Türkler ile ilgili yapılan mangalar

Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu'nda hizmet veren genç bir paşadır

Japonlar boş durmamış Türklerle ilgili mangalar da yapmışlar 🙂

Tür: Macera, Aksiyon, Fantastik, Tarihi, Shounen, Dram

Dergi: Kodansha

Yayın Türü: Aylık

Bölüm Sayısı: 45+ / 9 Cilt / Devam Ediyor

Yazan & Çizen: Katou Kotono

KONUSU

Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu’nda hizmet veren genç bir paşadır. Memleketi savaşa doğru sürüklenirken, karar merceği divan ikiye ayrılır. Hangi tarafın kazanacağı bir muamma iken düşmanları, dostları ve memlekete karşı kurulan komplolar arasında ülkesinin huzurunu korumak isteyen Mahmut Paşa elinden gelen her şeyi yapmak üzere göreve koyulur. Osmanlı döneminde gerçek karakterlerle yazılan bu hayal ürünü manga, bir Japon’un bakış açısıyla, Osmanlı dönemi çok hoş ve eğlenceli bir şekilde kaleme alınmış. (Alıntıdır.)

türkçe manga

Mangayı okumadım ama en kısa zamanda okumayı düşünüyorum yine de şöyle bir göz attım. Çizimleri çidden çok hoş. Özellikle cami çizimlerine bayıldım. Kıyafetler, ortam, manganın verdiği hava harika olmuş, çok gururlandırıcı özellikle Japonlar tarafından yapıldığı düşünülünce, gerçekten araştırılarak yapıldığı belli oluyor. Tabi gönül isterdi ki bizde kendi kültürümüzü yansıtan mangalar yapalım, tarihimizi yapımlarımıza ‘doğru’ bir biçimde aktaralım eğlendirici olduğu kadar eğitici bir nitelik de taşısın ama olacağına inanıyorum. Çünkü bildiğiniz gibi ilk Türk manga dergimiz çıkmıştı devamının da geleceğine inanıyorum. Çünkü cidden çok iyi çizen çizerlerimiz var ve iyi işler de yapıyorlar umarım içlerinde Türk tarihini yansıtanlar da olur:) Mangayı okur okumaz sadece bu mangayı kapsayan yeni bir yazı yazmayı düşünüyorum o zamana dek Shoukoku no Altair’i burada noktalıyorum.

Diğer bir manga ‘Yume no Shiziku, Ougon no Torigako’ Evet ne demek çevirin bakalım:D Sizi zahmete sokmayalım hiç, Rüya Damlaları / Altın Kuş Kafesi anlamlarına geliyormuş sevgili üyeler. Hikâye, Alexandra’nın esir düşüşü ile başlayıp eğitimden geçirilişi, Saray hayatı ve Hürrem Sultan oluşu, Padişah’a âşık oluşu üzerine kuruluyor imiş.

türkçe manga

 

ERKEKLER BEBEK YÜZLÜ

Japon çizgi romanlarına uygun olarak gözler çok daha büyük, kadın karakterler ‘Şeker Kız Candy’ye benziyor, erkekler daha bir ‘bebek yüzlü’. Osmanlı erkeklerini sertleştirmek için çizilen siyah bıyıkların da çok etkili olduğu söylenemez.

Şimdi efendim bu bir Japon mangası üstelik shoujo türünde bir manga olduğu için haliyle kurgulanmış, üzerinde oynalamalar yapılmış o yüzden birebir Türk kültürü etkisi beklemeyin. Elbette isteriz gelenek göreneklerimizi de yansıtsın, kültürümüze uygun olsun ama bu manga bizim tarihimizi, kültürümüzü tanıtmak için yazılmamış sonuçta. Belli entrikalarla okunması için yazılmış nasıl ki biz başka ülkelerin yapımlarını Türk milletinin izleyeceği şekilde üzerinde oynuyorsak bu da onun gibi bir şey. O yüzden hayal kırıklığına uğramamak için kendinizi hazırlayın sonra vay efendim kültürümüzde dalga geçilmiş, değiştirilmiş diye serzenişte bulunmayın. Bizimle dalga geçecek dahası başkalarının kültürleriyle dalga geçecek son millettir Japonya. Bu demek olmuyor ki manganın bu halini onaylıyorum ama eleştiri yaparken belli ölçütleri ve durumları da düşünmek zorundayız.

türkçe manga

Konusu ise şöyle : 16. yüzyılın başında Alexandra Ukrayna’dan gelen köle tacirleri tarafından kaçırılır. Köle tacirleri kadın köleleri satmak için Yunanistan’a geldiklerinde Mateus adındaki genç ve yakışıklı bir adam Alexandra’yı satın alır ve ona özgürlüğünü geri vereceğine dair söz verir. Mateus Alexandra’yı döneminin en mükemmel kadınlarından biri haline getirmek için sayısız öğretmen, alim ve saray leydisi getirtir. Mateus’un nezaketinden etkilenen Alexandra ona aşık olur ve bir gün onun cariyesi olmayı umar. Ama Mateus çoktan en yakın arkadaşı Muhteşem Süleyman’a Alexandra’yı vereceğine dair söz vermiştir. Bu acıya dayanmayı reddeden Alexandra kendine söz verir, bir gün ikisini de bu kafesten kurtaracaktır. Fakat Mateus bir baş vezir olarak gücü ancak sultanın altındadır. Bu yüzden hala bir umudu olabilmesi için Alexandra en nüfuslu cariye olmak zorundadır… bu aynı zamanda Süleyman’nın oğlunu taşıma anlamına gelmektedir. Ama Süleyman’ın zaten başka bir cariyeden oğlu vardır ve bu cariye kendi oğlunu tek varis olarak tutmaya kararlıdır. Böylelikle bir kölenin, tüm zamanların en büyük imparatorluğunun hanım sultanlarından biri olma hikayesi başlar. Alexandra – bir gün Roxelana, Osmanlı İmparatorluğu’nun hanım sultanı olarak tanınacak kişi.

türkçe manga

Aynı mangakanın Anadolu öyküsü: Kırmızı Nehir (Red River) adında bir başka mangası daha bulunuyor. Aynı zamanda ödül almış bu manga ve Hititler döneminden başlayan bir hikâyeyi anlatıyor.

türkçe manga

 

Bir manga daha vardı. Alparslan adında bir karakteri vardı hatta ancak hatırladığım tek şey bu olduğu için mangayı bulamadım. Benim bildiklerim bunlar. Sizinde bildikleriniz varsa yorumda belirtirseniz onu da eklerim. Hatalarım için affınıza sığınarak okuduğunuz için teşekkür ederim:)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


9 Yorum "Türkler ile ilgili yapılan mangalar"

 1. Öncelikle iyi günler. Çok ilgi çekici güzel bir metin olmuş ellerinize sağlık. Konu eski lakin bir manga daha vardı türkçesini aradım bulamadım bir türlü. Ertuğrul fırkateyni ile alakalı olmak üzere türk-japon dostluğu üzerineydi. Eğer bilginiz varsa yada ulaşıp paylaşırsanız memnun olurum. İlgili manganın Linki – http://www.moae.jp/comic/tesekkurederim

 2. shoukoku no alteir ,otoyome gatari yi biliyordum sadece
  bence altair de osmanlı kültürü tanıtılmaya çalışılmış siyasi meselelere girmemek için mangaka tarihteki bilgileri ve haritayı değiştirmiş ama gerçekten çok güzel osmanlıca kelimeler kullanması insanın dikkatini çekiyor (paşa,ayşe gibi)çizimler çok güzel bence devam çevirisine edilmeli
  emeği geçen herkese teşekkürler bunca zamandır vakitlerini enerjisini bizlere türkçeye manga çevirmek için verenlere çok teşekkürler

 3. Teşekkürler elinize sağlık güzel bir yazı olmuşş ilgi uyandırıcı.. Türkçeyede tam çevirisi varsa mukemmel olur..

  • Ben teşekkür ederim, cidden harika olur ancak yarıda kalmış zaten Shoukou no Altair’i sadece bir site çevirmiş o da yarıda kalmış umarım çevirmenlerin dikkatini çeker de devam edilir seriye…

 4. Otoyomegatari var orta asyadaki Türkleri anlatıyor.

 5. Çok güzel bir yazı, teşekkürler! Daha fazlasını beklemiştim ama hiç yoktan iyi 🙂

  • Okuduğun için ben teşekkür ederim:) Bunlar tesadüfen keşfettiklerim bir tane daha varmış bak:) Belki daha da vardır biraz daha bilgi toplayayım Türk karakterlerin geçtiği mangaları da ekleyip bir başka yazıda toplayacağım ^^

Mesaj At