4.92
(73 Puan)

Kore Alfabesi

Kurs Hakkında

Bu eğitimde Kuzey ve Güney Kore’de kullanılan alfabeyi ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz. Kore alfabesi, Asya dilleri arasındaki en basit alfabelerden birisidir. Öğrenmesi eğlenceli ve kolaydır.

Kore alfabesine Hangıl veya Hangul adı verilir. Korecede 한글 olarak yazılır. Hangılı aşağıda görelim. Tabloya baktığınızda kafanızın karışması normaldir. Derslerde her bir harfi ayrıntılı olarak inceleyince aklınızda soru kalmayacaktır.

HarfLatin GösterimiHarfin Okunuşu
aA
eoaO (O)
oO
uU
euI
yaYA
yeoYaO (YO)
yoYO
yuYU
iİ
aeE
yaeYE
eE
yeYE
waWA
waeWE
oeWE
weWE
woWO
wi
ui
gG
nN
dD
lL
mM
bB
sS
ngNG
jC
chÇ
kK
tT
pP
hH
kkGG
ttDD
ppBB
ssSS
jjCC

İngilizce olarak ise Hangeul olarak adlandırılır. Kore’de kişi isimleri dahil, bazı tabelalardaki yazıların Latin alfabesi ile yazıldığını görebilirsiniz. Fakat bu yazım İngilizce yazımı dikkate alınarak yapılır. Örneğin  harfi I olarak okunur. Fakat Latin alfabesi ile yazılırken eu olarak yazılır. Bu sebeple Latin alfabesi ile yazışmak yerine Hangıl öğrenmek en doğru olandır.

Hangıl’ı birkaç günde hemen öğrenebilirsiniz.

Hangıl’ın kökeni Çince karakterlere dayanır. 15. yüzyıla kadar Kore’de bu Çince karakterler kullanılmıştır. Fakat öğrenilmesinin zor olması sebebi ile 1443 yılında Kral Sejong, bilim adamlarından bu sorunu çözmelerini istemiştir. Onlar da harfleri söylerken dilin aldığı şekli baz alarak Hangıl’ı icat etmişlerdir.

Kore’ye gideceğiniz zaman her yerde Hangıl göreceğinizden emin olabilirsiniz. Latin alfabeleri ile bir Koreli ile anlaşmanız çok zordur. Bu sebeple Korece derslerine başlamadan önce mutlaka alfabe öğrenilmelidir. Zaten kolay olan bu alfabeyi ortalama 2 günde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Alfabeyi öğrenirken zorlanacağınız tek nokta; bazı harflerin hecenin sonundayken veya ortasındayken veya kendisinden sonra veya önce gelen harfe göre farklı telaffuz edilmesidir. Bunun da pratik yaptıkça çözüldüğünü göreceksiniz.

Kore Alfabesi eğitiminden sonra Korece Dersleri veya Korece Konuşma eğitimine devam etmenizi öneririz.

Kore Alfabesi İçin Referans Sözlük

Bu eğitimde kullanılan tüm kelimeler ve okunuşları Güney Kore devletine bağlı olan National Institute of Korean Language (Ulusal Kore Dili Enstitüsü) tarafından hazırlanmış krdict sözlüğünden alınmıştır.

Kore Alfabesi Kitabı

Bu eğitime ait bir de kitap bulunmaktadır. Kitabımız ile görsel hafıza teknikleri ve çok sayıda alıştırma yaparak daha hızlı öğrenebilirsiniz. Ayrıntılı incelemek için tıklayınız: Asialogy Kore Alfabesi Kitabı

Product

Asialogy Kore Alfabesi

Yayınevinin satış sitesi CiniusShop’tan en son baskıyı satın alabilirsiniz. Burada görülen fiyattan farklı olabilir.

En Son Baskı
186 TL148,80 TLSatın Al

Topluluk Desteği

Her dersin altında yorum alanı bulunmaktadır. Bu alanda derslerle ilgili yorum yapabilir ve anlamadığınız yerleri sorabilirsiniz. Lütfen bildiklerinizi diğer öğrencilerle paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Telif ve Marka Hakkı

Bu eğitim kitaplarımızın belirli bir kısmından oluştuğundan dolayı 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile korunmaktadır. LearNihongo ve Asialogy resmi marka olup, marka koruma kanununa göre yasal haklara sahiptir. Bu sebeple, internet sitemizdeki eğitimlerin kopyalanarak yazılı veya dijital olarak çıkar amacı güderek veya gütmeyerek, ücretli veya ücretsiz, kaynak gösterilerek dahi paylaşılması yasaktır.

Korece Kitaplarımız

Sık sorulan sorular

Kore Alfabesi eğitimi tamamen ücretsiz mi?

Evet, bu eğitimden tamamen ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kore Alfabesi eğitiminin seviyesi nedir?

Bu eğitim Koreceye yeni başlayacak kişilerin ilk görmesi gereken eğitimdir. Doğal olarak başlangıç aşamasıdır.

Kore Alfabesi eğitimiyle beraber kitap kullanmalı mıyım?

Bu eğitimle Kore alfabesini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Gene de öğrenmekte güçlük çekiyor veya hazırlanmış yazılı alıştırmalar yapmak ve hafıza teknikleri ile öğrenmek istiyorsanız Asialogy Kore Alfabesi kitabımız ile çok kısa sürede öğrenip aynı zamanda Asialogy’nin büyümesine destekte bulunabilirsiniz.

Kore Alfabesi eğitiminden sonra ne yapmalıyım?

Bu eğitim Asialogy Kore Alfabesi kitabımız baz alınarak hazırlanmıştır. Kitabımızın %30’luk kısmını online eğitim ile size sunduk. Kitapta yer alan tüm harfler, heceler, okunuş kuralları sizlere ücretsiz sunulmuştur. Bu eğitim sonrasında sitemizdeki Korece Dersleri eğitimine ve Korece Kelimeler eğitimine başlayabilirsiniz.

