Japonca ben, sen, o şahıs zamirleri ve も edatı, の iyelik eki ile saygı ekleri

Japonca şahıs zamirleri ve iyelik eki ile saygı ekleri konusu ile watashi, anata, kare gibi şahıs zamirlerini ve no ile mo edatlarını öğreneceğiz.

Videoyu izledikten sonra aşağıdaki dersi de bir kez okuyup en alttaki mp3’ü 10 kere dinleyerek kulak alışkanlığı edininiz.

japonca kelime kartı 4

ŞAHIS ZAMİRLERİ


Watashi – Ben

Anata – Sen

Kare – O (erkek)

Kanojo – O (kadın)

Ano hito – O (hem kadın hem erkekler için)

Watashitachi – Biz

Anatatachi – Siz

Karera – Onlar (hem kadınlar hem erkekler için)

Kanojora – Onlar (kadın)

Ano hitotachi – Onlar

Karera ve ano hitotachi aynıdır.

Belki kendi kendinize sormuşsunuzdur:

Cansızlar ve hayvanlar için “o” zamiri yok mu?

Japonca’da bir hayvanı gösterip o diyebileceğiniz direkt bir kişi zamiri yok. Bu tür durumlar için kullanılan yapıları işaret zamir ve sıfatlarında göstereceğim. Şahıs zamirlerini öğrendiğimize göre bir sonraki konumuz olan benim, senin, onun… demeyi öğrenebiliriz.

İYELİK EKİ: NO


A  – no  nın

Watashi no

Benim


あなた

Anata no

Senin


Kare no

Onun


学生

Gakusei no

Öğrencinin


Kuruma no

Arabanın


No edatı Japonca’da iyelik eki olarak kullanılan edattır. Bu edatın farklı kullanımları da mevcuttur. Burada sadece iyelik eki olarak kullanımını göreceğiz. Bu yapı Türkçe’de isim tamlaması olarak geçen yapıdır aynı zamanda. Dilenirse sözcüklerin arasına no konularak zincirleme isim tamlaması da oluşturulabilir.

İSİM TAMLAMASI


B  A no B – Anın Bsi

Watashi no ie

Benim evim


あなた

Anata no kuruma

Senin araban


Kare no hon

Onun kitabı


学生

Gakusei no hana

Öğrencinin çiçeği


私の家青いです。

Watashi no ie wa aoi desu.

Benim evim mavidir.

あなたの車黒いです。

Anata no kuruma wa kuroi desu.

Senin araban siyahtır.

これあなたの家です。

Kore wa anata no ie desu.

Bu senin evindir.

これ私の花です。

Kore wa watashi no hana desu.

Bu benim çiçeğimdir.

DE, DA, DAHİ, BİLE: MO


mo –  – A da

Watashi mo

Ben de


あなた

Anata mo

Sen de


学生

Gakusei mo

Öğrenci de


Kuruma mo

Araba da


Hon mo

Kitap da


Mo edatının Türkçe karşılığı de, da‘dır. Sen doktorsun, ben de doktorum gibi cümlelerde kullanacağımız de edatı mo’dur. Çok basit bir kullanımı vardır. Mo kullanılacağı zaman wa edatı kalkar yerine mo gelir. Mo edatını bulunma edatı olarak kullanmayız. Mesela Ankara’dayım derken kullanmayız.

学生です。

Watashi mo gakusei desu.

Ben de öğrenciyim.


あなた先生です。

Anata mo sensei desu.

Sen de öğretmensin.


学生男性です。

Gakusei mo dansei desu.

Öğrenci de erkektir.


この本赤いです。

Kono hon mo akai desu.

Bu kitap da kırmızıdır.


あの人たち医者ですか。

Ano hitotachi mo isha desu ka.

Onlar da doktor mu?


Yukarıdaki örnek cümleleri yazarken kore ve kono kelimeleri gördünüz. Her ikisinin de anlamı bu demektir. Nerede ve nasıl kullanılacağını sonraki derste göreceksiniz.

SAYGI EKLERİ


Japoncada genelde önce soy isim sonra isim kullanılır. Yoshikai Akira ismini inceleyecek olursak Yoshikai soy isim, Akira ise isimdir. Bu durumda ben bir Japon olsaydım adımın Esendemir Abdurrahman olarak kullanıldığını görebilirdiniz. Tabii ki normalde insanlar bir birlerine isimleri ile hitap ederler. Yoshikai Akira’ya, Akira dememiz gerekir. Yakın arkadaşlarınıza soy isimleri ile hitap etmek saçma olacaktır. Genel olarak Japonya’da isimlere çeşitli saygı ekleri eklenir. Bunlardan en sık kullanılanları san, chan ve kun’dur.

San, chan ve kun saygı ifadeleri

Chan (çan) sözcüğünü genelde çocuklarda, sevimli hayvanlarda veya kızlarda kullanabilirsiniz. Genel olarak 12 yaşından büyük kişilere san veya kun ile hitap edilir. Bunlardan san’ı erkek veya kadınlar için kullanabilirsiniz. Kun ise erkekler için kullanılır. Anime veya filmlerde bir çok kez bir erkeğe chan dendiğini görmüş olabilirsiniz. Bu o erkeğin muhtemelen 12 yaşından küçük olmasındandır. Büyükse bile sevimlilik açısından chan denebilir.

Gördüğünüz gibi Japonca, Türkçe’ye çok fazla benzemektedir. Öğrenmeye devam edin, zira hep bu şekilde benzerlikler göreceksiniz. Eğitim sırasında size verilen tüm kelimeleri öğrenmelisiniz. İleride kelimeleri ezberlerim derseniz, zorluk çekersiniz.

Geldik gene günlük deyişe 🙂 Hai kelimesi Japoncada evet, tamam, anlaşıldı anlamlarına gelir. Sou kelimesinin anlamı ise öyle‘dir. Sou kelimesini daha sonra ayrıntılı anlatacağım. Sou desu yapısı Japoncada en sık duyacağınız yapılardandır. Japon bir arkadaşımla bugün bunun konusu açıldı. Sürekli sou desu diyip duruyor. Belki günde 20 kere bu lafı söylüyor. Ben de ona ne kadar çok sou desu, sou desu ka, sou da ne, sou nan desu ka gibi şeyler söylüyorsun diyip takılıyorum 🙂 Sonraki derste görüşmek üzere. Sıkı çalışın! Yorum yapmayı da unutmayın!

GÜNLÜK DEYİŞ


はい,そうです

Hai, sou desu

Evet, öyle

 

Sık sorulan sorular


Hayır karera tamamen kadınlar, tamamen erkekler veya kızlı erkekli grup için kullanılabilir. Ano hitotachi ve karera aynıdır.

Evet doğrudur. Kadınlar için onlar anlamına gelir.

Watashi no mo – Benim de.

 

JAPONCA KİTAPLARIMIZ


 

 

Tüm Eğitimler

Yorumlar