Kore alfabesine giriş

Kore alfabesine giriş dersinde Kore alfabesi dediğimiz Hangıl hakkında bilgi edineceğiz.

İlk dersimizde Kore alfabesi dediğimiz Hangıl hakkında bilgi vereceğim. Bu bilgiler çok önemli olup kelimeleri doğru bir şekilde okuyabilmeniz için gereklidir. İlk olarak Hangıl’daki harflere değinelim. Aşağıdaki konuyu okurken harfleri ezberlemeyin. Sadece alfabenin temel kurallarını öğrenin. Harfleri sonraki derslerde öğreneceğiz.

Korece Ünlü Harfler


Kore alfabesinde 10 adet ünlü harf bulunmaktadır:

:  A

: O

 : O

ㅜ  : U

 : I

 

:  YA

: YO

 : YO

 : YU

 : İ

 

Bazı harflerden 2 tane varsa hangisini kullanacağız?


Yukarıdaki hecelere bakacak olursanız 2 tane O harfi var. Bunlar dikey olan ve yatay olan ㅗ ‘dur. harfi bildiğimiz o harfidir. ㅓ ise ao arası bir sestir. Fakat genelde O gibi bir ses duyulur.  harfi her zaman başka bir harfin sağında yazılır.  harfi ise her zaman başka bir harfin altında yazılır. Mesela  harfi M harfidir. Ben MO hecesini yazmak istersem 2 farklı şekilde yazabiliyorum: 머  ve   . Fakat bunların okuşunları bir birine çok yakındır.

Peki ben bir kelimeyi yazarken hangi MO hecesini yazacağımı nereden bileceğim?

Korecede bazı harflerden 2 tane bulunmaktadır. Bir kelimeyi öğrenirken hangi harfle yazıldığını ezberlemelisiniz.

Demek ki ne yapacakmışız? Korecede 2 tane O harfi olduğu için bir kelimeyi öğrenirken hangi O ile yazıldığını da bilmeliymişiz. Yukarıdaki 10 ünlü harfi daha sonra ayrıntılı göreceğiz.

Kore alfabesini Latin alfabesi ile yazarken I için EU veya başka harfler için de farklı yazımlar görebilirsiniz. Bunun sebebi Latin alfabesi yazımının İngilizce fonetik üzerinden gitmesidir. Siz ㅡ harfinin okunuşunu I olarak yazarsanız bir İngiliz bunu AY diye okuyacaktır. Oysaki ㅡ harfinin okunuşu tam olarak I’dır. Isparta’nın I’sı. Fakat bir İngiliz’e ㅡ harfinin okunuşunu EU olarak yazarsanız bu sefer I’ya yakın bir sesle okuyacaktır. Siz zaten Koreceyi hangıl ile öğreneceğiniz için Latin alfabesi ile asla çalışmayın. Aksi halde öğrenirken kafanız karışır. Yavaş da olsa hangıl kullanın. Bir süre sonra istediğiniz hıza ulaşacaksınız.

Korece Ünsüz Harfler


Kore alfabesinde 14 adet ünsüz harf bulunmaktadır:

 :  G, K

ㄴ :  N

 :  D, T

ㄹ :  R, L 

ㅁ :  M

 

 :  B, P

ㅅ :  S, Ş, T

ㅇ :  NG

ㅈ :  C, T 

ㅊ :  Ç, T

 

ㅋ :  K

ㅌ :  T

ㅍ :  P 

ㅎ :  H,  T

 

Yukarıdaki harflere bakınca gözünüz korkmasın. Zira bazı harflerin tek bir sesi yok. Mesela harfi S, Ş, T olarak okunabiliyor. Ne zaman S, ne zaman Ş ve ne zaman T olarak okunacağının kuralları bellidir. Harf derslerinde göreceğiz. Burada bilmeniz gerek tek şey şudur:

Korecede ünsüz harfler kelimede ve hecede bulundukları yere göre farklı şekillerde okunabilir veya hiç okunmayabilir

Bunları da sonraki derslerde göreceğiz. Pratik yaptıkça oturacaktır.

Korece Yarı Ünlü Harfler


Kore alfabesinde 11 adet yarı ünlü harf bulunmaktadır:

 :  E

ㅒ :  YE

ㅔ :  E

ㅖ :  YE 

 :  WA

 

 :  WE

ㅚ :  WE

ㅝ :  WO

ㅞ :  WE 

ㅟ :  

 

ㅢ :  

 

Yarı ünlü harfler temel 10 ünlü harfin kendi içinde birleşmesi ile oluşur. Örneğin  harfi ㅏ ve harflerinin birleşmesi ile oluşmuş. Dikkat ettiyseniz bazı harflerden 2 hatta 3 tane var. Bir kelimeyi öğrenirken hangisi ile yazıldığını da ezberlemeyi unutmayın. Aksi halde yanlış yazarsınız. Kelimenin anlamı değişir veya Korecede yer almayan bir kelime yazmış olursunuz.

Korece Çift Ünsüz Harfler


Kore alfabesinde 5 adet çift ünsüz harf bulunmaktadır:

 :  GG

 :  DD

ㅃ :  BB

ㅆ :  SS 

ㅉ :  CC

 

Çift ünsüz harfler var olan ㄱ, ㄷ, ㅂ, ㅅ, ㅈ sessiz harflerinin 2 kere yazılması ile oluşur. Bu harfler kelimenin başında da ortasında da bulunabilir. Örneğin ekmek kelimesi şu şekilde yazılır: 빵

Buna da harf derslerinde değineceğim.

Korecede kullanılan harfler bunlar. Bunlar yan yana veya alt alta gelerek heceleri oluştururlar. Sonraki dersimizde hecelerin oluştuğunu kutular üzerinden göreceğiz. O dersten sonra ilk hecelerimizi öğrenip kelimeler yazmaya başlayacağız.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore alfabesine giriş"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.