Maguro (tonbalıgı) sashimi ve bamya salatası

Çiğ balık yani sashimi bildiğiniz gibi Japon mutfağının ana unsurlarından

Maguro sashimi(çiğ ton balığı) ve okra salatası kolay yapılabilecek yemeklerden. Çiğ balık yani sashimi bildiğiniz gibi Japon mutfağının ana unsurlarından. Hatta sashiminin olmadığı Japon yemeği pek yoktur.

Bu yemek ara yemek veya aperatif olarak sunulabilir Salata için, maguro küp şeklinde doğranır, soya sosu ve wasabiden oluşan karışımla terbiye edilip 3 saat bekletilir. Bu tarifin püf noktası, sashimiyi yeterince uzun süre terbiye etmektir, ki umami ve soya sosunun tadınıi iyice çeksin.

Bamya salatası tek başına bir aperatif olarak da servis edilebilir; maguro ve bamya salatası yanında pirinç lapası ile de servis edilebilir.

Hazırlama Süresi: 120 dk.

Pişirme Süresi: 5 dk.

Porsiyon: 4 kişilik

Malzemeler:

6 – 8 parça taze ton(maguro) balığı

3 yemek kaşığı soya sosu

¼ çay kaşığı wasabi(yaban turpu) – arzu eden daha fazla katabilir-

1/8 çay kaşığı susam yağı

5 adet taze bamya

Kaynatmak için su

Shiso (Perilla yaprağı. Asya’ya özgü bir bitki diyelim.) – isteğe bağlı garnitür-

Kizami nori ( ince dilimlenmiş deniz ürünü) – isteğe bağlı garnitür-

Tarif:

  1. Orta boyda bir kasede soya sosu ve wasabiyi karıştırın. Wasabiyi kendi damak tadınıza bağlı olarak arttırabilirsiniz. Fakat eğer şu ana kadar wasabiyi hiç denemediyseniz, çok çok az eklemenizi tavsiye edilir.
  2. Maguroyu lokmalık boyutlarda kesin ve soya&wasabi karışımına ekleyin. Yavaşça karıştırın ve sashimi terbiye olana kadar buzdolabında bekletin. Belirli zaman aralıklarıyla karıştırın ki sashiminin her bir parçası karışımla birleşsin.
  3. Daha sonra, bamyayı pişirin. Bir tencereye kaynatmak için biraz su koyun. Bamyayı yıkayıp saplarından ayırın. Eğer bamyanın tüylü yüzeyini gidermek istiyorsanız, bamyayı tuz ile ovun, fakat bu tamamen isteğe bağlı, yapmasanız da olur. Daha sonra bamya canlı yeşil rengi alana kadar (2-3 dk) ya da tamamen pişmesini isterseniz 5-8 dk kadar pişirin. Süzün , soğuk su ile yıkayın ve oda sıcaklığına ulaşması için kenarda bekletin. Bu arada not:  bamya ne kadar pişerse o kadar cıvıklaşır. Okra piştikten sonra yatay olarak küçük parçalara dilimleyin.
  4. Maguro ve okri dilimlerini karıştırın. Susam yağı ekleyin. Varsa kizami nori ve shiso yapraklarını uzun ince olacak şekilde kesip, ekleyin.

Yemeğiniz servise hazır..

Afiyet olsun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Maguro (tonbalıgı) sashimi ve bamya salatası"

Mesaj At