Japonca cümle sonuna gelen ekler

Son dersimizde cümle sonuna gelen ne, wa, yo, ze, zo gibi ekleri göreceğiz.

 

Japoncada cümlenin sonuna gelen bazı ekler cümleye farklı birer hava katar. Şimdi sırası ile bunların bazılarını görelim. Zaten daha önce ne ve no’yu görmüştük.

な – NA


Verdiğimiz bir karara vurgu yapar. Bunun dışında emir cümlesinde de kullanılır. Bu yapıyı genelde erkekler kullanır. Fiilden sonra gelirse emir cümlesi olur: Suru na! –  Yapma!

今日仕事に行きたくないな。

Kyou wa shigoto ni ikitakunai na. 

Bugün işe gitmek istemiyorum. 

こんなことするな!

Konna koto wo suru na!

Böyle bir şey yapma!

なあ – NAA


Duyguları ifade eder. Animelerde en çok bunu sugoi naaa diye duyarız.

ね / ねえ – NE / NEE


Onaylamak için kullanılır. Karşımızdakinin de bizimle aynı fikirde olup olmadığını sorarız. Öğüt, tembih bildirdiği de olur. Tamam mı? anlamı vardır.

いい天気ですね。

İi tenki desu ne?

Güzel hava, değil mi?

話さないでくださいね。

Hanashinaide kudasai ne?

Konuşma lütfen tamam mı?

Bazen seslenme sözcüğü olarak cümlenin başında kullanılır.

ねえ, ねえアキラ!

Nee nee Akira!

Hey Akira!

ぜ / ぞ – ZE / ZO


Erkekler tarafından kullanırlar. Cümleye vurgu katarlar. Her ikisi de konuşan kişinin söylediği şeyde kesin bir iddiası olduğunu belirtir.

おわりだぜ!

Owari da ze!

İşin bitti!

ZE: cümleye vurgu katar. Sadece erkekler kullanır. Kaba bir dildir. Ayrıca aslına bakılırsa kesin bir bence manası da vardır. İku ze! – gidelim gibi. Ze, zo’ya göre daha arkadaşça bir kullanımdır. Gayretlendirici, öğüt verici, teşvik edici fiillerle daha sık kullanılır.

ZO: ze’ye göre daha az iddia belirtir. Bu da ze gibi erkekler tarafından kullanılır. Daha az iddia kuvveti içerir. Yani? Daha az iddia kuvveti içerir demek daha kesin olması demektir. Yani Zo, Ze’ye göre daha çok kesinlik belirtir. Zaten:

Zo, çok güçlü (vurgulu) ve çok kaba bir söz olup erkekler tarafından kullanılır. Cümleye müthiş bir vurgu ve kuvvet katar! Sadece resmi olmayan yerlerde kullanılır.

これはお前のせいだぞ!

Kore wa omae no sei da zo!

Bu senin hatan!

よ / わ – YO / WA


Yukarıdaki cümleleri kadınlar söyleseydi ne derdi? Kadınlar bu tür durumlar için cümle sonuna wa veya yo ekler. Yo’u erkekler de kullanır. Wa çok kadınsı bir kullanımdır. Bu yüzden wa’yı erkekler kullanmaz.

これはあなたのせいですよ。

Kore wa anata no sei desu yo.

Bu senin hatan.

Yo’nun biliyorsun manası da vardır.

時間がないよ。

Jikan ga nai yo.

Zaman yok, biliyorsun / Biliyorsun ki zaman kalmadı.

Bitti 🙂 Asialogy olarak sizler için hazırlamış olduğumuz Ücretsiz Japonca Kursunu bitirdiniz. Tebrikler! Bu eğitimi hazırlarken sizlerin, ücretsiz bir şekilde olabilecek en yaygın kullanımları öğrenmenizi hedef edindim. Sizlerden gelen geri bildirimlerle eğitimi güncelleyip durdum. Çok da güzel ve öğretici olduğunu düşünüyorum. Şimdi yapmanız gereken tek şey kendinize Japon arkadaş edinmek ve pratik yapmak. Pratik yapmak için en güzel yöntemlerden birisi çeviri yapmaktır. Bir diğeri ise günlük tutmaktadır. Japonca günlük tutmaya ne dersiniz? Günlük tutarken size bu eğitimde öğrettiğim gramer kurallarına bağlı kalın. Cümleyi kurarken, bunu nasıl diyeceğim diye düşünürseniz o cümleyi bildiğiniz kurallarla kurmayı deneyin. Böylece bildiğiniz yapıları daha iyi öğrenmiş olursunuz. Şimdi sitemizde yer alan Japonca Dinleme Testine başlayabilirsiniz. Kendinizi daha da geliştirmek isterseniz kitaplarımızla yolunuza devam edebilirsiniz.

Asialogy büyüsün, Çince, Arapça, Rusça, İngilizce de öğretsin ister misiniz?

Sitemizde hiç reklam yayınlamıyoruz. Tamamen ücretsiziz ve tek gelir kaynağımız kitaplarımızdır. Kitaplarımızdan satın alarak bize destek olmak istersiniz değil mi ^_^

Bu eğitimi hazırlarken kaynak olarak şu kitaplarımızdan faydalanılmıştır:

LearNihongo Japonca Dilbilgisi


Türkiye’nin en çok satan Japonca dilbilgisi kitabı

Eğitim hazırlanırken dilbilgisi kitabımızın %20lik bir kısmını size öğrettik. İnanıyoruz ki öğrenebildiniz. Bu da size kitaplarımızın içeriği hakkında bilgi vermiştir. Amacım Japonya’da yaşamak, orada okul okumak veya kariyer yapmak diyorsunuz bu kitapla yolunuza devam edebilirsiniz.

LearNihongo Japonca Alıştırmalar


Tek ve ilk Japonca alıştırmalar kitabı

En çok satan kitaplarımızdan olan bu kitapla öğrendikleriniz ile ilgili daha fazla test çözebilir, alfabe ile ilgili alıştırmalar yapabilir ve tüm konuları pratik edebilirsiniz. Alanında yazılmış tek yerli eserdir.

LearNihongo Japonca Kelimeler


En kapsamlı kelime kitabı

Japoncada en çok hangi kelimeler kullanılıyor? Bunların cümle içindeki kullanımları nelerdir? Diye düşünmeyin. Kelimeler kitabımız bunun için var. Japoncada en sık kullanılan 1000 kelimeyi örnek ikişer cümle ile inceledik. Bu kitapta ilk 1000 kelimenin haricinde cümleleri kurarken 400’e yakın farklı kelimeden de faydalanılmıştır. Bu kitabı bitiren birisi en sık kullanılan yaklaşık 1400 kelimeyi de öğrenmiş olacaktır. E zaten günlük hayatta 1500 – 2000 kelime ile konuşulduğunu düşünürsek kitabın ne kadar faydalı olacağını da görmüş oluyoruz.

Kitaplar dışında da bize destek olabilirsiniz

Sosyal medyada bizi paylaşmanız yeterlidir!

 

Şimdi Eğitimi Bitir butonuna tıklayarak eğitimi tamamlayınız.

GÜNLÜK DEYİŞ 45


おわりだ

Owari da

Bitti

Sık sorulan sorular


Henüz bir soru yok.

 

HEPSİ Not Ekle
SEN
Yorum Yap
 

Tüm Eğitimler

Yorumlar