Kore alfabesi heceler 1

Kore alfabesinde hecelerin nasıl oluştuğunu öğreneceğiz.

Önceki dersimizde Hangıl’ı tanımıştık. Bu dersimizde harflerden nasıl hece oluşturacağımızı öğreneceğiz.

Korece Hece Sistemi


Korecede heceleri yazarken hayali kutular düşünürüz ve harfleri de bu kutulara yan yana veya alt alta yazarız. Burada en önemli şey bir kelimeyi bir çok farklı yolla yazabileceğinizden dolayı, hangisinin doğru olduğunu bilmenizdir. Bu yüzden bir kelimeyi öğrenirken nasıl yazılacağını da bilmelisiniz. Örneğin Namu kelimesini inceleyelim. Ben duyduğumuz bu kelimeyi Hangıl ile yazmak istersem;

나무 : NA + MU

남우 : NAM + U

Gibi 2 farklı şekilde yazabilirim. Her ikisinin de okunuşu namu’dur. 나무 ağaç demektir. 남우 ise aktör demektir. İşte bu sebeple bir kelimeyi öğrenirken harflerin hecelerde doğru yerlerde olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa ağaç yazmak isterken yanlışlıkla aktör kelimesini yazıp anlam karmaşasına sebep olursunuz.

Kutular


Korecede heceleri yazarken hayali kutular düşünürüz. Hangi kutuya hangi harflerin gelebileceği bellidir. Dikey harfler dikey kutulara, yatay harfler yatay kutulara gelirler.  İlk olarak en basit yazım şekillerini görelim. Aşağıda 5 adet kutu görüyorsunuz. Bu kutuların içerisindeki A ve B ile yazdıklarım buralara gelebilecek harfleri temsil ediyor.

A: Sessiz harf

B: Sesli harf

Yani A ile işaretlediğim yerlere sessiz harf, B ile işaretlediğim yerlere sesli harf gelecektir. Buna bakıp şunu düşünebilirsiniz. Demek ki Korecede her kelime sessiz harf ile başlar. Evet yazarken her kelime sessiz harf ile başlar fakat telaffuzda sesli bir okunuş olabilir. Bunu da birazdan göstereceğim.

 

hangıl kutular

 

Şekil 1

1 numaralı şekle göre 2 harf yan yana geliyor. İlk harf sessiz harf olacak. Sonrasında sesli harf gelecek. B yerine gelecek olan sesli harf dikey bir harf olmalıdır.  Kafanız karışmasın diye baştan söyleyeyim. harfi G harfidir. Fakat G harfi hecenin sonunda değilse aşağı doğru giden kuyruk sola doğru kıvrılır. Aşağıdaki GA hecesine bakınız.

 :  G + A = GA

 :  M + İ = Mİ

너 :  N + AO = NAO

세 :  S + E = SE

켜 :  K + YO = KYO

 

Harflerin nasıl çizileceğine sonraki ders değineceğim. Şu an sadece hecelerin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışın. Aceleci olmayın.

Şekil 2

2 numaralı şekle göre 2 tane harf alt alta yazılacaktır. Korece yuvarlak  harfi NG harfidir. Sesli harfler hece veya kelimenin başında ise önce NG harfi yazılır. Ardından sesli harf yazılır fakat NG harfi okunmaz. Aşağıdaki YU hecesine bakınız. Sesli harfleri öğrenirken ayrıca değineceğim.

 :  M + O = MO

 :  G + U = GU

쵸 :  Ç + YO = ÇYO

유 :  NG + YU = YU

프 :  P + I = PI

 

Şekil 3

Şekil 3’e göre 3 harfi alt alta yazacağız. Bu arada heceleri yazarken rastgele yazıyorum. Hecelerin kelime olarak anlamı ola da bilir olmaya da bilir. Sadece yazıma odaklanın. Aşağıdaki IN hecesinin başında NG var. Fakat okumayacağız.

 :  K + O + N = KON

 :  M + U + L = MUL

금 :  G + I + M = GIM

은 :  NG + I + N = IN

 

Şekil 4

Şekil 4’te 2 tane harfi yan yana bu 2 harfin altına da 1 tane harf yazacağız. İlk hecede MAL yazdık. M ve A harfi yan yana geldi. ㄹ harfinin okunuşu hem R hem de L’dir. Hecenin sonunda ise L olarak okunur. Bu yüzden MAR yerine MAL olarak okuyacağız. Harf derslerinde bunu öğreteceğim. Son hecede ise NG harfini görüyorsunuz. Hecenin sonunda olduğu için bu sefer okuyacağız. Fakat NG harfi kelimenin sonunda ise N’ye yakın bir sesle okunur. Yani G harfini çok bastırmadan okuruz.

 :  M + A + L = MAL

킨 :  K + İ + N = KİN

셈 :  S + E + M = SEM

닝 :  N + İ + NG = NİNG

 

Şekil 5

5 numaralı şekle baktığınızda gözünüz korkmasın. Burada B yerine yarı ünlülerden bazıları geliyor. Buraya gelen yarı ünlüler 1 tane yatay ve 1 tane dikey ünlüden oluşan yarı ünlülerdir. Örneğin ㅘ harfi, yatay ᅩ ve dikeyᅡ  ünlüsünün birleşmesi ile oluşuyor. İlk hecede Wİ hecesini görüyorsunuz. Wİ hecesi yarı ünlü olduğu için tek başına yazılırken başına NG harfini alır. A yerine NG, B yerine de Wİ harfini getirdik.

위 :  NG + Wİ = Wİ

과 :  G + WA = GWA

훼 :  H + WE = HWE

풔 :  P + WO = PWO

 

Bu yazım şekillerini ezberlemenize gerek yok. Zaten yazdıkça otomatik öğreniyorsunuz. Yeter ki hangi harf nereye gelecek bilin. Bu derste 5 adet kutu gördük. Sonraki derste 4 adet daha göstereceğim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


4 Yorum "Kore alfabesi heceler 1"

  1. Merhaba ben bu harflerden ciglierde yatay dikey çizgi perde karisyorum rica ediyorum farları varsa yazarmisiniz

  2. Ya ben hepsini okudum yazdıklarınızı cidden çok güzel de herkes anlar ama ben anlamıyorum 😑ilk napmam lazım

  3. Merhaba ben kitabınızı aldım ama bu yatay ve dikey harflerini karıştırıyorum bana onları yazar mısınız sesli sessiz olarak ayırıyorum ama yatay ve dikey de problem yaşıyorum hepsinin çizgileri değişiyor bundan ötürü karıştırıyorum yardım ederseniz sevinirim . 🙂

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.