Japon Alfabesi Katakana a, i, u, e, o heceleri

Japon Alfabesi Katakana a, i, u, e, o heceleri: ア, イ, ウ, エ, オ dersinde ilk katakana hecelerini öğreneceğiz. ア, イ, ウ, エ, オ heceleri Japoncadaki sesli hecelerdir.

Japon Alfabesi Katakana a, i, u, e, o heceleri: ア, イ, ウ, エ, オ dersinde ilk katakana hecelerini öğreneceğiz. ア, イ, ウ, エ, オ heceleri Japoncadaki sesli hecelerdir.

KatakanaOkunuş
a
i
u
e
o

Katakana hecelerini farklı stillerde yazabilsek de her stil birbirine çok benzediğinden hangi hece olduğu anlaşılabilmektedir. Biz kitabımızda / eğitimimizde en sade stillerden birisini tercih ettik. Bu stiller kullanılan yazının fontu ile alakalıdır. Buna daha önce Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri: あ, い, う, え, お dersinde bahsetmiştik.

Katakana hece çizimleri

Katakana Hece Çizimleri
Katakana Hece Çizimleri

Bu aşamada şunu da söylemek isterim ki; Japon alfabesini yazmadan öğrenemezsiniz. Bu sebeple lütfen bu eğitimden tam verim almak ve kalıcı bir şekilde öğrenmek için Japon Alfabesi Kitabımızı da alıp kullanınız. İçerisindeki yazma alıştırmaları sizler için çok faydalı olacaktır.

Şimdi sırası ile bu dersteki heceleri öğrenelim.

Katakana ア, イ, ウ, エ, オ Hecelerinin Çizimi
Katakana ア, イ, ウ, エ, オ Hecelerinin Çizimi

Japoncada 5 adet sesli hece bulunmaktadır. Bunlar a, i, u, e ve o heceleridir. Hiraganada olduğu gibi Katakanada da heceler doğru çizim sırasında çizilmelidir. Böylece başkalarının el yazısını okumak daha kolay olacaktır.

ア – a

イ – i

ウ – u

エ – e

オ – o

Katakana öğrenirken hecelerin doğru çizim sırasını takip ederseniz, bir sonraki heceleri öğrenmeniz de kolaylaşacaktır. Yukarıdaki resimden hecelerin çizim sıralarını öğrenip her birini en az 5 kere yazınız.

Katakana kelime yazma

Yukarıda ilk 5 heceyi öğrendik. Peki bu heceler ile nasıl kelime yazacağız? Son derece basit. Nasıl ki Türkçede hava yazarken önce ha sonra va hecesini yazıyorsak Japoncada da aynını yapıyoruz. Japoncada hava anlamına gelen kelimelerden birisi de ea kelimesidir. Dikkat ettiyseniz önce e, sonra a yazmam lazım. Daha önce de dediğim gibi katakana Japoncaya yabancı dillerden girmiş kelimeleri yazarken kullanılır. İngilizcedeki hava anlamına gelen air kelimesi Japoncaya ea olarak girmiştir.

エ – e

ア – a

Yukarıdaki harfleri yan yana getirince ea yazmış olacağız. Katakanada çok fazla kelime bulunmadığı için bu derste şimdilik sadece bir kelime örneği vereceğim. Fakat daha fazla katakana hecesi öğrendikçe en az 4 kelime örneği vermeye başlayacağım.

Ea

Hava

Şimdi sizler de bir Japonca sözlükten sadece bu derste öğrenmiş olduğunuz 5 hece ile kelimeler yazarak yorum yapınız.

Alıştırmalar

Aşağıdaki heceler nelerdir?

1.

2.

3.

4.

5.

Cevaplar

Aşağıdaki heceler nelerdir?

1. A

2. O

3. İ

4. U

5. E

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japon Alfabesi Katakana a, i, u, e, o heceleri ア, イ, ウ, エ, オ
Yorumlar
5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
Yorum yap

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir