Japonca işaret sıfatları この, その, あの, どの ile “bu, şu, o, hangi?” demek

Japonca işaret sıfatları この, その, あの, どの dersimizde Japoncadaki bu, şu, o ve hangi anlamına gelen kelimeleri inceleyeceğiz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

Önceki dersimizde bir nesneyi gösterip bu bir….dir demiştik. Bu derste ise gösterdiğimiz nesne hakkında konuşacağız. Aşağıda vermiş olduklarım işaret sıfatıdır. İşaret sıfatlarından sonra genellikle isim gelir.

İŞARET SIFATLARI


この / その / あの / どの A

Kono / sono / ano / dono A

Bu / Şu / O / Hangi A

Demek ki cümle kurarken bu bir kitaptır demek istersek kore wa hon desu diyeceğiz. Fakat bu kitap mavidir derken kono hon wa aoi desu diyeceğiz.

SORU: Kore hon wa… diyemem mi?

CEVAP: Hayır. Böyle bir kullanım bulunmaz.

 

japonca kelime kartı

 

Bu işaret sıfatlarının çoğul halleri bulunmaz.

Kono – Bu (Konuşana yakın)

Sono – Şu (Konuşana uzak)

Ano – O (Hem konuşana hem dinleyene uzak)

Dono – Hangi?

このジュースのです。

Kono ju-su no iro wa midori desu.

Bu meyve suyunun rengi yeşildir.

この人先生です。

Kono hito wa sensei desu.

Bu kişi, bir öğretmendir.

これどの車ですか。

Kore wa dono kuruma desu ka.

Bu, hangi arabadır?

 

Gördüğünüz üzere bir zorluğu yok. Japonca’nın gramer yapısı Türkçe ile hemen hemen aynı. Bu yüzden düzenli çalışmanız halinde rahatça zorlanmadan öğrenebilirsiniz. Sonraki derslerimizde çeviriler yapacağız ve böylece daha iyi bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Gelelim derslerin en sevdiğim kısmına 🙂 Sayounara! vedalaşırken kullanırız. Fakat günlük hayatta ben hiç sayounara demem. Onun yerine ja ne, mata ne, bai bai gibi kelimeler kullanırım. Bai bai bizim Türkçedeki bay bay ile aynıdır. Mata ne ise sonra görüşürüz, tekrar görüşelim gibi anlamlara gelir. Ja ne de aynı anlamdadır. Kimi zaman da ja mata ne şeklinde söyleriz.

Ja! Mina san! Mata ne!

GÜNLÜK DEYİŞ


さようなら

Sayounara

Hoşça kal

 

 

JAPONCA KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar