Kore alfabesi sessiz harfler 3

Kore alfabesi sessiz harfler 3 dersinde ㅊ, ㅍ, ㅎ harflerini göreceksiniz.

Bu ders ㅊ, ㅍ, ㅎ harflerini göreceksiniz.

korece sessiz harfler


Kelimenin veya hecenin başında Ç olarak okunur. Hecenin altında iken T olarak okunur. Aşağıdaki çiçek kelimesindeㄲ gibi çift ünsüzler kelimenin başında iken vurgulu bir şekilde okunur. Bu harf GG olduğu için net bir G sesi çıkar.


ㅊ kelimenin başında: Ç

ÇA

Çay


ㅊ kelimenin başında: Ç

치즈

ÇİCI

Peynir


ㅊ hecenin sonunda: T

GOT

ÇiçekKelimenin baş ve ortasında P, hecenin altında ise B olarak okunur.


ㅍ kelimenin başında: P

파도

PADO

Dalga


ㅍ kelimenin ortasında: P

커피

KOPİ

Kahve


ㅍ hecenin sonunda: B

무릎

MURIB

DizKelimenin başında veya ortasındaysa H olarak okunur. Aşağıdaki kelimeyi okuyabildiniz değil mi? Demek ki artık 한글 okuyabilirsiniz. ㅎ harfi hecenin altında ve aynı zamanda 2 tane sesli harfin arasındaysa okunmaz. Aşağıdaki COTA kelimesinin neden öyle okunduğunu sonraki ders göreceğiz.


ㅎ kelimenin başında: H

한글

HANGIL

Kore alfabesi


ㅎkelimenin altında: T

좋다

COTA

İyi, güzel


Böylece sessiz harfleri de bitirmiş olduk. Bir çok sessiz harfin kelimenin altında iken T olarak okunduğunu gördük. Şimdi bir tane Koreli gelse ve size nat dese ve siz bu kelimeyi yazmaya kalksanız bir çok yazım çıkacaktır. Aşağıya okunuşu nat olan kelimeleri yazalım. Bu kelimelerin anlamı olmayabilir. Sadece konuyu kavramanız için nat diye bir kelimeden bahsettim.

낟 낱 낫 낮 낯 낳 났

Bu kelimelerin hepsinin okunuşu aynıdır. Bu sebeple Korece öğrenirken tüm kelimelerin yazılışını da ezberlemelisiniz. Özellikle o kelimenin içinde T sesi varsa kesinlikle ezberlemek zorundasınız. Bunun en kolay yolu da günlük tutmaktır. Ortalama 6 ay günlük tutmanız, tüm kelimeleri öğrenmek için yeterlidir. Yukarıdaki kelimelerden sonra bir sesli harf gelseydi T olarak okumayacaktık. Bildiğimiz kurallarla okuyacaktık. Örneğin hepsine 이 ekleyelim ve okunuşlarını görelim.

낟이 – NACİ

낱이 – NAÇİ

낫이 – NAŞİ

낮이 – NACİ

낯이 – NAÇİ

낳이 – NAİ

났이 – NAŞİ

Korecede bazı kelimelerin okunuşu bu eğitimde vermiş olduğum okunuş kurallarına uymaz. Fakat bu kelimelerin sayısı en sık kullandığımız kelimeler arasında çok az olduğu için o okunuşlara değinmeme gerek yok. Eğer bir kelimenin okunuşu vermiş olduğum kuralların dışında bir okunuşa sahipse, o kelimeyi o şekilde öğrenin.

Yukarıdaki nat kelimelerinden en sonuncusunda ㅆ – ss var. Sonraki dersimizde çift sessizleri göreceğiz.

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar