Kare karpuz!

Japon tüketiciler eskiden meyve için çok para öderlerdi, şimdi yine yaz geldi ve ceplerini boşaltmak için bir sebep daha var

Kare Meyve: Tuhaf şekilli karpuzlar Japonya’nın yaz sezonunu müjdeliyor!

TOKYO — Japon tüketiciler eskiden meyve için çok para öderlerdi, şimdi yine yaz geldi ve ceplerini boşaltmak için bir sebep daha var: küp ve kalp şeklinde karpuzlar! Ancak bu pahalı ürünler pek de tat alma nodlarınıza hitap etmiyorlar – mükemmel piknik yiyeceklerinizden de daha süslüler. Tokyo şehir merkezindeki Shibuya Nishimura adlı lüks meyve dükkanı, bebek kafası büyüklüğündeki bir karpuzu 12.960 yen -japon lirasi- 105 amerikan dolarına satıyor!

Hoşunuza gitmedi mi? O halde, oturma odanızdaki şık kahve masasına koymalık kalp ya da piramit şeklinde bir karpuza ne dersiniz?

Mağazanın üst düzey yöneticisi Mototaka Nishimura. ” Bu meyve gözlerinizi bayram ettirir, ama tadlari pek iyi değil.” diye itiraf ediyor ve ekliyor “Bunlar süs olarak sergilenmeliler, bir kaç dal çiçekle belki.”

Çiftçiler karpuzları istenilen şekli almaları için akrilik konteynırlara ekiyorlar.

Fiyat yüksek gelebilir ancak Japonya gibi insanların geleneksel olarak yılda bir kaç kere müşterileri ve akrabaları ile karşılıklı hediye alıp verdiği, ki buna pahalı meyveler de dahil, bir ülkede yüksek fiyat ancak sözün gelişi bir ifade olabilir.

Nisan ayında zengin Japon mağazalarından birisi bir çift mangoya 300,000 yen gibi göz yasartici bir fiyat biçti, yıl içindeki ikinci kayda değer fiyat! Bu senenin olmazsa olmaz meyvesi ise tanesi 415 US dolari olan marka bir çilekti. Herneyse tüm bunlar 2008’de bir açık arttırmada bir adet cantaloupe kavununa ödenen içler acısı 25,000 amerikan dolarının yanında hiç kalır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


İLK YORUM YAPAN SİZ OLUN!

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön