Kore Alfabesi Korece Alt Ünsüzler

Kore alfabesi alt ünsüzler 받침 dersinde Korece ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harflerini ve Korece bir kelime içerisindeyken nasıl okunduklarını öğreneceksiniz.

Kore alfabesi alt ünsüzler 받침 dersinde Korece ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harflerini ve Korece bir kelime içerisindeyken nasıl okunduklarını öğreneceksiniz.

Kore alfabesinde birçok sessiz harfin hecenin altında iken D olarak okunduğunu gördük. Şimdi bir tane Koreli gelse ve size nad dese ve siz bu kelimeyi yazmaya kalksanız birçok yazım çıkacaktır. Aşağıya okunuşu nad olan kelimeleri yazalım. Bu kelimelerin anlamı olmayabilir. Sadece konuyu kavramanız için böyle bir kelimeden bahsettim.

낟, 낱, 낫, 낮, 낯, 낳, 났

Bu kelimelerin hepsinin okunuşu aynıdır. Bu sebeple Korece öğrenme sırasına tüm kelimelerin yazılışını da ezberlemelisiniz. Yukarıdaki kelimelerden sonra bir sesli harf gelseydi D olarak okumayacaktık. Bildiğimiz kurallarla okuyacaktık. Örneğin hepsine ekleyelim ve okunuşlarını görelim.

낟이 – Naci

낱이 – Naçi

낫이 – Naşi

낮이 – Naci

낯이 – Naçi

낳이 – Nai

났이 – Naşi

Korecede bazı kelimelerin okunuşu vermiş olduğum okunuş kurallarına uymaz. Fakat bu kelimelerin sayısı en sık kullandığımız kelimeler arasında çok az olduğu için o okunuşlara değinmeme gerek yok. Eğer bir kelimenin okunuşu vermiş olduğum kuralların dışında bir okunuşa sahipse, o kelimeyi o şekilde öğrenmelisiniz.

ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harfleri hece altındayken D olarak okunsa da T olarak okumakta mümkündür. Biz D ile göstermeyi tercih ettik.

ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harflerinden sonra ㄴ (n) veya ㅁ (m) sesi gelirse, bu harfler N olarak okunur. Mesela 있는 kelimesi idnın olarak değil, innın olarak okunur. Aynı şekilde 낱말 kelimesi de nadmal olarak değil, nanmal olarak okunur.

Bu dersi de bitirmiş olduk. Sonraki Kore alfabesi dersinde görüşmek üzere.

Korece Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Korece alt ünsüz harfler
Yorumlar
Hakkında 5
Ücretsiz Korece Ders 5
Paylaş
3 Yorum
  • User AvatarBüşra Nur Kaya says:

    Ünsüzleri işlemediğimiz için kafam biraz karıştı ama bunun diğer derslerde geçeceğini düşünüyorum

    Yanıtla
  • User AvatarFeyza Ustaoğlu says:

    Teşekkür ederim. 🌸

    Yanıtla

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir