Kimchi (김치)

2006 yılında Health Magazine adında bir ABD sağlık dergisi, Kimchi'yi dünyanın en sağlıklı 5 yiyeceğinden biri seçmiştir.

Kimchi, çok sağlıklı bir yiyecektir. Hatta 2003 yılında solunum yolu rahatsızlığı olan SARS dünyaya yayıldığında, Kore halkı Kimchi yedikleri için güvende olduklarını söylemişlerdir ve bu dünyanın dikkatini çekmiştir. 2006 yılında Health Magazine adında bir ABD sağlık dergisi, Kimchi’yi dünyanın en sağlıklı 5 yiyeceğinden biri seçmiştir.

kimchi

Kimchi’nin kalorisi düşüktür ve içerisindeki lif oranı yüksektir. Ayrıca bir porsiyon Kimchi yediğinizde, günlük C vitamini ve karoten değeriniz için gerekli olan miktarın %80’ini karşılamış olursunuz. Ayrıca çoğu Kimchi soğan, sarımsak ve biber bulundurduğundan bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sindirime yardımcı olur ve kanserin yayılmasını engeller. İçerisindeki bir çeşit yararlı bakteri sayesinde vücudumuz için gerekli olan A, B1, B2 vitaminleri, kalsiyum ve demir üretilebilir.

Gelelim bu kadar sağlıklı bir yiyeceğinin en yaygın çeşitlerine..

Turp Kimchi

turp kimchi

 

Salatalık Kimchi

salatalık kimchisi

 

Yeşil Soğan Kimchi

yeşil soğan kimchi

 

Lahana Kimchi

lahana kimchi

 

(Bu çeşidi tam bizim lahana turşumuza benziyor :D)

Tadı nasıl diye sorarsanız, bizim turşumuzun acı baharatlı ve soslu versiyonu denebilir. Benim en beğendiğim Lahana Kimchi’ydi. Tam bizim mutfağımızı andırıyordu.

Kimchi ayrıca Kimchi Güveç (김치 찌개) , Kimchi Çorba (김칫국), Kimchi Kızarmış Pilav (김치 볶음밥) gibi birçok ana yemeğin malzemesidir.

Kimchi  Güveç (김치 찌개) 

kimchi güveç

 

Kimchi Çorba (김칫국)

kimchi corba

 

Kimchi Kızarmış Pilav (김치 볶음밥)

kimchi pilav

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kimchi (김치)"

Mesaj At