Kore’nin gözde şehri: Busan (부산)

Kore’yi adım adım turlamaya Busan ile devam edelim mi?

Daha önceki yazılarımızda Seul’den bahsetmiştik. Şimdi de Kore’yi adım adım turlamaya Busan ile devam edelim mi?

Seul yazısı için tıklayın.

Güney Kore’nin en gözde şehirlerinden birisidir. Busan veya Busan Metropol Şehri olarak da geçmektedir. Nüfusu da 3,5 milyon civarındadır. Kesin rakam isteyenler için; 2014 yılının verilerine göre 3.525.913 olarak belirtilmiştir.

busan

Şehir bu özelliklerinin yanı sıra, ülkenin güneydoğusunda bir liman kenti olma özelliğini de taşımakta. Birçok yerde belirtildiği gibi plajları ve deniz yemekleri ile de ün salmış durumda. Şimdi de Busan’ın gezilmesi gereken bazı yerlerinden bahsedeyim.

Türk Şehitliği


Eğer Busan’a yolunuz düşerse bizler için büyük önem taşıyan bu şehitliği gezmeyi ihmal etmeyin derim. Birden fazla ülkenin şehitleri burada yatmakta. Kahraman şehitlerimiz için de ayrılmış bir kısım bulunmakta.

busan

Haeundae Plajı


Güney Kore’nin en çok ziyaret edilen plajlarından birisidir. Şehir merkezine yakındır.

Haeundae Plajı

Nampo Dong


Busan’ın önemli sokaklarından birisidir. Ekim ayında Busan Uluslar arası Film Festivali’ne de ev sahipliği yapıyor.

nampo-dong

Jagalchi Balık Pazar


Burası da deniz ürünü severlerin bayılacağı bir pazar. Bu pazarda balık satanların çoğu kadınlar olduğu için pazarın esnafı olan kadınlara ‘Jagalchi Ajumma’ adı da denmektedir.

jagalchi

Busan Kulesi


1973 yılında inşa edilmiştir. Ben Seul’deki Namsan Kulesi’ne benzetiyorum burayı 😀 Kulenin tepesine çıktığınızda tüm Busan’ı görme şansını yakalamış oluyorsunuz.

busan-kulesi

Busan’ın gezecek yerleri anlat anlat bitmez. Yongdusan Parkı, Gamcheon Kültür Köyü, Beomsa Tapınağı Gwangalli Plajı da gezebileceğiniz diğer yerlerden.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore'nin gözde şehri: Busan (부산)"

Mesaj At