Korece isim cümlesi 이에요 ve 예요

Korece isim cümlesi 이에요 ve 예요 dersinde samimi konuşma dilindeki ieyo ve yeyo yapısını göreceğiz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

Son 2 dersimizde Korecedeki resmi formda yer alan cümle bitirme yapısını görmüştük. Bu dersimizde bu yapıların samimi konuşma dilindeki halini göreceğiz. Günlük hayatta her yerde bunu kullanıyoruz. Bu yapıda cümleler 요 – Yo sesi ile biter. Zaten Kore dizilerini izliyorsanız cümleler ya da ile ya da yo ile biter 🙂 Bu dersten sonra Şahıs zamirlerini görerek ilk cümlelerimizi kuracağız. Ben size o aşamaya geçmeden önce en basit haliyle anlatmak istedim ki daha kolay öğrenin. Şimdi başlayalım.

 

Korece Kelime Kartları 4a

이에요 ve 예요 (Samimi yapı)


A 이에요 / 예요.

A ieyo / yeyo.

Adır.

Yukarıdaki formüle baktığımızda A yerine bir isim gelecek. Ardından da 이에요 – ieyo veya 예요 – yeyo getireceğiz.

Peki neye göre getireceğiz?

Kelime sessiz harf ile bitiyorsa 이에요 – ieyo  getireceğiz.

학생이에요.

Hagsenieyo.

Öğrencidir.


파란색이에요.

Paransegieyo.

Mavidir.


이에요.

Çegieyo.

Kitaptır.


빨간색이에요.

Balgansegieyo.

Kırmızıdır.


이에요.

Tonieyo.

Paradır.


Kelime sesli harf ile bitiyorsa 예요 – yeyo  getireceğiz.

남자예요.

Namcayeyo.

Adamdır.


축구예요.

Çugguyeyo.

Futboldur.


커피예요.

Kopiyeyo.

Kahvedir.


예요.

Çayeyo.

Arabadır.


터키예요.

Tokiyeyo.

Türkiye’dir.


SORU


Gördüğünüz gibi son derece basit. Peki soru halini nasıl yapacağız? Soru halini konuşurken soru sorar bir sesle söylerseniz cümle soru cümlesi oluyor. Yani soru cümlesi yapmak için ekstra bir çekim eki getirmiyoruz. Mesela Türkçeden örnek verelim. Babaanneniz geldi size dediki: Okula gittin? 

Babaanneniz size okula gittin mi? demek istedi değil mi? İşte burada da aynı mantık geçerli. E peki ben yazarken soru olduğunu nasıl anlayacağım? O zaman da cümlenin sonuna soru işareti koymanız yeterli. Aşağıda Türkiye üzerinden görelim:

터키예요.

Türkiye’dir.


터키예요?

Türkiye mi?


돈이에요.

Paradır.


돈이에요?

Para mıdır?

Herhangi bir dildeki en kolay soru yapma formu budur herhalde 🙂

OLUMSUZ


Olumsuz yapmayı zaten geçen ders görmüştük. Fiilden önce 안 – An getirmek yeterliydi. Korecede bir cümleyi olumsuz yapmanın başka yolları da var. Ama en kolayı ve bilineni bu. Diğerlerini de sonra öğreteceğim. Fiilden önce 안 – An getireceğiz dedik. Peki 안 hangi harfle bitiyor? N harfi ile. Sessiz harfle bittiğine göre ben 안‘dan sonra sadece 이에요 getirebilirim. Bu iki sözcük birleşip 아니에요 haline gelecektir. Kafanız karışmasın. Bazen Koreliler bile anieyo yerine anyeyo diyorlar 🙂 Ama doğrusu anieyo’dur.

터키예요.

Türkiye‘dir.


터키가 아니에요.

Türkiye değildir.


이에요.

Paradır.


이 아니에요.

Para değildir.

Sonraki dersimizde yeni edatlar ve şahız zamirlerini görüp, ben doktorum, sen öğretmensin gibi cümleler kuracağız. Bu ilk 4 derste gördükleriniz gelecek dersleri anlamanız adına çok önemliydi. Ben de mümkün olduğunda parçalara bölüp basitçe anlattım. Anlamadığınız yerleri sormayı unutmayın.

Sırada günlük deyiş var. Aşağıdaki değişi günlük hayatta her yerde kullanıyoruz. Bir dükkana girdiniz ayrılırken söyleyebilirsiniz. Bunu bir yerden ayrılan kişi söyler. Kalan kişi ise başla bir deyiş söyler. Onu da sonraki derste vereceğim. Yakın arkadaşlarınızla vedalaşırken kısaca annyong demeniz de yeterlidir.

GÜNLÜK DEYİŞ


안녕히 계세요

Annyonghi kyeseyo

Hoşça kal

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

Ekler1

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar