İkiru Japon filmi

Ölümünü bilerek yaşayan bir insanın duygularını güzel ifade eden bir film

İzlediğim İkiru (Yaşamak) filmini konusu Watanabe-San’ın öyküsünü anlatır.

Yayın tarihi: 9 Ekim 1952 (Japonya)

Yönetmen: Akira Kurosava

Tür: Dram

Oyuncular: Takashi Shimura, Minoru Chiaki, Nobuo Kaneko…

Genç yaşta dul kalmış bir adamdır. Oğluna tek başına bakar. Mide kanseri olduğunu öğrendikten sonra sanki o andan sonra yaşar daha önceki yaşamını yaşamamış gibi farz eder. Film durağan ilerler. Bir insan yaşamının gerçekliğiyle anlatmasını güzel buldum. Ölümünü bilerek yaşayan bir insanın duygularını güzel ifade eden bir film. Filmdeki ‘hayat kısa’ şarkısı adamın duygularını dile getiriyor.

Adamın öleceğini bilerek karamsarlıktan mutluluğa geçiş duygusunu da film güzel yansıtmış kabullenme gerçeği var. Adamı son anlarda hayata bağlayan ona neşe veren ise işçi olarak çalıştırdığı genç kızdır. Onunla tekrar can buluyor gibidir. En etkilendiğim durum adamın hastalığını gizlemesi oğluna söyleyememesi. Adamın oğlu hayırsızın biridir. Adamın emekli maaşında gözü vardır ve adam bunları çocuğu karısıyla konuşurken işitir o anki durumu oldukça duygusal olarak yansır. Adam adeta gerçekle yüzleşir. Ölümünden sonra herkes onu daha iyi anlamaya başlarlar.

İKİRU FRAGMAN


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "İkiru Japon filmi"

  1. imdb puanı 8.4, bu yaşıma kadar uzak doğu filmlerini göz ardı etmiştim(japon,kore, hindistan v.b) bir kaç film izledim kendimden utandım önyargılı yaklaştığım için, o yüzden bulduğum yüksek imdb puanlıları kaçırmamaya dikkat ediyorum bence daha sık paylaşılmaylı bu tür filmler ki benim gibiler açığı kapatsın teşekkürler:) bu arada filmi netten bulmakta zorlanmassınız arkadaşlar bulamassanız msj atın.

Mesaj At