L’Arc~en~Ciel müzik grubu

L'Arc-en-Ciel, 1991 yılında kurulmuş dünyaca ünlü bir Japon Rock grubudur

Bendeniz, sizlere bu grubu  izzet ü ikbal ile sunar efenim… (Okumaya başlayan arkadaşlarım lütfen yazının sonuna kadar gelin, bir şeyleri okumaktan çekinmeyelim yahu… Sizi sıkacak bilgiler vermekten mümkün olduğunca kaçınıp kendi cümlelerimle ifade etmeye gayret gösteriyorum bu sebeple en azından yazım okunursa emeğimin karşılığını almış olurum.)

Öncelikle bu grubu tanıyor olduğum için müthiş mutluyum. Çünkü  L’arc~en~Ciel  bizim dilimizde Laruka, Japonlar içinse Raruka veya Raruku (bildiğiniz gibi Japonlarda ‘L’ harfi yok)  kalbimi fethetmelerinin yanı sıra gerçekten efsanevi bir gruptur. Gerek şarkıları gerek klipleri, gerek şarkı sözleriyle (edebi bir metinden farkları yok cidden) alır sizi Alice Harikalar Diyarı’nın kimi zaman en dokunaklı, kimi zaman en çılgın, kimi zaman en romantik, kimi zaman en korkutucu, en egzantrik, en fantastik köşelerine götürür tabii şarkı bittiğinde o Alice Harikalar Diyarı’ndan ‘piiiiyuuuuuuvvvv’ düşüşünü hissetmekte ayrı bir hüsrandır. Ama yine de L’arc~en~Ciel benim Harikalar Diyarımdır. Ve istediğim her an oraya gidebilirim.

L’Arc-en-Ciel (ラルク アン シエル Raruku an Shieru, Fransızca “Gökkuşağı” demektir) 1991 yılında kurulmuş dünyaca ünlü bir Japon Rock grubudur. Resmi yazılışı L’Arc~en~Ciel biçimindedir. L’Arc-en-Ciel 1991 yılında piyasaya girdi ve son 20 yıldır popülerliğini her gün yeni zirvelere taşımıştır. Onlar bugüne kadar 30 milyondan fazla albüm sattı ve düz iki dakika içinde Tokyo Dome satarak bir rekora sahip olmuştur. 2003 yılında HMV tarafından yayınlanan Japon pop müzisyenleri Top 100 listesinde 58. sırada yer almıştır ve Japon müzik dünyasının en etkin sanatçıları arasındadır. Aynı zamanda Final Fantasy filminin ve Rurouni Kenshin adlı anime dizisinin soundtrack’lerinden parçaları mevcuttur. Ringu 0’ın da kapanış müziğini yapmışlardır.

Grup Üyeleri

Hyde: Vokal

L’Arc en Ciel’in ana vokali ve şarkıların söz yazarıdır. Aynı zamanda gitar da çalmaktadır. Vamps isimli bir grubu daha vardır. L’Arc en Ciel ile birlikteyken ismi “hyde” biçiminde, solo çalışmaları esnasında ve Vamps ile birlikteyken ise “HYDE” şeklinde yazılır.L’Arc en Ciel’e, 1991 yılında, gitar çaldığı Jerusalem’s Rod grubundan ayrıldıktan sonra katılmıştır.Solo olarak çıkardığı 4 adet albüm ve 8 adet single’ı bulunmaktadır. 2008 yılında K.A.Z ile birlikte resmi olarak Vamps grubunu kurmuş ve albümlerini Vamprose adındaki kendi plak şirketiyle çıkarmaya başlamıştır.Magazinsel Bilgi : Japonya’da yerinde olmak istenilen en güzel yüzlü erkek ünlü listesinde 1. sırada yer almıştır. Megumi Oishi ile evli olmakla birlikte bir de erkek çocuğu vardır.  Mavi güneş gözlüğü biriktirmeyi, korku romanları okumayı (işte bir ortak nokta daha, biliyordum biliyordum:D özellikle Stephen King okuyorsa oradan yakalamışım aurayı:D) seviyormuş kendileri efenim. Ek olarak Hyde çok ilham aldığım bir kişidir öyle ki benim haricimde karakterlerim bile etkileniyor *-* Ona dikkatle bakın~~

