Korece Kelimeler 1

Bu ünitede 안녕, 안녕하세요, 감사, 감사합니다, 잘먹겠습니다, 잘먹었습니다, 안녕히 계세요, 안녕히가세요, 죄송합니다, 저기요 kelimelerini öğreneceksiniz.

Kelimelerin Latin harfleri ile yazılışının okunuşları biraz farklıdır. Yani yazıldığı gibi okunmazlar. Bu yüzden mp3’leri de dinleyerek öğrenmeniz daha uygundur. Bu eğitimden önce Kore alfabesini öğrenmenizi öneririz.

Annyong

Merhaba, güle güle.


Samimi arkadaşlarınızla selamlaşırken kullanabilirsiniz. Karşılaşırken merhaba anlamında, vedalaşırken de güle güle anlamında kullanılır.

하세요

Annyonghaseyo

Merhaba, günaydın, nasılsınız?


Annyong kelimesinin kibar versiyonudur. En sık kullanılan selamlama kelimesidir. Günün her vaktinde kullanabilirsiniz. Sabah kullanırsanız merhaba, günaydın öğlen kullanırsanız merhaba, iyi günler akşam kullanırsanız merhaba, iyi akşamlar gibi anlamlara gelir. Her zaman kullanabilirsiniz.

Kamsa

Teşekkürler


Samimi dilde teşekkür etmek için kullanılır. Yakın arkadaşlarınıza karşı kullanabilirsiniz.

합니다

Kamsahamnida

Teşekkürler


Kamsa kelimesinin kibar versiyonudur. En sık kullanılan teşekkür etme kelimesidir. Her yerde kullanabilirsiniz.

습니다

Cal moggessımnida

Yemek için teşekkürler


Yemek yemeden önce söylenir. Bir arkadaşınız size yemek ısmarlıyorsa ona bu şekilde teşekkür etmelisiniz. Kibar bir ifadedir.

습니다

Cal mogossımnida

Yemek için teşekkürler


Yedikten sonra şükür babında söylenir. Yemek için teşekkürler anlamına gelir. Gene bir başkası size ısmarladıysa yemeği yedikten sonra ona bakıp söyleyebilirsiniz. 

Annyonghi kyeseyo

Hoşça kal (sağlıcakla kalınız)


Hoşça kal, görüşürüz gibi anlamlara gelir. Bu kelimeyi bir yerden ayrılırken ayrılan kişi söyler.

Annyonghi  kaseyo

Güle güle (sağlıcakla gidiniz) 


Bay bay, görüşürüz, güle güle gibi anlamlara gelir. Bu kelimeyi ayrılan kişiye, mekanda kalan kişi söyler. Eğer herkes ayrılıyorsa herkes birbirine gene bu kelimeyi kullanır.

합니다

Cwesonghamnida

Özür dilerim


Bir hata yaptığınızda özür dilemek için kullanırsınız. Kibar bir özür dileme ifadesidir. Affedersiniz, özür dilerim yolu açar mısınız gibi bir durumda kullanılmaz. Sadece bir kusur sonucu hatanız varsa özür dilerken kullanacaksınız.

Cogiyo

Affedersiniz


Bir yerde birisinin dikkatini çekmek için affedersiniz, bakar mısınız? gibi bir şey söylemek isterseniz Cogiyo demeniz yeterlidir. Kalabalık içinde yol açarken de pardon, affedersiniz gibi bir şey derken de kullanılır. Bir hata sonucu özür dilemek için kullanılmaz.

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar