Kore alfabesine giriş

Kore alfabesine giriş dersinde Kore alfabesi dediğimiz Hangıl hakkında bilgi edineceğiz.

TELİF UYARISI: Bu eğitimdeki tüm konu anlatımı ve örnekler Asialogy Kore Alfabesi kitabımızdan alınmıştır. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile telif hakkı ile korunmaktadır. Bu sebeple, internet sitemizdeki eğitimlerin kopyalanarak yazılı veya dijital olarak çıkar amacı güderek veya gütmeyerek, ücretli veya ücretsiz, kaynak gösterilerek dahi paylaşılması kanun gereği yasaktır.

Kore alfabesi, Asya dilleri arasındaki en basit alfabelerden birisidir. Öğrenmesi eğlenceli ve kolaydır. Kore alfabesine 한글 – hangıl adı verilir. Koreliler latin alfabesi ile yazarken hangeul olarak yazarlar. Kore’de bazı tabelaların latin alfabesi ile yazıldığını görebilirsiniz. Fakat biz latin yazımını dikkate almayacağız. Neden? Örneğin  harfi, I olarak okunur. Fakat latin alfabesi ile yazılırken EU olarak yazılır. Bu sebeple latin alfabesi ile yazışmak yerine hangıl öğrenmek en doğru olanıdır. Aksi halde I olarak okunması gereken harfi EU olarak okuyup yanlış cümle kurarız. Elbette bu şekilde farklı okunan başka harfler de mevcut.

 

SORU: Harfleri ezberleyeyim mi?

CEVAP: Hayır şuan ezberlemeyin.

 

Korece Ünlü Harfler


Kore alfabesinde 10 adet ünlü harf bulunmaktadır:

Bazı harflerden 2 tane varsa hangisini kullanacağız?


Yukarıdaki harflere bakacak olursanız 2 tane O harfi var. Bunlar dikey olan  ve yatay olan ‘dur. harfi bildiğimiz O harfidir. Fakat sıklıkla O ve U arası bir ses gibi duyulur. ise aO veya ıO arası bir sestir. Gene aynı şekilde 2 tane de YO harfi var. Bunlardan da dikey olan YaO, YıO gibi bir sestir. Ben bu O harfleri karışmasın diye ㅓolan harfin önüne küçük a koydum. Zaten bu harfi okurken a diyecekmiş gibi ağzınızı açıp O demelisiniz. Korece öğrenmeye yeni başlayanlar bu sesi her zaman doğru telaffuz edemeyebilir. Bu yüzden stres olmayınız.

Türkçede YA, YO ve YU sesli harf değilken Korecede sesli harf olarak kabul edilir. Korecede dikey harfler diğer harflerin sağında, yatay harfler ise altında yazılır. Mesela  harfi, M harfidir.ㅏ harfi dikey olduğu için ㅁ harfinin sağına yazılmalıdır. ㅜ harfi yatay olduğu için ㅁ harfinin altına yazılmalıdır. Aşağıdaki gibi.

마 – MA

무 – MU

kore alfabesi

 

Tabloya baktığımızda harflerin Korece ve Türkçe adlarını görüyoruz. Biz öğrenirken Türkçe adlarına göre öğreneceğiz. Aksi halde yanlış telaffuz ederiz.

 

SORU: Bazı site ve kitaplarda bu harfleri farklı şekilde vermişler. Neden böyle?

CEVAP: Hangılın her dildeki yazımı farklıdır. Biz Türkçeye en uygun halde verdik. Başka kaynaklarda gördüklerinizi unutunuz. Onlar genelde İngilizce fonetik ile göstermektedir.

