Vagabond manga tanıtım

15. yy da Sengoku çağındaki Japonya'da yetişmiş olan Shinmen Takezo'nun hikayesi

Jackals manga tanıtımımdan sonra verdiğim arayı artık bıraksam iyi olacak dedim ve yeni bir tanıtım yazdım. Jackals mangasının tanıtımından sonra facebook sayfasında yayınlanınca bir üye tarafında yapılmış bir yorumda bu mangayı tanıtsınlar yazdığını gördüm ve bu mangayı okudum tanıtmak üzere. Şu anda tanıtacağım manganın ismi Vagabond. Inoue Takehiko’nun anime yapılmayıp sadece manga olarak kalmasına rağmen çok sevilmiş bir mangası. Herhangi bir özel güç veyahut komedi yok. Konu kısaca Shinmen Takezo’nun güneş altında yenilmez olmak için çabalaması ve hayat mücadelesi. Ancak yinede yer yer başka sitelerden alıntı yaptığım yazıyla size biraz daha uzun bir konu anlatımı yapacağım.

Tür: Samuray, tarih, dövüş

Mangaka: Takehiko Inoue

Bölüm Sayısı: 37

vagabond

15. yy da Sengoku çağındaki Japonya’da yetişmiş olan Shinmen Takezo, bölge halkı tarafından vahşi doğası ve babasını geçip Güneşin altında yenilmez olma amacıyla güçlü yetişkinlerle savaşıp öldürmesi nedeniyle şeytan çocuk olarak isimlendirilmiştir ve herkes ondan uzak durmaktadır. Zor bir hayatı vardır. Babası Güneş altında yenilmez unvanı almış kişidir ve bu ünvanı almak istediği için babası bile ona düşmandır. Onun yanına yalnızca 2 kişi yaklaşmakta ve onu arkadaş olarak görmektedir. Ōtsu ve Matahachi. Ōtsu ayrıca Matahachiyi, Takezōnun yanına yaklaşabildiği için cesaretinden dolayı aşık olmuştur. 17 yaşına geldiğinde tek arkadaşı olan Matahachi ile beraber kasabayı terk ederler. Takezo ve Matahahi Tokugawa klanıyla savaşmakta olan Toyotomi ordusuna katılır. Sekigahara savaşında Tokugawa mutlak bir zafer elde eder ki bu 300 yıllık shogunate rejimini beraberinde getirir. Takezo ve Matahachi hayatta kalmayı başarırlar ve savaş alanından silah toplayıp onları satarak yaşayan ceset soygunculuğu yapan Ōko ve kızı Akemi onları oradan kurtarıp yaralarını tedavi ederler. Takezō ve Matahachi birkaç gün onlarla beraber kalmaya karar verirler. Bu sırada Ōko’nun kocasını öldürmüş ve aynı zamanda yerel bir çete lideri olan Tsujikaze Temma eve gelir. Takezo ve Matahachi’nin dövüşmekten başka çaresi kalmaz.

vagabond

Takezo Temma yı öldürür ama Ōko oldukça endişelidir çünkü Temma’nın kardeşi olana Tsujikaze Kohei abisinden çok daha tehlikeli biridir ve evi terk edip kaçmaya karar verir. Matahachi de aşık olduğu Oko’yu onu kurtarmak için savaşan arkadaşına ve kendisini çok seven nişanlısı Otsu’ya ve herkesin imreneceği bir hayata tercih edip onunla beraber kaçar. Takezo Miyamoto kasabasına geri dönmeye karar verir ancak Takezo bir suçludur artık ve Miyamoto’ya dönüşü o kadar kolay olmayacaktır. Matahachi ve Takezo ile beraber büyümüş olan ve Matahachi’nin de nişanlısı olan Otsu’ya Mataichi’nin Oko ile gittiğini de söylemek zorundadır. Matahachi’nin annesine bunu anlatmıştırr ve onu iyi karşılamıştır. .Ancak aslında Matahachi’nin annesi durumu kabul etmez ve Takezo’yu suçlar ve onu tuzağa düşürür. Bir yolunu bulup kaçan Takezo’yu daha sonradan kesiş Takuan Soho, Otsu’nun yardımı ile onu tekrar tuzağa düşürmeyi başarırlar. Takuan Takezo’yu bir ağaca bağlar ve bu süre içinde ondan kim olduğunu ve geçmişte yaptıklarını düşünmesini ister. Ona sürekli sen onların yaşama hakkını aldın diyerek psikolojik baskıda bulunur. Takezō ise vahşi bir hayvan gibi kendisini öldürmesi için haykırır sürekli. Aslında Takua’nın gerçek amacı ona daha temiz bir hayat sansı vermektir. Ancak köy insanları ve ihtiyar Hon’iden’in (Matahachi’nin annesi) de kışkırtmalarıyla bir an önce Takezo’nun cezalandırılmasını isterler. Takuan ise Takezo’yu bir bakıma kendi gençliğindeki haliyle kıyaslar ve ona ikinci bir şans vermekte kararlıdır. Bir gece gizlice Takezo’yu ve Otsu’yu da yanına alarak Miyamoto’yu terk ederler. Ve kesişin yardımcıları Hon’iden’e Takezōnun öldüğünü söylerler. Miyamoto’dan iyice uzaklaştıklarında Takuan Takezo’ya ”bu günden itibaren yeni bir hayatın ve yeni bir ismin olacak. Bundan sonra senin ismin Miyamoto Musashi” der.. Ve bu Japonya tarihinin bilinen en büyük kılıç ustası olan Miyamoto Musashi’nin efsanesinin başlangıcı, Matahachi içinse utanç dolu bir yasamın başlangıcıdır. Bu yaşamında kendisini Hozoin Inshun, Gion Toji, Yoshioka Seijura ve kardeşi Denshichiro, Ito Ittosai, Sasaki Kojiro, Yagyuu Hyougonosuke gibi pek çok güçlü insanlar beklemektedir.

vagabond

Manga 10 numara bir seri. İnoue Takehiko resmen ruhunu katmış. Çizimler gerçek Japon insanlarına yakın olduğu için bana göre animesi yanı sıra dizi veya filmi de yapılırsa çok iyi olabilir. Hareketler gayet iyi yansıtılmış. Oldukça gerçekçi bir seri. Zaten bu tarz bir seri böyle bir özelliğe sahip olmalı. Bir çok mangakanın aksine tembellik etmemiş. Arka planı atlama az ve detay fazla. Hiç bir dövüşün olmadığı kısımlar bile sürükleyici olmuş. Daima bundan sonra ne olacak diye kafanızı meşgul ediyor. Ayrıca tiplemeler de oturtulmuş. Hiç kimse tipini oturmayan bir kişiliğe sahip değil ve hareketlerle duygular örtüşüyor. Abartı kaslandırma ve aniden bir pow-up tarzı bir şey yok bir çok aksiyon serisi gibi. Okumayan herkese tavsiye ediyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Vagabond manga tanıtım"

  1. hayatımda okuduğum en iyi mangaydı olay örgüsü olsun karakterler olsun zaten eski zamanların bilinen kişileri. hayatıma çok şey kattı sadece bitirilmesini isterdim yarım kaldı ama sonunu internetten araştırarak öğrenebilirsiniz şiddetle öneririm. bu arada yavaş ilerliyor

Mesaj At