Japonlara ilk robot Addülhamit’ten

Öncelikle buna yalan, uydurma, abartma diyenler de var gerçek olduğunu düşünenler de

Öncelikle buna yalan, uydurma, abartma diyenler de var gerçek olduğunu düşünenler de. Yani çoğu tarihi olay gibi muallakta bu da. O sebeple yazıyı okumadan direkt bir yorumda bulunmamanızı rica edeceğim. Gerçek olmadığını düşünebilirsiniz, gerçek olduğunu da düşünebilirsiniz ama kesin yargılarla konuşmayın lütfen. Çünkü o tarihte yaşamadığımız için gerçeği de bilemiyoruz. Yine de yazılanlar ikna edici fikrimce.

II. Abdülhamid’in Japonya’ya 1889’da robot hediye ettiği ortaya çıktı. ‘Alamet’ adı verilen insan şeklinde robotun özelliği ise sema edip yarım metre yürüyebilmesi ve saat başı ezan okuyabilmesi.

japon-robot

 

Osmanlı’nın son dönemine damgasını vuran Sultan 2. Abdülhamid Han’ın, günümüzde teknolojiye öncülük eden Japonya’ya 1889’da robot hediye ettiği anlaşıldı. İnsan şeklinde tasarlanan ve ismi ‘Alamet’ olan robotun özelliğinde ise yok yok.

Sultan Abdülhamid’in çağdaşı olan Japon İmparatoru Meji’nin yeğeni Prens Komatsu’nun, gemiyle İstanbul’a gelişi ve Sultan’a çeşitli hediyeler getirmesiyle başlıyor bu ilginç tarihi olay. Sarayda ağırlanan prensin ardından 1889’da İstanbul’a özel elçiler gönderen Japon İmparatoru, Sultan Abdülhamid’e Japonya’nın en büyük alameti olan, Büyük Krizantem Nişanı’nın da içinde bulunduğu çeşitli hediyelerle beraber bir mektup yollar. Japon İmparatoru mektubunda Abdülhamid Han’dan, İslâm dini, ilim ve teknolojik gelişmeler, vakıflar, hayır kurumları gibi konularda Japonca veya Fransızca bilgiler gönderilmesini rica eder.

Abdülhamid Han, saat mekaniğini çok iyi bilen ve aynı zamanda Yeni Kapı Mevlihânesi saat sanatkârı Musa Dede’den daha önce hiç yapılmamış, eşi benzeri olmayan, teknolojik bir saat yapmasını ister. Derviş Dede bir fikir ortaya atar ve “Bu saat Semâzen şeklinde olsun. Her saat başı kollarını açıp semâ etsin ve gong çalsın” der. Sultan Abdülhamid Han projeyi inceledikten sonra, gong yerine robotun her saat başı ezan okumasını ister.

japon-robot2

 

Başlıkta “Makineden insana nihayet can da verdiler” yazıyor olması gerek yanlış okumadıysam.

Ertuğrul Firkateyni’yle Japonya’ya gönderilen Alamet’in şimdiye kadar duyulmamasının belgelerdeki eşanlamlı ifadelerden kaynaklandığını belirten Keleş, “Tarihi kayıtlarda ‘Osmanlı nişanları, hediyelerle beraber Japon İmparatoru’na takdim edilmiştir” şeklinde geçiyor. Osmanlıca nişan kelimesiyle ve robotun ismi olan ‘Alametí kelimesinin eş anlamı olduğu için robot olan Alamet adeta araya kaynamış” diyor.

Sultan Abdülhamid Han asrın teknoloji harikası bu eseri, Ertuğrul Firkateyni vasıtasıyla yazılmış özel bir mektup, hediyeler ve nişanlar ile beraber Japon İmparatoru’na göndermişti. Firkateyn dönüş yolunda 450 mürettebatıyla birlikte batmıştı.

Keleş yapılan robotun özelliklerini şu şekilde sıraladı: “Semâzen şeklinde, normal bir insan boyuna yakın, saatli bir robot. Kaideye oturtulmuş gövdesi; saat başı semâ ediyor, bu esnada kollarını açıyor, gümüş levhalardan yapılmış etekleri açılıyor ve aynı anda ezan okuyor. Tüm bunları yaparken yarım metre yürüyor, hem dönüyor ve ezan bitince de tekrar yarım metre geri giderek yerine dönüyor; kollarını ve eteklerini indiriyor. Robotun tamamı gümüş ve altın kaplamadan yapılmıştı. Robotun arka kısmında kurma yeri mevcuttu ve yedi günde bir kuruluyordu.”

Evet  işte gazeteler (Bugün) böyle söylüyor. Fakat çoğu insanımız daha haberi okumadan, işin özünü anlamaya çalışmadan direkt sanki bu başarıyı yakalayan kendi devletleri, ataları değilmiş gibi  karalamaya gidiyor.  Bahsettiğimiz 623 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan bu devlet bizim devletimizdir arkadaşlar. Gazetenin daha büyük bir boyutunu bulabilirsem onun da çevirisini yapmaya çalışırım. Biraz kendi yaptıklarımıza ve yapabileceklerimize inanma sorunu yaşıyoruz sanırım. Her neyse hatalarım için affınıza sığınarak, okuduğunuz için çok teşekkür ederim:)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


4 Yorum "Japonlara ilk robot Addülhamit'ten"

  1. Bunu ben sıradan bir mesele gibi anlatınca ilk önce bir şaşkınlık yaratıyor, Sonra tepkilere sebep oluyor (bu çok enteresan) sonra inceden bir alay başlıyor. Fark ettim de hiç bir milletin tarihiyle ülkemizde alay edilmezken biz bunu meziyet gibi yemiş yutmuşuz. Hatta Yunan mitolojisi bile gayet anlamlı geliyorken. Gerçi bunların sebepleri nedenleri ortadadır ancak burası siyaset yeri değil. Japon halkına duyduğum derin saygının nedeni de esasen bu noktada bize benzememelerinde yatıyor. Paylaşım için teşekkür ederim.

  2. Gerçekten ilginç bir paylaşım . Ama söz edilen zat Abdulhamit Han olunca neden olmasın diyebilir insan . Çünkü o bir dahi !!!

  3. güzel 😀 vermiş oldugun bilgide güzel , bazı kişilere dokundurdugun fikirlerinde güzel 😀

  4. vayy be ! 100 yıl öncesinin teknolojisi. ilginç ve güzel bir konuya değinmişsiniz. emeğinize sağlık. gazete yazıları çok küçük okunmuyor, sadece başlık okunuyor. en alttaki fotoğrafın altında da galiba robot birliklerle ilgili bir şeyler yazıyor. 😀

Mesaj At