 

Korece Ünsüz Harfler


Kore alfabesinde 14 adet ünsüz harf bulunmaktadır:

 :  G, K


ㄴ :  N


 :  D, T


ㄹ :  R, L


ㅁ :  M


:  B, P, M


ㅅ :  S, Ş, D


ㅇ :  NG


ㅈ :  C, D


ㅊ :  Ç, D


ㅋ :  K, G


ㅌ :  T, Ç, D


ㅍ :  P, B


ㅎ :  H, D


T VEYA D

Korecede ㄷ, ㅌ, ㅅ, ㅆ, ㅈ, ㅊ, ㅎ harfleri bir hecenin altına gelirse T veya D olarak okunurlar. Hangisi ile okunduğu çok da önemli değildir. Çünkü bu 2 harf dışında bir sesle okunmadığı için herkes ne demek istediğinizi anlayacaktır. Zaten çıkan ses hemen hemen aynıdır. Bunu bir örnekle görelim. 꽃 kelimesi Korecede çiçek demektir. Bu kelimeyi got veya god olarak okusanız da karşı taraf sizi anlayacaktır. Çünkü başka bir okunuşu bulunmamaktadır. Ben bu eğitimde bu tür kelimeleri D ile yazacağım. Siz başka bir yerde T ile görürseniz kafanız karışmasın. O da doğrudur. Ünsüz harflere bakınca gözünüz korkmasın. Zira bazı harflerin tek bir sesi yok. Mesela ㅅ harfi S, Ş, D olarak okunabiliyor. Ne zaman S, ne zaman Ş ve ne zaman D olarak okunacağının kuralları bellidir. Harf derslerinde göreceğiz.

 

SORU: Bu dersteki harfleri ne zaman öğreneceğiz?

CEVAP: Sonraki derslerde öğreneceksiniz. Şuan sadece hangıl mantığını anlamaya çalışınız.

 

Yukarıdaki harflere baktığınızda D olarak okunan bir çok harf görüyorsunuz. Hangisini ne zaman kullanacağız? Cevap basit. Bir kelimeyi öğrenirken hangi harfle yazıldığını da ezberlemelisiniz.

Korecede ünsüz harfler kelimede ve hecede bulundukları yere göre farklı şekillerde okunabilir veya hiç okunmayabilir

Bunları da sonraki derslerde göreceğiz. Pratik yaptıkça oturacaktır.

Korece Yarı Ünlü Harfler


Kore alfabesinde 11 adet yarı ünlü harf bulunmaktadır:

 : E


 : YE


 : E


 : YE


: WA


: WE


: WE


: WO


: WE


: Wİ


: Iİ, İ, E


Yarı ünlü harfler temel 10 ünlü harfin kendi içinde birleşmesi ile oluşur. Örneğin  harfi ㅏ ve harflerinin birleşmesi ile oluşmuş. Dikkat ettiyseniz bazı harflerden 2 hatta 3 tane var. Bir kelimeyi öğrenirken hangisi ile yazıldığını da ezberlemeyi unutmayın. Aksi halde yanlış yazarsınız. Kelimenin anlamı değişir veya Korecede yer almayan bir kelime yazmış olursunuz.

 

SORU: Korecede Z, F, Ğ gibi harfler yok mu?

CEVAP: Hayır yok. Yeni bir dil ve alfabe öğreniyorsunuz.

 

Korece Çift Ünsüz Harfler


Kore alfabesinde 5 adet çift ünsüz harf bulunmaktadır:

 : GG


 : DD


ㅃ : BB


ㅆ : SS


ㅉ : CC


 

Çift ünsüz harfler var olan ㄱ, ㄷ, ㅂ, ㅅ, ㅈ sessiz harflerinin 2 kere yazılması ile oluşur. Bu harflerden bazıları kelimenin başında, ortasında veya sonunda bulunabilir. Örneğin ekmek kelimesi şu şekilde yazılır:

빵 – BBANG

Korecede kullanılan bu harfler yan yana veya alt alta gelerek heceleri oluştururlar. Sonraki dersimizde heceleri göreceğiz. O dersten sonra ilk hecelerimizi öğrenip kelimeler yazmaya başlayacağız. Korecede temelde 10 adet ünlü ve 14 adet ünsüz harf bulunur. Bu eğitimde yazma alıştırması yapmak için Kore alfabesi kitabımızı kullanabilirsiniz.

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar