Japonya’da tatil yapmayana ceza!

Japonya'da tatil hakkını kullanmak istemeyenler hakkında yasal işlem başlatılacak

Japonya’da tatil hakkını kullanmak istemeyenler hakkında yasal işlem başlatılacak.

Japonya’da kamu ve özel sektörde çalışanlar yılda 5 gün zorunlu izinli sayılacaklar. Tatil hakkını kullanmak istemeyenler hakkında ise yasal işlem başlatılacak. Bu kanunun Japon halkında sürekli çalışma sonrası oluşan ruhsal hastalıkların önüne geçmek için çıkartıldığı belirtiliyor.

Japonya sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmada, ülkede çalışanların yarısından fazlasının yılda 18.5 gün olan ücretli izin hakkını kullanmadığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre Japonlar tatil hakkını kullandıkları zaman kendilerinden boşalacak olan iş gücünün patronları tarafından arkadaşlarına verileceğinden endişe duyarak tatile çıkmıyorlar. Japon çalışana göre herkes kendi işini kendi yapmalı arkadaşının işi ise geçicide olsa bir başkasına yüklenmemeli.

Yomiuri gazetesinde yer alan haberde, Japon hükümetinin çıkardığı bu yeni iş kanununun hemen yürürlüğe gireceği ve 2020 yılında zorunlu tatile çıkartılacak Japonların sayısının ise yüzde 70’lere varmasının beklendiği vurgulandı. Japon iş kanununa göre bir iş yerinde en az altı ay çalışan Japon işçinin yılda 10 gün ücretli izin kullanma hakkı bulunuyor. Şayet bir işçi aynı iş yerinde aralıksız altı buçuk yıl çalışmış ise bu hak 20 güne çıkabiliyor. Çalışma Bakanlığının yılda en az 5 gün tatil yapmayanlara ceza getirmeyi planladığı kanunun bu izni 10 güne çıkartmak istemeyen işçileri kapsamadığı belirtildi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Japonya'da tatil yapmayana ceza!"

  1. Çalışkanlık konusunda dünyaya örnek bir ülke. Tebrikler

  2. Adamlarda durmak yok bizde böyle bir şey olsa 🙂

  3. vay beee.. Çok iyi. adamlar tatil yapmak istemiyor. Bu neyin kafası yahu. bu kadar da çalışkan olunmaz ki.

Mesaj At