Japonca isim cümlesi です ve ですか

Japonca isim cümlesi です ve ですか soru yapısını göreceğiz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

İlk Japonca dilbilgisi dersimizde Japoncada yer alan kibar formdaki dır, dir takısı ve bu takının soru halini göreceğiz. Aşağıda bununla ilgili 3 tane örnek verdim.

Öğrenciyim – Öğrenci midir?

Mavidir – Mavi midir?

Arabadır – Araba mıdır?

En temelden başlayacağımız için ilk olarak bu kısımları söylemeyi öğrenelim. Bu kelimelere baktığımızda en sonda yer alan ve oluş bildiren yim, dir, dır takısı var. Biz Türkçede kelimeye göre farklı ekler getirirken, Japoncada her kelimeye aynı ek gelir. Bu ek des olarak okunan です – desu ekidir. Bir isim veya sıfattan sonra direkt olarak getirebilirsiniz.

Olumlu yapı


Bu dersimizde desu’in en basit kullanımını göreceğiz.

です (Kibar yapı)


A です。

A desu.

Adır.

Yukarıdaki formüle göre A yerine herhangi bir isim veya sıfat gelecek ardından da desu diyeceğiz. Öyleyse aşağıdaki kelime kartındaki kelimeleri desu ile yazalım.

japonca kelime kartı

 

サッカー です。

Sakka desu.

Futboldur.


コーヒー です。

Ko-hi- desu.

Kahvedir.


です。

Hon desu.

Kitaptır.


です。

Kuruma desu.

Arabadır.


トルコ です。

Toruko desu.

Türkiye‘dir.


SORU: Japoncada kelimeler arasında boşluk var mı? Ve 。nedir?

CEVAP: Tüm cümleyi hiragana veya katakana ile yazmayacaksanız boşluk bırakılmaz. Japoncada cümleye nokta koymak için içi boş bir yuvarlak çizilir: 。

Desu nedir?


Desu oluşu bildiren yardımcı fiildir. Kibar formdaki fiillerin sonundaki su hecesindeki u okunmaz. Bu yüzden des diye okunur. Japonlar çok yavaş konuşurlarsa desu diye okurlar. Desu genellikle isim ve sıfatlardan sonra gelir. Desu’in anlamını aklınızda OLMAK olarak tutmayınız. Aksi halde yanlış cümle kurarsınız.

Watashi wa gakusei desu – Ben öğrenciyim.

Anata wa gakusei desu – Sen öğrencisin.

Kare wa gakusei desu – O öğrencidir.

Watashitachi wa gakusei desu – Biz öğrenciyiz.

Bakın desu yukarıdaki cümlelerde yim, sin, dir, yiz gibi bir çok anlama geldi. Bunun sebebi Japoncada fiillerin şahıs eki almamasıdır. Oysaki biz Türkçede öğrenciyim dediğimizde kimin öğrenci olduğu bellidir. Fakat Japoncada gakusei desu dediğiniz zaman kimin öğrenci olduğu belli değildir. Japoncada özneyi mutlaka belirtmek zorunda kalıyoruz. Diyelim ki birisi öğrenci kim? diye sordu:

Watashi desu – Benim. (öğrenci ben oluyorum)

Anata desu – Sensin. (öğrenci sen oluyorsun)

Kare desu – Odur. (öğrenci o oluyor)

Yukarıdaki cümlelerde gördüğünüz gibi desu sözcüğü cümlenin sonundaki oluşu bildiriyor. Desu cümleye kibarlık katar.

SORU: コーヒー ve サッカー kelimelerinde yer alan ー çizgisi ne oluyor?

CEVAP: Katakana ile yazılmış kelimelerde ー şeklinde yatay çizgi gördüğünüz zaman, çizgiden önceki harfi uzatarak okuyacağınız anlamına gelir.

Olumlu soru yapısı


Japonca soru cümlesi kurmak son derece basittir. Bunun için isim, sıfat veya fiil cümlesi farketmeksizin olumlu veya olumsuz cümlenin sonuna か – ka getirmek yeterlidir.

です か (Kibar yapı)


A です か。

A desu ka.

A mıdır?

学生ですか。

Gakusei desu ka.

Öğrenci midir?


コーヒー ですか。

Ko-hi- desu ka.

Kahve midir?


ですか。

Hon desu ka.

Kitap mıdır?


ですか。

Kuruma desu ka.

Araba mıdır?


SORU: Japoncada soru işareti yok mu?

CEVAP: Hayır yok. Cümlenin sonuna ka getirdiniz mi zaten cümlenin soru cümlesi olduğu anlaşılır. Fakat dilerseniz soru işareti de koyabilirsiniz.

Evet, hayır demek


Japoncade evet demek için hai deriz. Bir şeye onay vermek için öyle anlamında sou desu deriz. Hayır derken iie deriz. Reddettiğimizi söylerken de chigaimasu deriz.

はい

Hai

Evet


そうです

Sou desu.

Öyle.


いいえ

İie.

Hayır.


ちがいます

Chigaimasu.

Katılmıyorum.


Dersimiz burada bitti. Gördüğünüz gibi gayet basit. Gelelim günlük deyişimize. Birisine teşekkür edeceğiniz zaman bir çok sözcük karşınıza çıkabilir. Bunlardan en basiti arigatou‘dur. Daha nazik bir şekilde söylemek isterseniz arigatou gozaimasu da diyebilirsiniz. Çok teşekkür ederim gibi bir şey demek isterseniz doumo arigatou gozaimasu uygundur. Sadece doumo diyerek de teşekkür edebilirsiniz.

GÜNLÜK DEYİŞ


ありがとう

Arigatou

Teşekkürler

 

 

JAPONCA KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar