Japoncada burası, şurası, orası ここ, そこ, あそこ, どこ

Japoncada burası, şurası, orası ここ, そこ, あそこ, どこ dersinde yer sormayı ve söylemeyi öğreneceğiz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

Gelelim yer bildiren sözcüklere. Bu dersimizde yer sormayı ve söylemeyi öğreneceğiz. Bu sebeple kelime kartımızda 6 adet yer kelimesi vereceğim.

japonca kelime kartı

 

Japoncada ev anlamına gelen kanjinin uchi ve ie diye 2 tane okunuşu vardır. İstediğinizi kullanabilirsiniz. Gelelim dersimizin konusuna. Japonca bir yeri belirtmek son derece basittir.

YER BİLDİREN SÖZCÜKLER


ここ / そこ / あそこ は… です

Koko / soko / asoko wa … desu

Burası / şurası / orası … dır

Doko – Nere?, Neresi?, nerede?

Örnek cümlelerle konuyu kavrayalım.

公園どこですか。

Kouen wa doko desu ka.

Park nerededir?


Yukarıdaki gibi son derece basit bir şekilde aradığınız yeri sorabilirsiniz. Tabii bu durumda size yol tarifi yaparlar. Fakat henüz fiiller konusuna gelmediğimiz için ona fiillerde değineceğiz. Şuan sadece bir yerinde nerede olduğunu ve bulunduğunuz yerin ne olduğunu söylemeyi öğrenmeniz yeterlidir.

ここ公園です。

Koko wa kouen desu.

Burası parktır.


Yukarıdaki cümlede bulunduğumuz yerin park olduğunu söyledik. Parktayım demeyi fiillerde göreceğiz. Bu yapıyı dilerseniz mo edatıyla da kullanabilirsiniz.

あそこ病院です。

Asoko mo byouin desu.

Orası da hastanedir.


ここ図書館です。

Koko mo toshokan desu.

Burası da kütüphanedir.


Son derece basit değil mi?

Daha önce teşekkür etmeyi öğrenmiştik. Ya birisi bize teşekkür ederse? Biz o zaman ne diyeceğiz? İşte bizi kurtaracak kelime: dou itashimashite! Rica ederim demenin en yaygın kullanımlarından birisidir. Gayet de nazik bir ifadedir. Daha günlük bir şey demek isterseniz ieie diyebilirsiniz. Akira hocamla konuşurken o genelde bana ie ie der. İe ie, hayır hayır, bir şey değil demenin en kısa yolu.

GÜNLÜK DEYİŞ


どういたしまして

Dou itashimashite

Rica ederim, önemli değil

 

 

JAPONCA KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar