Kore alfabesi sesli harfler ve ng harfi

Kore alfabesi sesli harfler ve ng harfi dersimizde 10 adet sesli harf ve 1 adet sessiz harfi göreceğiz.

Harf dersimizin ilkinde 10 adet sesli harf ve 1 adet sessiz harfi göreceğiz. İlk 6 harfin çizim sırasını aşağıda görüyorsunuz. Bu harfleri defterinize çizim sırasını dikkate alarak 5 kez çizin.

korece heceleri

 

SORU: Bu dersteki harfleri ezberleyecek miyim?

CEVAP: Evet, bundan sonra göreceğiniz tüm harfleri ezberleyeceksiniz.

 

Çok basit değil mi? Şimdi bu harfleri birleştirerek heceler oluşturalım. Fakat:

Korecede sesli harfler hiç bir zaman tek başına yazılmaz.

Peki ben sadece A, İ gibi bir ses çıkarmak istersem ne yapacağım? İşte burada NG harfine değinmek gerekiyor. Bu derste göreceğiniz tek sessiz harf NG harfidir. Kendisi içi boş bir yuvarlak oluyor:

Korecede tüm heceler sessiz harf ile başlar. Eğer kelimenin veya hecenin ilk harfi sesli harf ise, sesli harfin önüne NG koyarız fakat NG’yi okumayız. Örneğin Korecede Aİ çocuk demektir. Dikkat ettiyseniz A harfi ile başlıyor. Bu durumda A’dan önce bir sessiz harf yazmalıyım. İşte bu harf NG harfidir.

korece kelimeler

 

Sesli harflerle hecelerin nasıl oluştuğunu sanırım anladık. Şimdi diğer harflerin de çizimini öğrenelim.

 

Korece hece çizimleri

 

Dikkat ettiyseniz 2 tane  O harfi var. Birisi dikey diğeri yatay. Yatay olan o harfi Türkçedeki ile aynıdır. Dikey olan o harfi ise ao arası bir sestir. Buna zamanla konuştukça alışırsınız. İlk başta herkes zor ayırt eder. Hangisini ne zaman kullanacağız? İşte burada ezber yapmanız lazım. Bir kelimeyi öğrenirken hangi O ile yazıldığını da bilmelisiniz.

Aşağıda bu derste gördüğünüz harflerle ilgili 6 adet kelime verdim. Bu kelimeleri de 5’er defa yazın. Oi kelimesinde yatay O harfi kullanılmıştır. Dikey O harfi ile yazmayın.

 

korece kelime kartı

 

NG harfi hecenin başında ise okunmuyor dedik. Peki ya hecenin sonundaysa? Bu durumda NG olarak okuyacağız.

ANG

Yukarıdaki hecede gördüğünüz gibi A harfinin altında NG harfi var. Bir kelimenin son harfi NG ise NG’nin G’sini bastırmadan söyleriz. Çok belirgin olmasına gerek yok.

Ben devam edip bir hece daha ekliyorum.

앙이

ANİ

NG harfinden sonra 이 – İ harfini getirdim. NG harfinden sonra sesli bir harf geliyorsa G’sini okumayız. Sonraki derste devam edeceğiz.

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

Ekler5

  • Kayıp dosya eki
  • korece kelimeler
  • Korece hece çizimleri
  • Kayıp dosya eki
  • Kayıp dosya eki
 

Tüm Eğitimler

Yorumlar