Kagome Kagome

Kagome Kagome, bir şarkı eşliğinde oynanan ürpertici bir çocuk oyundur.

Korkmaya hazır mısınız? Kagome Kagome, Japon çocuk oyunudur. Bir şarkı eşliğinde oynanan ürpertici bir oyundur. Ortada bir şeytan ya da canavar ” Oni 鬼” gözleri bağlıdır. Diğer çocuklar el ele ortadakinin etrafında döner ve şarkı söylerler. Şarkı durduğunda ortadaki kişi arkasında duran kişiyi tahmin etmeye çalışır.

Oyundaki şarkının sözleri bölgeden bölgeye değişmekte ve gizli anlamları olduğu düşünüldüğü için oldukça ilgi çekmektedir. Sembolik anlamlarının ne ifade ettiği bilinmemektedir.

Kagome, kagome, Kafesteki/ Sepetteki kuş

Ne zaman, ne zaman çıkacaksın? Şafak vakti gecelerinde

Bir vinç ve kaplumbağa kaymış

Arkandaki kişi kim?

Şarkı tipik olarak tek satırda, noktalama işaretleri kullanılmadan yazıldığı için net bir anlam ifade etmemektedir. Japoncadaki karakter kullanımından kaynaklı da sözlerde sorun vardır. Aynı okunuşa sahip farklı anlamlar ifade eden kelimeler Japoncada oldukça sık rastlanır.

kagome kagome

 

Burada yazmış olduğum sözler oldukça yaygın olan kullanımıdır. Farklı bölgelerde farklı karakterler ile yazılmış halini de görebilirsiniz.

 Peki bu oyuna nerede denk gelmiş olabilirsiniz?

  • İnuyasha adlı animedeki Kagome Higurashi adlı karakterin adı buradan gelmektedir. Kagome’nin çocukken  adından hoşlanmadığı diğer çocukların onunla alay ettiği anısı vardır.
  • Fatal Frame adlı ünlü korku oyununda 1.seride 2.bölümün başında hayalet çocukların görünüp bu şarkıyı söyledikleri bir sahne vardır.
  • Gakkou no Kaidan adlı animenin 11.bölümünde
  • Ceset Partisi ” Corpse Party” adlı korku animesinde de vardır.

Kagome KagomeİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Kagome Kagome"

Mesaj At