Ne Öğreneceksiniz?

  • Korece harfleri öğreneceksiniz.
  • Korece hece oluşturmayı öğreneceksiniz.
  • Korece okumayı öğreneceksiniz.
  • Korece okuma kurallarını öğreneceksiniz.

Dersler

Bölüm 1
Kore alfabesine giriş dersinde Kore alfabesi dediğimiz Hangıl hakkında bilgi edineceğiz. Daha sonra Kore alfabesinde hecelerin nasıl oluştuğunu öğreneceğiz.

Bölüm 2
Kore Alfabesi Sesli Harfler ve ㅇ Harfi dersinde 10 adet sesli harf ve 1 adet sessiz harfi göreceğiz.

Bölüm 3
Kore Alfabesi Sessiz Harfler ㄱ, ㅋ, ㄴ, ㄷ, ㅌ dersinde 5 adet sessiz harf göreceğiz.

Bölüm 4
Kore Alfabesi Sessiz Harfler ㅁ, ㄹ, ㅂ, ㅅ, ㅈ dersinde 5 adet sessiz harf göreceğiz.

Bölüm 5
Kore Alfabesi Sessiz Harfler ㅊ, ㅍ, ㅎ dersinde ㅊ, ㅍ, ㅎ harflerini göreceksiniz.

Bölüm 6
Kore Alfabesi Alt Ünsüzler 받침 dersinde ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harflerini göreceksiniz. Kore Alfabesi Çift Sessiz Harfler ㄲ, ㄸ, ㅃ, ㅆ, ㅉ dersinde Korecede bulunan 5 tane çift ünsüz harfi göreceksiniz.

Bölüm 7
Kore Alfabesi Yarı Ünlü Harfler dersinde Korecedeki yarı ünlü harfler olan ㅐ, ㅒ, ㅔ, ㅖ, ㅢ, ㅙ, ㅚ, ㅞ, ㅝ, ㅘ, ㅟ harfleri göreceğiz.

Bölüm 8
Korecedeki birleşik sessiz harfler olan ㄳ, ㄵ, ㄶ, ㄺ, ㄻ, ㄼ, ㄽ, ㄾ, ㄿ, ㅀ, ㅄ harfleri göreceğiz.

Öğrenci Görüşleri

4.9
Toplam 73 Oy
5
Oy
4
Oy
3
Oy
2
Oy
1
Oy
SK
9 saat önce
Mükemmel
EY
2 gün önce
Gerçekten çok kolay ve iyice anlayarak bitirdim. Emeklerinize sağlık.
2 gün önce
kısa sürede eğlenerek öğrendim ve dersin sonlarına doğru türkçe okuyarak korece yazabildiğimi yazılanıda türkçesi olmadan okuyabildiğimi fark ettim gerçekten çok güzel bir seri olmuş ellerinize sağlık
ÜM
4 gün önce
Harika korecenize geliştirmenize oldukca yararlı. Bu dili bize öğretdiğiniz için teşekkürler 🥰
EK
5 gün önce
Faydasını gördüm. Emekleriniz için teşekkür ederim.
2 hafta önce
çok çok teşekkür ederim böyle bir uygulamayı sürdürdüğünüz için hayallerimin aslında hayal olmadığını anlıyorum bu dersleri her yaptığımda elinize emeğinize sağlık ....
ET
2 hafta önce
hocam elinize sağlık. Allah razı olsun. teşekkürler
ŞŞ
2 hafta önce
çok açık ve net bir eğitim her dersten sonra günlük tekrarla pekiştirin yoksa unutulur. yapan kişilerin ellerine emeğine sağlık ben oldukça memnunum artık kelimeleri okuyabiliyorum. HARİKASINIZZZ
RB
2 hafta önce
Oldukça açıklayıcı ve kolay öğrenmeyi sağlıyor. Teşekkürler =)
GT
2 hafta önce
Tekrarla beraber daha iyi öğrenebilirim
CO
1 ay önce
iyi
SB
1 ay önce
Emeğinize sağlık, çok keyifli bir ders oldu. Çok eğlenerek öğrendim:D
LY
1 ay önce
rahat ve ögrenim anlayısşı kolaylığı sunuyor.
MD
1 ay önce
Oldukça açıklayıcı ve eğitici bir anlatım var.Basit bir dil ile okuyucuya hitap edilmesini sevdim.Ücretsiz bir şekilde evden Kore Alfabesini öğrenmemi sağladı.Artık Korece cümleleri doğru bir şekilde okuyabiliyorum.
2 ay önce
Alfabeyi tam anlamıyla en ince ayrıntısına kadar öğrendim okunuş kurallarını öğrendimçok verimli teşekkür ederim artık koreceyi okuyabiliyorum🥰
S
2 ay önce
Bazı bilmediğim bilgileri öğrendim.Cok açıklayıcı ve anlatımı güzeldi.
EA
2 ay önce
başlangıç/giriş seviye için yeterli bilginin verilmiş olduğunu düşünüyorum. ben şu anda deftere not alarak çalışıyorum ama ileride set olarak kitabını almayı da düşünüyorum. başlamak isteyenlere kesinlikle tavsiye ediyorum. hiç düşünmeden başlayabilirsiniz.
AK
2 ay önce
gayet öğreticiydi, diğer platformlarda alfabe kısmı biraz karmaşık anlatılıyor. fakat hocamız anlaşılır bir biçimde en ince ayrıntılarına kadar anlaatmış.
FH
2 ay önce
her gün not alarak düzenli çalışırsanız öğrenebilirsiniz
2 ay önce
Güzel hazırlanmış.