Kore kültür merkezi

Kore kültürünü sadece sosyal medyadan değil, bizzat tecrübe ederek ve deneyimleyerek de tanıyabilirsiniz

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda özellikle Kore hayranları için güzel bir noktaya değineceğim. Kore kültürünü sadece sosyal medyadan değil, bizzat tecrübe ederek ve deneyimleyerek de tanıyabilirsiniz. Ankara’da Kore Kültür Merkezi var.

Kore-Türkiye kan kardeşliğini pekiştirmek ve unutturmamak ayrıca Kore kültürünü tanıtmak amacıyla çeşitli faaliyetler yapılıyor.

Sadece Ankara’da var ama 81 ilimizde de etkinlikler yapılıyor. Geçen sefer yazdığım yazıdaki çay seremonisini, geleneksel oyunları orada deneyimledim.

Çay seremonisi yazısını okumak için tıklayın

Daha orada deneyimleyip de buraya yazmayı düşündüğüm çok şey var ama onlardan önce burayı tanıtırsam daha iyi olacağını ve Kore kültürü hayranlarına büyük katkıda bulunacağımı düşündüm.

Öncelikle gayet güvenli bir yer, öyle elini kolunu sallayan her insan giremiyor. Yani gayet güvenilir ve iyi arkadaşlıklar kurabileceğiniz, güzel çevreler edinebileceğiniz bir yer. İsterseniz Koreli arkadaşlar, ağabeyler, ablalar da edinebilirsiniz. Hep birlikte kültür kaynaşması yaşayabilirsiniz.

Kültür tanıtımı için türlü türlü etkinlikler oluyor. Kurslar dahil. Üstelik bu kurslar ücretsiz oluyor. Korece Kursu, Kore Yemekleri Kursu, Taekwondo Kursu, K-Pop Dans ve Vokal Kursu, Geleneksel Çalgı Kursu, Geleneksel Dans Kursu, Hanbok Dikim Kursu, Kaligrafi Kursu… neler neler anlatsak bitmez. Üstelik bu kurslar da bizzat Koreli öğretmenler tarafından veriliyor. Ayrıca bazı kurslar bittiğinde öğrenilen şeyler gösteri olarak sergileniyor. Mesela dans ve vokal kursu bittiğinde bize harika bir gösteri sunmuşlardı, Hanbok dikim kursu bittiğinde de geleneksel danslarla güzel bir şölen olmuştu. Geleneksel çalgı kursu bittiğinde bize Kore Geleneksel Müziğini çalmışlardı.

Örneğin Kaligrafi kursu bittiğinde kursiyerlerin yeteneklerini göstermek için seminer düzenlenmişti ve bu seminerde canlı olarak kaligrafi yapmışlardı. Sonunda da hediye çekilişi olmuştu hatta bana çıkmıştı ve kendi yaptıkları çantayı bana hediye etmişlerdi.

Ayrıca efsane dizimiz Goblin’in yapımcısı Kore Kültür Merkezi’ne baş karakter olan Kim Shin’in yaptığı kaligrafiyi Türkçe’ye çevirip göndermişti.

kore

 

Ayrıca bazı etkinliklerin sonunda Kore yemeği veriyorlar ikram olarak. Bir kere de Kore yemekleri kermesi olmuştu ayriyeten.

kore yemekleri

Ayrıca karaoke yapabileceğiniz bir K-Pop odası var. İstediğiniz kahveyi içebileceğiniz bir kafeterya var. Türlü türlü Korece kitaplar, dergiler dvdler, albümler bulabileceğiniz ayrıca bilgisayarlardan da faydalanabileceğiniz bir kütüphane var. İsterseniz bu dvdlerden birini seçip altyazılı olarak orada izleyebiliyorsunuz. Kitap,dergi alabiliyorsunuz 2 hafta içinde geri verilmek şartıyla.

