Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri

Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri dersinde ilk hiragana hecelerini öğreneceğiz. あ, い, う, え, お heceleri Japoncadaki sesli hecelerdir.

Hakkında
 • Hiragana ile kelimeler nasıl yazılıyor?
 • Hiraganadaki sesli harfler nelerdir?

Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri: あ, い, う, え, お dersinde ilk hiragana hecelerini öğreneceğiz. あ, い, う, え, お heceleri Japoncadaki sesli hecelerdir.

HiraganaOkunuş
a
i
u
e
o

Hiragana hecelerini farklı stillerde yazabilsek de her stil birbirine çok benzediğinden hangi hece olduğu anlaşılabilmektedir. Biz kitabımızda / eğitimimizde en sade stillerden birisini tercih ettik. Bu stilleri katakana ve kanjilerde de verdik. Bu stiller kullanılan yazının fontu ile alakalıdır. Gelin bunu Latin alfabesindeki a harfi ile görelim. Aşağıdakilerin hepsi a harfidir ve sadece görünüşleri farklıdır.

Farklı Fontlar
Farklı Fontlar

Ama hepsinin a olduğunu görünce anlıyoruz öyle değil mi? a harfini farklı şekiller de yazsak da bulunduğu kelimenin anlamını değiştirmez. İşte Japoncada da böyledir. Görünüş değişir ama anlam değişmez. Yüzlerce farklı stilde harfleri yazabiliriz.

Farklı stillerde yazmak kelimenin anlamını değiştirmez dedik. Mesela kalem kelimesini farklı stillerde yazalım. Aşağıdaki kelimelerin hepsinin anlamı aynıdır.

Farklı Fontlarda Yazılmış Kalem
Farklı Fontlarda Yazılmış Kalem

Bu küçük açıklamayı neden yaptığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Birçok öğrencimiz farklı fontlarla hiragana hecelerini gördükleri zaman farklı şeyler düşünüyor ve sürekli bu konuda soru soruyorlardı. Bu sebeple açıklama gereği duyduk.

Şimdi aşağıdaki resim ile başlayalım. Aşağıdaki resimde hiraganadaki あ hecesinin çizim sırasını görüyorsunuz. 3 hamlede çizilebilmektedir. Hiragana öğrenirken doğru çizim sırası ile çizmelisiniz. Aksi halde başkalarının el yazısını okurken zorlanabilirsiniz.

Hiragana hece çizimleri

Hiragana Hece Çizimleri
Hiragana Hece Çizimleri

Bu aşamada şunu da söylemek isterim ki; Japon alfabesini yazmadan öğrenemezsiniz. Bu sebeple lütfen bu eğitimden tam verim almak ve kalıcı bir şekilde öğrenmek için Japon Alfabesi Kitabımızı da alıp kullanınız. İçerisindeki yazma alıştırmaları sizler için çok faydalı olacaktır.

Şimdi sırası ile bu dersteki heceleri öğrenelim.

Hiragana あ, い, う, え, お Hecelerinin Çizimi
Hiragana あ, い, う, え, お Hecelerinin Çizimi

Japoncada 5 adet sesli hece bulunmaktadır. Bunlar a, i, u, e ve o heceleridir. E hecesi çizilirken 2. hareket el kaldırılmadan bir defada çizilir.

あ – a

い – i

う– u

え – e

お – o

Hiragana öğrenirken hecelerin doğru çizim sırasını takip ederseniz, bir sonraki heceleri öğrenmeniz de kolaylaşacaktır. Yukarıdaki resimden hecelerin çizim sıralarını öğrenip her birini en az 5 kere yazınız.

Hiragana kelime yazma

Yukarıda ilk 5 heceyi öğrendik. Peki bu heceler ile nasıl kelime yazacağız? Son derece basit. Nasıl ki Türkçede mavi yazarken önce ma sonra vi hecesini yazıyorsak Japoncada da aynını yapıyoruz. Japoncada mavi anlamına gelen kelime aoi kelimesidir. Dikkat ettiyseniz önce a, sonra o, en sonda da i yazmam lazım.

あ – a

お – o

い – i

Yukarıdaki harfleri yan yana getirince aoi yazmış olacağız. Bir başka kelime daha yazalım. Japoncada hayır anlamında kullanılan kelime iie kelimesidir. Arka arkaya iki tane i geldiği için ii şeklinde uzatarak okuruz.

Aoi

Mavi

Ai

Aşk

İie

Hayır

Ue

Üst

Şimdi sizler de bir Japonca sözlükten sadece bu derste öğrenmiş olduğunuz 5 hece ile kelimeler yazarak yorum yapınız.

Alıştırmalar

Aşağıdaki heceler nelerdir?

1.

2.

3.

4.

5.

Aşağıdaki kelimeleri romaji olarak yazınız.

1. いいえ

2. あおい

3. あい

4. うえ

Aşağıdaki kelimeleri hiragana ile yazınız.

1. Ai

2. İie

3. Ue

4. Aoi

Cevaplar

Aşağıdaki heceler nelerdir?

1. A

2. O

3. İ

4. U

5. E

Aşağıdaki kelimeleri romaji olarak yazınız.

1. İie

2. Aoi

3. Ai

4. Ue

Aşağıdaki kelimeleri hiragana ile yazınız.

1. あい

2. いいえ

3. うえ

4. あおい

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri
Yorumlar
Ücretsiz Ders 5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
5 Yorum
 • ayhan avatarıayhan says:

  güzel bir çalışma emekleriniz için teşekkürler

  Yanıtla
 • japoncaogrenmekisteyenbiri avatarıjaponcaogrenmekisteyenbiri says:

  Mükemmel sadece bir sorum var test kitaplarını buradan mı temin ediyoruz?

  Yanıtla
 • Şükran Alageyik avatarıŞükran Alageyik says:

  Harika çok faydalı

  Yanıtla

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir