Japonya yasta: İstasyon şefi kedi öldü

Japonya'da tren istasyonu şefliği yapan 'Kedi Tama'nın vefatı tüm ülkeyi yasa boğdu

Japonya’da tren istasyonu şefliği yapan ‘Kedi Tama’nın vefatı tüm ülkeyi yasa boğdu. Ölen ‘istasyon şefi kedi’ için önümüzdeki hafta cenaze töreni yapılması planlanıyor.

Japonya ölen tren istasyonu şefi kedi Tama için yas tutuyor. Kedi Tama’nın iş kariyeri de oldukça başarılı. Kendisi 2013 yılında Wakayama Elektrikli Tren Yollarının yardımcı başkanlığını da yapmış. Fakat şef Tama kalp yetmezliği sonucu 16 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Japonya’nın Vakayama kentinde bulun Kişi Tren İstasyonu’nda yolcuların sevgilisi olan kedi Tama öldü. Mayıstan beri yerel bir hayvan hastanesinde olan Tama’nın akut kalp krizi nedeniyle öldüğü düşünülüyor. 16 yaşındaki kedi başına takılan istasyon şefi şapkasıyla tren istasyonunun yıldızı olmuştu. İnternette de oldukça popüler olan Tama’yı görmek için ülkenin ve dünyanın dört bir yanından bölgeye turist akını başlamıştı. Tama için gelen turistler sadece 2007’de yerel ekonomiye 1.1 milyar Japon yeni (23 milyon 700 bin TL) kazandırmıştı.

HEM ÖDÜLLERİ HEM DE ÖZEL KIYAFETİ VARDI

Calico türü kedi Tama son olarak kırsal bir tren istasyonunun şefliğini yapıyordu. Şefkediyi görmek için çeşitli ülkelerden turistler dahi bu tren istasyonuna akın ediyorlardı. İstasyon şefi kariyerinde Tama’nın onlarca başarısı da var. Hatta Wakayama hükümeti Tama’yı bu başarılarından dolayı ödüllendirmiş bile. İstasyon şefi kedi Tama için görev zamanında giydiği özel kıyafeti dahi vardı.

VELİAHTI BİLE VAR

Şef kedi kendisine çırak bile yetiştiriyordu. Çırağının ismi ‘Nitama’. Kendisi istasyonun yeni şefi olur mu bilinmez ama Japonlar ‘kedi şef’ durumuna çok ısınmışa benziyor.

CENAZE TÖRENİ DÜZENLENECEK

Hükümet yetkilileri şef kedinin vefat etmesi üzerine ”Tama’nın Japonya’da ve yurt dışında büyük bir popülerliği vardı. Turistlerin süper yıldızıydı. Vefat etmesi herkesi derinden üzdü.” açıklamasında bulundu. 16 yaşındaki şef kedinin ölmesi üzerine önümüzdeki hafta ülke genelinde cenaze töreni düzenlenecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Japonya yasta: İstasyon şefi kedi öldü"

  1. Oyşşş çok şirinmiş yaaa

Mesaj At