Japonca fiiller ve fiil grupları く, う, つ, る, す, ぐ, む, ぶ, ぬ

Japonca fiiller ve fiil grupları konusunda Japoncada yer alan birinci, ikinci ve düzensiz fiilleri ve bunların gruplarının nasıl bulunacağını öğreneceğiz.

 

Artık fiillere geçelim diyorum. Sizlere bu derste fiiller hakkında bilgi vereceğim. Bu dersin amacı Japoncadaki fiilleri tanımak ve bir fiili öğrenirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlamaktır.

japonca kelime kartı

 

Japoncada fiiller 3 gruba ayrılır. 1. grup, 2. grup ve düzensiz fiiller. Bunlara ayrıntılı bir şekilde değineceğim. Öncesinde bilmeniz gereken bir şey var:

Japoncada fiiller şahsa göre çekimlenmezler.

Japoncada fiiller bulundukları gruba göre çekim eki alırlar. Bu yüzden bir fiilin hangi grupta olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için ben size 2 tane yöntem göstereceğim. Bunlardan biri fiilin yazım kuralı, diğeri ise fiilin kibar çekimidir. Ama bu 2 yöntemi bilseniz bile bir fiilin %100 grubunu bilemeyebilirsiniz. Bu sebeple fiilleri öğrenirken fiile ait şu 3 bilgiyi de öğrenmelisiniz:

1) Fiilin grubunu

2) Fiilin sözlük halini

3) Fiilin masu çekimini

Normalde fiilin grubunu biliyorsanız sözlük halinden masu (kibar) haline ulaşabilirsiniz. Veya masu halinden sözlük heline ulaşabilirsiniz. Öyleyse en önemli şey fiilleri ezberlerken grubunu da bilmemiz gerektiğidir. Japoncada fiillerin son heceleri her zaman hiragana ile yazılır. Fiil çekimlerinde de bu hecede değişiklik yapılır.

1. GRUP FİİLLER


Bu gruptaki fiillerin son hecesi ku, u, tsu, ru, su, gu, mu, bu veya nu hecelerinden birisidir. Bu gruptaki fiiller hareket veya değişim bildiren fiillerdir.

Eğer bir fiil ru hecesinden başka bir hece ile bitiyorsa kesinlikle 1. gruptur.

Aşağıda bazı 1. grup fiiller görüyorsunuz.

Kau

Satın almak


Aruku

Yürümek


Matsu

Beklemek


Asobu

Oynamak


Kasu

Ödünç vermek


İsogu

Acele etmek


Shinu

Ölmek


Yomu

Okumak


Ru ile biten 1. grup fiil yok mu? Elbette var. Fakat 2. grup fiillerin tamamı ru ile bitiyor. Dolayısı ile ru ile biten bir fiil kesin olarak 1. gruptur diyemiyoruz. Aşağıda 1. grupta yer alan ru ile bitmiş fiillere örnekler verdim.

Hairu

Girmek


İru

Gerekmek


Shiru

Bilmek


Shaberu

Konuşmak


Hashiru

Koşmak


Kiru

Kesmek


Kaeru

Dönmek


Suberu

Kaymak


Dikkat ettiyseniz hepsi iru veya eru ile bitiyor. Eğer fiil iru veya eru ile bitmiyorsa kesinlikle 1. gruptur. Yani fiilin okunuşunda ru hecesinden önce a, u, o sesli harflerinden birisi var ise kesinlikle o fiil 1. gruptur. Aşağıda görüyorsunuz. Bu vermiş olduğum fiilleri not alıp ezberleyin lütfen.

Aru

Var olmak


Furu

Sallamak


Kubaru

Dağıtmak


Moguru

Batmak


Naru

Olmak


Soru

Traş etmek


Nuru

Boyamak


Noru

Binmek


2. GRUP FİİLLER


Bu grubun tamamı ru ile biter. Her ru ile biten 2. grup fiil değildir çünkü 1. grupta da olabilir. Fakat ru ile biten 1. grup fiillerin sayısı çok az ve sınırlıdır. Bu yüzden gördüğünüz ru ile biten fiillerin büyük bir kısmı 2. gruptur. 2. gruptaki fiiller genelde durum bildiren fiillerdir.

食べ

Taberu

Yemek


Miru

Bakmak


決め

Kimeru

Karar vermek


借り

Kariru

Ödünç almak


2. gruptaki tüm fiiller iru veya eru ile biter. Eğer son hece iru veya eru değil ise kesinlikle 1. gruptur. Mesela aru 1. gruptur. Çünkü ru hecesinden önce i veya e harfi gelmiyor. Grupları doğru öğrenmeliyiz. Çünkü fiilin çekimini grubuna göre yapacağız. Bu yüzden doğru grubu bilmeliyiz.

3. DÜZENSİZ FİİLLER


Bu grupta sadece 2 adet fiil bulunmaktadır.

する – Suru – Yapmak

来る – Kuru – Gelmek

Suru fiili, isimden fiil yaparken de kullanılır.

SURU FİİLLERİ


Bir isimden sonra suru yani yapmak fiili getirilerek oluşturulan fiillerdir. Bazen isim ile suru arasına wo edatı gelir. Bu edatı daha sonra göreceğiz.

する

Ai suru

Sevmek


暗記する

Anki suru

Ezberlemek


勉強する

Benkyou suru

Ders çalışmak


ゲームする

Ge-mu suru

Oyun oynamak


スポーツする

Supo-tsu suru

Spor yapmak


挨拶する

Aisatsu suru

Selamlamak


電話する

Denwa suru

Telefon etmek


空手する

Karate wo suru

Karate yapmak


Bu dersimizde fiil gruplarını tanımış olduk. Sonraki dersimizde temel fiil çekimlerini göreceğiz.

Gelelim deyişimize. Evimin altında yakiniku yani ızgara et restoranı vardı. Bir gün Japonya’da berbere gitme ihtiyacı duydum ve o restorana gidip yakınlarda bir berber var mı diye sordum. Dükkan sahibi internetten berberleri buldu. Bir tanesini arayıp adresi netleştirdi. Ardından dükkanın kepengini indirdi. Benimle beraber caddenin başına kadar geldi. Buradan aşağı git sağda göreceksin dedi. Ben tabii ki bu boyutta bir yardım beklemiyordum. 3 kere eğilip teşekkür ettim. Zira çok şaşırdım benim için dükkanını kapatmasına 🙂 Bu adama denecek en güzel şeylerden birisi deyiş olarak aşağıda duruyor. Taihen osewa ni narimashita!

GÜNLÜK DEYİŞ


たいへんお世話になりました

Taihen osewa ni narimashita

Çok yardımcı oldunuz

 

 

JAPONCA KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar