Kore alfabesi heceler 1

Kore alfabesinde hecelerin nasıl oluştuğunu öğreneceğiz.

Bu kısımda harflerden nasıl hece oluşturacağımızı öğreneceğiz.

Korece Hece Sistemi


Korecede heceleri yazarken hayali kutular düşünürüz ve harfleri de bu kutulara yan yana veya alt alta yazarız. Burada en önemli şey bir kelimeyi bir çok farklı yolla yazabileceğinizden dolayı, hangisinin doğru olduğunu bilmenizdir. Bu yüzden bir kelimeyi öğrenirken nasıl yazılacağını da bilmelisiniz. Örneğin namu kelimesini inceleyelim. Ben duyduğumuz bu kelimeyi hangıl ile yazmak istersem;

나무 : NA + MU

남우 : NAM + U

Gibi 2 farklı şekilde yazabilirim. Her ikisinin de okunuşu namu’dur. 나무 ağaç demektir. 남우 ise aktör demektir. İşte bu sebeple bir kelimeyi öğrenirken harflerin hecelerde doğru yerlerde olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa ağaç yazmak isterken yanlışlıkla aktör kelimesini yazıp anlam karmaşasına sebep olursunuz. Bu yüzden kelimeleri öğrenirken yazılışını da ezberlemelisiniz.

 

SORU: Bu derste ezberlemem gereken bir yer var mı?

CEVAP: Hayır yok. Sadece dersi anlamaya çalışın.

 

Kutular


Korecede heceleri yazarken hayali kutular düşünürüz. Hangi kutuya hangi harflerin gelebileceği bellidir. Dikey harfler dikey kutulara, yatay harfler yatay kutulara gelirler.  İlk olarak en basit yazım şekillerini görelim. Yan sayfada 5 adet kutu görüyorsunuz. Bu kutuların içerisindeki A ve B ile yazdıklarım buralara gelebilecek harfleri temsil ediyor.

A: Sessiz harf

B: Sesli harf

Yani A ile işaretlediğim yerlere sessiz harf, B ile işaretlediğim yerlere sesli harf yazacağız. Demek ki Korecede her kelime sessiz harf ile başlar. Evet, yazarken her kelime sessiz harf ile başlar fakat telaffuzda sesli bir okunuş olabilir. Bunu da birazdan göstereceğim. İlk olarak 5 kutu ardından da 4 kutu daha göreceğiz.

 

hangıl kutular

 

SORU: Kutuları, ve yerlerini ezberlemek zorunda mıyız?

CEVAP: Hayır, ezberlemenize gerek yok. Kelimeleri yazarken otomatik olarak öğreneceksiniz.

 

Şekil 1

1 numaralı şekle göre 2 harf yan yana geliyor. İlk harf sessiz harf olacak. Sonrasında sesli harf gelecek. B yerine gelecek olan sesli harf dikey bir harf olmalıdır. Kafanız karışmasın diye baştan söyleyeyim. ㄱ, ㅋ harflerinin yanına dikey bir sesli harf gelirse aşağı doğru giden kuyruğu sola doğru kıvrılır. Aşağıdaki GA ve KA hecelerine bakınız.

G + A

GA


S + A

SA


M + İ


S + E

SE


K + A

KA


Harflerin nasıl çizileceğine ileride değineceğim. Şu an sadece hecelerin nasıl oluştuğunu anlamaya çalışın. Aceleci olmayın.

 

SORU: İstediğim kutuyu istediğim yerde kullanabilir miyim?

CEVAP: Hayır kullanamazsınız. Her kelimenin yazılışı bellidir.

 

Şekil 2

2 numaralı şekle göre 2 tane harf alt alta yazılacaktır.

M + O

MO


G + U

GU


Ç + YO

ÇYO


C + U

CU


프

P + I

PI


 

SORU: Hecelerin nerede altta veya üstte olduğunu nasıl anlarız?

CEVAP: Ezberleyeceksiniz.

 

Şekil 3

Şekil 3’e göre 3 harfi alt alta yazacağız. Bu arada heceleri yazarken rastgele yazıyorum. Hecelerin kelime olarak anlamı ola da bilir olmaya da bilir. Sadece yazıma odaklanın.

K + O + N

KON


M + U + L

MUL


Ç + I + M

ÇIM


N + U + N

NUN


T + O + NG

TONG


 

SORU: Harflerin bir anlamı var mı?

CEVAP: Türkçede B harfinin anlamı var mı? Harfler kelime oluşturarak anlam kazanırlar.

 

Şekil 4

Şekil 4’te 2 tane harfi yan yana, bu 2 harfin altına da 1 tane sessiz harf yazacağız. İlk hecede MAL yazdık. Önce M harfini, sonra yanına A harfini ve sonra da altına L harfini yazdık.

M + A + L

MAL


K + İ + N

KİN


S + E + M

SEM


N + İ + NG

NİNG


BB + A + NG

BBANG


Şekil 5

5 numaralı şekle baktığınızda gözünüz korkmasın. Burada B yerine yarı ünlülerden bazıları geliyor. Buraya gelen yarı ünlüler 1 tane yatay ve 1 tane dikey ünlüden oluşan yarı ünlülerdir. Örneğin ㅘ harfi, yatay ㅗ ve dikeyㅏ ünlüsünün birleşmesi ile oluşuyor.

C + Wİ

CWİ


B + WE

BWE


H + WE

HWE


P + WO

PWO


M + WA

MWA


Bu yazım şekillerini ezberlemenize gerek yok. Zaten yazdıkça otomatik olarak öğreniyorsunuz. Yeter ki hangi harfin nereye geleceğini bilin. Sonraki derste 4 kutu daha göstereceğim.

 

KORECE KİTAPLARIMIZ


 

Ekler1

  • hangıl kutular
 

Tüm Eğitimler

Yorumlar