Korece renkler

Korece renkler renkler dersimizde bir şeyin rengini sormayı ve söylemeyi öğreneceksiniz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

Önceki dersimizde 은, 는, 이, 가 edatlarını öğrenmiştik. Kelime haznemiz henüz yeterli olmadığı için bu edatlarla örnek cümle kurmak için bu dersimizde renkleri göstereceğim. Daha önceki derslerimizde siyah, mavi ve kırmızı renklerini zaten görmüştük. Bu derste 6 yeni renk daha öğreneceğiz. Sonraki derslerde başka renkleri ve bu renkleri de bol bol kullanacağım ki öğrenebilin.

Korece kelime kartı 6a

 

Dikkat ettiyseniz her rengin sonunda 색 – Seg var. Seg, renk demektir. Daha önce gördüğümüz tüm nesnelerin rengini söyleyelim. Böylece kelimeleri de hatırlamış olacağız. Bir şeyin rengini soracağınız zaman 무슨 – Musın – Ne? kelimesinden faydalanırız. Ben kitap ne renktir? için örneği aşağıda verdim. Siz de bu kalıbı kullanarak çevrenizdeki nesnelerin rengini sorun ve rengini söyleyin.

무슨 이에요?

Çegın musın segieyo?

Kitap, ne renktir?


노란색이에요.

Çegın noransegieyo.

Kitap, sarıdır.


Yukarıda kitap ne renktir? diyerek sordum ve cevapladım. Aşağıda araba mordur demişim. Araba ne renktir? diye kendi kendinize sorun ve cevaplayın. Gerçi ben cevapları aşağıda verdim. Her cümleyi kendiniz de yüksek sesle okuyun. Pratiğinizin gelişmesi için mümkün olduğunda Korece metinler okumaya çalışın. Yavaş yavaş daha hızlı okumaya başlayacaksınız. Dün Kore’deki bir kitapçıya gittim. Ufak çocuklar, hikaye falan okuyordu. Hepsi heceleyerek okuyordu. Ben de ilk Koreceye başladığımda böyleydim 🙂 O yüzden yavaş okuyorum diyip stres olmayın. Her şey zamanla 🙂

보라색이에요.

Çanın porasegieyo.

Araba, mordur.


주황색이에요.

Munın cuhwangsegieyo.

Kapı, turuncudur.


Bir nesnenin rengini en kolay böyle söyleyebiliriz. Peki bir rengi isimden önce nasıl söyleyeceğiz? Yani bu bir kırmızı kitaptır gibi bir şey diyelim. Henüz size bu, şu, o demeyi öğretmedim. Fakat gene de bu kelimesini şimdilik vereceğim ki örnek cümle yazabilelim. Bu, şu, o kelimelerine daha sonra ayrıntılı değineceğim.

이것 – İgot – Bu

İgot kelimesinden sonra sesli harf gelirse igos olarak okunur. İleride göreceğiz bunu. Korecede renkleri bir isimden önce kullanmak da son derece basittir. Sadece isimden önce getirmek yeterlidir.

이것흰색 건물이에요.

İgosın hıinseg konmurieyo.

Bu, beyaz binadır.


이것녹색 이에요.

İgosın nogseg tonieyo.

Bu, yeşil paradır.


이것 분홍색 가방이에요.

İgosın punhongseg kabanieyo.

Bu, pembe çantadır.


Gördüğünüz gibi gayet basit. Ben samimi konuşma dili ile cümleleri yazdım. Siz de imnida ile yukarıdaki cümleleri yazın.

Günlük deyişimizde yemek yemeden önce söylenen bir sözü paylaşacağım. Bizler genelde besmele çekeriz yemeğe başlamadan önce. Koreliler de kendi kültüründe bir şey söylüyorlar. Aşağıdaki söz yemek yemeden önce söylenir. Kibar bir ifadedir. Bir arkadaşınız size yemek ısmarlarsa bu sözü diyerek ona teşekkür edebilirsiniz. E tabi yemekten önce söylenen bir söz varsa, yemekten sonra da söylenen bir söz vardır. Onu da sonraki derste göreceğiz 🙂

GÜNLÜK DEYİŞ


잘 먹겠습니다

Cal moggessımnida

Yemek için teşekkürler

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

Ekler1

  • Kayıp dosya eki
 

Tüm Eğitimler

Yorumlar