Japon Alfabesi JLPT N5 Kanjileri 1

Japon Alfabesi JLPT N5 Kanjileri 1 ile ilk 10 kanjiyi göreceğiz. Bunlar 1'den 9'a kadar rakamlar ve 10 sayısı.

Japon Alfabesi JLPT N5 Kanjileri 1 ile ilk 10 kanjiyi göreceğiz. Bunlar 1’den 9’a kadar rakamlar ve 10 sayısıdır. Bu derste vereceğimiz ayrıntılar ile diğer kanjilerin de öğrenilmesi noktasında fikir vermiş olacağız. Şimdi ilk olarak 1 anlamına gelen kanjiyi yazalım.

KanjiOkunuşOn yomiKun yomiAnlamı
İchiイチ、イツひと、いっBir

Yukarıda kanjisini görüyorsunuz. Bir kanjisinin okunuşları ise イチ、イツ、ひと、いっ olarak verilmiş. Buradaki katakana yazımlar on yomi, hiragana yazımlar ise kun yomidir. Bu kanji çizilirken soldan sağa doğru düz bir çizgi olarak çizilir.

Fırça darbeleri

Kanjilerin seviyeleri vardır. Bunlar darbe sayısı ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok fırça darbesi varsa kanji o kadar zordur. JLPT N5 seviyesi bu bakımdan en kolay seviyedir. Örneğin kanjisi 1 darbe, 4 kanjisi ise 5 darbeden oluşur.

Şimdi 2 adet örnek kelime görelim.

ひと

1 kişi

いちがつ

Ocak

En yukarıdaki tabloda kanjisinin ichi olarak okunacağını, anlamının da bir olduğunu görüyorsunuz. Elbette farklı yerlerde farklı şekillerde de okunabilir. Örnek kelimelerde zaten farklı okunuşlar görüyorsunuz. İşte bu örnek kelimelerdeki okunuşları ezberlemek yerine, doğrudan örnek kelimeyi ezberlemek daha kolay olur. Mesela 一人 kanjisini hitori diye ezberleyiniz. Bu kanjiyi bir yerde görünce hitori diye okuyunuz. Dikkat ettiyseniz 一 kanjisi 一人 kanjisinin içindeyken ひと kun okunuşunu sergiledi. 一月 kanjisinin içindeyken ise イチ on okunuşunu sergiledi. İşte bir kanjinin nerede nasıl okunacağını ezberlemeniz mümkün olmadığı için doğrudan kelimeyi ezberlemek çok daha mantıklıdır. Bununla beraber şunu da söylemeliyiz ki; bir kanjinin sadece 2 adet on ve kun okunuşu yoktur. Bazılarının hiç yokken bazılarının onlarca farklı okunuşu olabilir. Bu durumla ilgilenmiyoruz. Biz doğrudan kelimeye odaklanacağız.

On ve kun okunuşlarını ezberlemeyiniz.

Fiil olan bir kanjinin incelemesi

Şimdi fiil olan bir kanjiyi inceleyelim. Bunu kanji hakkında aklınızdaki soruları gidermek için buraya koyuyorum. Bu kısım bu dersin konusu olmasa da bilmeniz çok önemlidir.

Deru
ますDemasu
Dete
Deta

Deru fiilinin kanji kısmının de olarak okunduğunu aklınızda bulundurunuz. Fiili çekime sokacağınız zaman fiilin her zaman son hecesi değişime uğrar ya da tamamen kalkıp yerine başka bir hece gelir. Bu durum fiilin hangi grupta olduğuna göre değişir. Burada bilmeniz gereken fiilin kanji kısmının okunuşudur. Şimdi deru fiilini inceleyelim. Deru fiilin sözlük halidir. Kibar çekiminde ise demasu olarak söylenmektedir. Bu durumda deru fiilinin kanji yazımı 出ます şeklinde olacaktır. Gördüğünüz gibi fiilin kanji kökü de olarak kalmakta ve sadece hiragana kısmında bir değişiklik olmuştur. Şimdi deru fiilinin diğer çekimlerini görelim:

出て Dete
出た Deta

Gördüğünüz gibi kanji kökü sabit kalmaktadır. İleride fiil olan bazı kanjileri öğrenirken bu durum aklında bulunmalıdır.

Dersin en başında 1 kanjisini görmüştük. Şimdi bu dersin konusu olan tüm kanjileri görelim.

KanjiOkunuşOn yomiKun yomiAnlamı
İchiイチ、イツひと、いっBir
Niニ、ジふた、ふたたびİki
Sanサン、ゾウみ、みつ、みっÜç
Yon, shiよ、よっ、よんDört
GoいつBeş
Rokuロク、リクむ、むつ、むっ、むい、ろっAltı
Nana, shichiシチなな、ななつ、なのYedi
Hachiハチや、やつ、やっ、ようSekiz
Kyuu, kuキュウ、クここのDokuz
Juuジュウ、ジッ、ジュッとお、と、そOn

Şimdi yukarıdaki kanjileri içeren örnek kelimeler yazalım. Bu kelimeler içerisinde henüz görmediğiniz kanjilerin olması elbette normaldir. Önemli olan örnek olarak nasıl kullanıldığını görmenizdir. İleride göreceğimiz kanjilerden birisi ay kanjisi olan ve gatsu olarak okunankanjidir. Rakamlardan sonra bu kanjiyi getirdiğimizde ocak, şubat gibi ayları yazarız. Şimdi gelin 12 ayı bu derste gördüğümüz kanjilerle yazalım.

いちがつ

Ocak

がつ

Şubat

さんがつ

Mart

がつ

Nisan

がつ

Mayıs

ろくがつ

Haziran

しちがつ

Temmuz

はちがつ

Ağustos

がつ

Eylül

じゅうがつ

Ekim

じゅういちがつ

Kasım

じゅうがつ

Aralık

Kanji öğrenimi zor olduğu için sık sık tekrar etmekte fayda vardır. Bu derste öğrendiğiniz kanjileri ve ayları bol bol yazarak tekrar ediniz.

Alıştırmalar

Aşağıdaki kanjilerin anlamı nedir?

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Aşağıdaki kanjilerin okunuşu nedir?

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

Cevaplar

Aşağıdaki kanjilerin anlamı nedir?

1. Sekiz

2. Bir

3. Üç

4. İki

5. On

6. Beş

7. Dört

8. Altı

9. Yedi

10. Dokuz

Aşağıdaki kanjilerin okunuşu nedir?

1. Hachi

2. İchi

3. San

4. Ni

5. Juu

6. Go

7. Yon, shi

8. Roku

9. Shichi, nana

10. Ku, kyuu

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japon Alfabesi JLPT N5 Kanjileri 1 一, 二, 三, 四, 五, 六, 七, 八, 九, 十
Yorumlar
5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
Yorum yap

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir