Kore geleneksel çay seremonisi (다도)

Onlarda çay aslında güzel vakit geçirmek, hoş sohbetler yapmak ve karşınızdaki kişiyi güzel ağırlamak için içiliyor.

31 Ocak 2017’de -Kore Kültür Merkezi sağolsun- Kore’nin merak ettiğim geleneksel çay seremonisine katılma fırsatı bulmuştum. Orada tanıştığım daha sonradan da çok sevdiğim Park In Ja hocamız bize bu çayın nasıl demlendiğinden ve nasıl içildiğinden önce, kültüründen bahsetti.

Onlarda çay aslında güzel vakit geçirmek, hoş sohbetler yapmak ve karşınızdaki kişiyi güzel ağırlamak için içiliyor.

Bizim kültürümüze ne kadar benzediğinin bir kanıtı da bu Kore kültürünün. (Biz de misafirliğe gittiğimizde evde çay kahve eksik olmaz hani)

Çayı demlemeden önce dikkat etmeniz gereken iki şey var: Çayınızın kalitesi ve suyun sıcaklığı. Bizim çayımızdaki gibi kaynar su kullanmıyorlar. Su sıcak oluyor ama 100 derece olmuyor. Buna az sonra değineceğim.

Öncelikle çay konusunda usta olan kişi başta oturur. Çay seti sıcak sularla yıkanır. Bizim bardaklara çatlamasın diye kaynar su dökmemiz gibi 😀 Bu çay setleri onlar için çok önemlidir çünkü sıradan çay bardaklarıyla çay içemezsiniz. Adı üstünde çay seremonisi. Aşağıda çay setini görüyorsunuz.

kore çay seti

 

Herkes oturur ve su ısınınca seremoni başlar. Çay demlerken bir yandan da sohbet ederler. Suyun tam 100 derece olmadığını söylemiştim aslında tam 65-75 derece arasında sular tercih edilir. Çaya göre değişir. Çay ustası bir miktar çayı demliğe koyar ve üzerine sıcak suyu döker. Ancak burada bir püf nokta var: Suyu yukarıdan su sesi çıkacak şekilde döker. Çay 2-3 dakika demlenir. O sırada konu konuyu açar tabi. Çay demlenince dağıtma kabına dökülür ve çay yaprakları demlenmiş çaydan ayrılmış olur. Her bir bardağa çay konur ve çay altlıklarına yerleştirilir. Ayrıca çay içmeden önce sebae dediğimiz (bir önceki yazımda belirttiğim) selamlaşma yapılır. Bardaklar iki elle tutulur.Bir eliniz bardağın yanında diğeri de altında. Yanında yiyecek bir şeyle (kurabiye gibi) servis edilir.

kore çay seremonisi

Seremoni bitince de tekrar çay setini sıcak suyla yıkayıp üzerini bezle örterler. Yukarıda görüyorsunuz 🙂


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore geleneksel çay seremonisi (다도)"

Mesaj At