Taekwondo 태권도

600'lü yıllarda 3 krallığa bölünen Kore'nin o zamanki en küçük krallığı Silla'da askerler ve halk, silahsız savaşmanın da bir yolunu bulup el ve ayak tekniklerini geliştirmişlerdir.

Taekwondo, bildiğiniz üzere Kore’nin milli sporudur. Dövüş sporu değil, bir savunma sanatıdır. Ne kadar genel olarak ayak ile yapılan bir savunma sanatı olsa da, sanılanın aksine el de vardır. Zaten Tae, ayak; Kwon, el ve Do da bu sporun ahlakı ve felsefesi demektir. Kore’de yüzyıllar önce -13 yüzyıl önce- insanlar vahşi hayvanlara ve haydutlara karşı kendilerini korumak için başta sadece ayak tekniklerinden oluşan bir sistem geliştirmişlerdir ve adını “Taegyon” koymuşlardır. Aynı zamanda “Yumruk Methodu” anlamına gelen “Kwonpop” da kullanılıyordu.

600’lü yıllarda 3 krallığa bölünen Kore’nin o zamanki en küçük krallığı Silla’da askerler ve halk, silahsız savaşmanın da bir yolunu bulup el ve ayak tekniklerini geliştirmişlerdir. Bu şekilde Taekwondo’nun temelleri atılmıştır.

taekwondo

Taekwondo giysisine “Dobok (도복)” denir. On tane kuşak vardır. Bunlar; beyaz, sarı, sarı-yeşil, yeşil, yeşil-mavi, mavi, mavi-kırmızı, kırmızı, kırmızı-siyah ve siyahtır. Siyah kuşaktan sonra kuşak gelmez, dereceyi belirtmek için “Dan” verilir. 9 tane Dan vardır.

Dünya Taekwondo’sunun merkezi Kukkiwon’dur.

Ayrıca Taekwondo felsefesinin ve Taekwondo’da sahip olunan becerilerin sanatsal biçimde ifade edilmesine “Poomse” denir.

Taekwondo’yu tam olarak anlamak için bu sporu yapmak ve yaşamak gerekir. Elbette burada anlatıldığı kadar kısa değildir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Taekwondo 태권도"

  1. Ben 9 yıl bu sporu yaptım ve 2.dan a kadar geldim. İnsanlar bunu dövüş sporu olarak gördükleri için bu sporu yapanlardan saçma bir şekilde cekiniyorlar ancak ben şunu çok iyi öğrendim, yaptığınız spor ne olursa olsun (vücut geliştirme hariç) daha sakin, olgun, anlayışlı ve sabırlı oluyorsunuz ve bir harekete geçmeden önce hatta konuşmadan önce bile düşünüyorsunuz sonuç tahminen ne olur diye. Fazladan bilgi ise her dan için gececeginiz dan sayısı kadar yıl beklemeniz gerekir. Mesela 6.dan dan 7 ye geçerken altıncı danda en az 7 yıl kalmalisiniz. Sporun yapıldığı salona docang denir. Kuşakların asıl isimleri öz korecedeki sayilardir (siyah hariç çünkü siyah kuşak 1.dan) örnek sarı kuşak yani ilk renk öz korecedeki il (bir)kelimesi ile tanımlanır. İ, sam, sa … Diye devam eder.dizilerde çok duydugunuz çumbi kelimesi hazır demektir ve harekete geçmeden önce çaryo(dikkat) sonra çumbi (hazır) tabiri kullanılır. Rakipler kırmızı ve mavi renkleri temsil eder ama Kore’deki kırmızı ve mavi değil cincedeki Hong ve çong kelimeleri bu renkleri karşılar. Öğretmene ise sonsegnim değil sabonim denir. Daha çok var da sıkmayayım. Tamamen okumayan bile vardır. 😉

  2. Tekvando çok güzel bir spordur

Mesaj At