Gösteri odasında seminerler bir yana, her ay düzenlenen film gösterimleri oluyor. Sticker book veriyorlar ve 9 ay boyunca film gösterimine giderseniz yıl sonu çekiliş yapılıyor ve hediye dağıtılıyor. Bu çekilişler birçok etkinlik sonunda oluyor. Ayrıca bazı etkinliklerde Kore’deki üniversitelerden gelen profesörler oluyor. Onlarla sohbet edebilir, oradaki eğitim ve üniversiteler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kore Gazilerimiz de etkinliklere katılıyor. Onlarla da tanışıp sohbet edebilirsiniz.

Geçen gittiğimde bir Koreli bir de Türk görmüştüm ve Koreli olan Türk olana Korece’sini geliştirmesinde yardımcı oluyordu. 

Üye olmaktan ziyade gönüllü de olabiliyorsunuz ayrı olarak. Tanıtım faaliyetlerinde yardımcı oluyorsunuz kültür tanıtımında. Ayrıca çok daha iyi de tanıyorsunuz.

Her sene 10 kişi civarında gönüllüyü Kore’ye gönderiyorlar. Hatta aşağıya programı koyuyorum.

koreye seyahat

 

Bu arada girişte de çoğumuzun tanıdığı ve sevdiği Song Joong Ki var. 🙂

 

kore

8 Mart’ta görevli olduğum etkinlikte sergi vardı. O sergide ülkelerimiz arasındaki dostluğu anlatan anlamlı köşe

kore etkinliği

Buraya yazmaya devam etsem inanın bana bitmez. Buraya koymak istediğim birçok resim var ama bunu ilerki yazılarımda kültürü tanıtırken kullanacağım. Arşiv olarak çok fazla olmasını geçtim, gidip görmeniz gereken bir yer. Özellikle bizzat görüp tecrübe etmek isteyenler için kaçırılmaz fırsat. Ayrıca sadece Ankara’da bulunmasına rağmen istediğiniz şehirden internet aracılığıyla üye ve gönüllü olabiliyorsunuz. Ancak üyelik kartınızı gidip oradan almak zorundasınız ama alamasanız bile gönüllü olduğunuz sürece şehrinizde yapılan etkinliklerde görev alabilirsiniz ve üye olmasanız bile bu etkinliklere katılabilirsiniz. Etkinlikleri de web sitesinden ya da Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


4 Yorum "Kore kültür merkezi"

 1. İstanbul da da böyle bir yer veya benzeri var mı? Yoksa sadece Ankara da lar mı?

 2. bu kore kültür merkezine nasıl üye oluyoruz üye olmak paralı mı? bu dediğin şeyler her gün oluyor mu? her gün kore yemekleri veriliyor mu belli bir günleri mi var? bir kere üye olunca üyeliğin dolar mı zamanla yani birr süre sonra yeniden üye olman gerekir mi?

  • Merhabalar,
   Uye olmak ücrete tabii değildir. Kore kültür etkinlikleri belli aralıklarla olmaktadır ve maalesef yemekler belli etkinliklerde ikram edilmektedir.Bunun icin resmi web sayfası veya facebook hesaplarını takipte kalabilirsiniz.Henuz üyeliği dolan kimseyi görmedim ben dahil 😀 bizzat kendi yerine gidip resepsiyondan ya da mail veya mesaj atıp istediğiniz her bilgiyi elde edebilirsiniz. Ayrıca üyelik için de belirli formu doldurmak gerekli. Hesaplara internet üzerinden ulaşıp kafanıza takılan yerde telefon numarasından resepsiyonu arayabilirsiniz.
   Telefon: 0312 468 3050
   Mail:korekulturinfo@gmail.com

 3. bu kore kültür merkezine nasıl üye oluyoruz üye olmak paralı mı? bu dediğin şeyler her gün oluyor mu? her gün kore yemekleri veriliyor mu belli bir günleri mi var? bir kere üye olunca üyeliğin dolar mı zamanla yani birr süre sonra yeniden üye olman gerekir mi? cevaplarsan çok sevinirim 🙂

Mesaj At