Tetsuya: Bas (Lider)

Solo kariyerine TETSU69 (69 doğum tarihinden gelir.) adıyla 2001’de başlamıştır. Eskiden sahne ismi “Tetsu” iken, 10 Aralık 2009’dan itibaren gerçek adını kullanmaya başlamıştır. L’Arc en Ciel ile birlikteyken adı “tetsuya” şeklinde sunulmakta fakat solo çalışmalarında “TETSUYA” halini almaktadır. L’Arc en Ciel’in geri vokalidir. Link, Ready Steady Go, Finale, Driver’s High, Stay Away ve Pieces gibi birçok şarkının bestesini yapmıştır.

Ken: Gitar

Aynı zamanda 2002’de kurduğu Sons of All Pussys (S.O.A.P.) isimli grubun lideri, vokalisti ve gitaristidir. In Physical isimli bir de solo albüm çıkarmıştır.As if in a Dream, Vivid Colors, Niji, The Fourth Avenue Cafe, Shout at the Devil, Kasou, Lies and Truth, Lover Boy, My Heart Draws a Dream, Lost Heaven ve Twinkle Twinkle gibi L’Arc en Ciel şarkılarının bestecisidir.

Yukihiro: Davul

Ayrıca kendi solo projesi Acid Android için şarkı söylemektedir. L’Arc en Ciel’e katılmadan önce Zi:Kill ve Die in Cries gibi çeşitli gruplarda yer almıştır.1997’de L’Arc en Ciel’in eski davulcusu Sakura gruptan ayıldıktan sonra, lider Tetsuya, Yukihiro’dan yeni single’ları olan Niji’nin kayıtlarında kendilerine yardımcı olmasını rica etmiştir. İyi bir uyum yakaladakları için de sonrasında, geçici davulcu olarak L’Arc en Ciel konserlerinde yer almıştır. Daha sonra L’Arc en Ciel, 1998 yılında Yukihiro’nun resmi olarak gruba dahil edildiğini duyurmuştur.

Eski Üyeler: Sakura, HIRO, PERO L’arc~en~Ciel için çok şey söylemek istesem de tam olarak onları ifade edecek sözcükleri bulamamanın acizliği içerisindeyim… Pek çok kez rüyalarıma girip bana bilinçaltı bayramı yaşatan bu grup gerçekten  bambaşka bir efsanedir. Ben hayatımda ilk kez aurası bu kadar güçlü bir grupla karşılaştım evet bir çok iyi Rock grubu vardır elbette ama bana böylesine güçlü bir enerji veren bir Rock grubu daha yok… Özellikle Hyde’nin ses renklerini adeta onların içindeymişim gibi görmeyi, onlara dokunmayı ve onları hissetmeyi çok severim. Dilerim size de bir parça olsun farklı hisler yaşatmaya aracı olabilmişimdir… Vakit ayırıp okuduğunuz için çokça teşekkür ederim. Keyifle dinleyin~~    Son olarak… Yarısı yabancı bir siteye yarısı bana ait olan L’arc~en~Ciel’in sahneye çıkışını alegorik bir anlatımı… Akşam karanlığı hafifçe bastırırdı Ama karanlıktan kopan çığlık hala durmuş değil Tek ipucu arena hoparlör sisteminden kaynaklanan Uğursuz bir cızırtıdır. Aniden dev bir ekranda Bir görüntü yanıp söner Sonra ışık, dört kişilik bir grup ortasında belirir Sahne sel ve müzik başlar çift desibel Bir anime ilham sözleri duyar gibi oldum Metallica’nın düşüncesiz gitar riffleri Ve  U2’nun iyimser vokal bir ihtimal karışımı var. “Düşmüş melek çağırma!” Körük solisti, o sahne üzerinde kaygısızca atlar gibi… Medusa gibi dönen uzun sarışın örgüler.“Starting now, let’s play tag!”

Kaynak : Japan Fans, Koreantürk


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


İLK YORUM YAPAN SİZ OLUN!

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön