EXO

Her MV de ayrı bir sır saklı…

SM Town’un erkek grubudur. 2012 yılında 12 ile çıkış yapmışlardır.  Yaptıkları comebackler ile haftalarca- aylarca müzik listelerinde birinciliğini koruyan bir Grup. Kore’nin en ünlü gruplarından olduğu şüphesiz. EXO hayranlarına ‘EXO-L’ (EXO-Love) adı verilmekte. Kore severlerin çoğu bu grubun fanıdır ya da şarkısını dinlemiştir. Adına da mutlaka rastlamıştır. Adı demişken şunu da ekleyelim. Grup adını güneş sisteminin dışında bulunan EXO PLANET adlı gezegenden almıştır.

Grup ilk başlarda 12 üyeye sahipti. Üyelerin 4’ü Çinli 8’i Koreliydi. Exo-M ve Exo-K olarak ikiye ayrılırlardı. Exo-M şarkıların Çince versiyonunda çoğunlukla bulunur Exo-K ise Korece versiyonu seslendirirdi. Sadece seslendirir demek tam doğru değil. Bunu tam tanımlayamayabilirim de. Aslında iki dilin klibinde de tüm üyeler bulunurdu. Çince versiyonda söyleyen kişiler değişirdi. En iyisi bu durumu örnekle açıklayayım.

Grup şu anda 9 kişi kalmış durumda. 3 Çinli üye gruptan ayrıldıklarını ve şirketle ilişkilerini kestikleriniaçıkladılar. Grubun şöyle bir farklılığı da var.  Yayınlanan her MV de yani her comebackte klipte bir sır saklı. Bir sonraki klip için ipuçları bırakılmış ve ilk klipten en son klibe kadar bir olay gerçekleşmekte. Her üyenin de belirli güçleri var. (Klip için tabii ki)Fanlar bir sürü teori ortaya atıyor. MV sırları hala çözülebilmiş değil. Teoriler aldı başını gidiyor. Grup üyelerini tanıtırken ayrılan üyeleri es geçmeyeceğim. Artık EXO-M ve K olarak değil sadece EXO olarak şarkı çıkarıyorlar. Aynı zamanda Çince seslendirme de devam etmekte. EXO-M ve EXO-K olarak ayıracağım ki kim nerede bilmeniz daha kolay olsun. 😀

EXO-K ÜYELERİ


KAİ:

Gruptaki konumu ana dansçı. (Bence güzel dans ediyor) Gerçek adı KIM Jong-In. Özel gücü ise ‘ışınlanma’. MV de ışınlanırsa şaşırmayın. EXO ‘nun kalan 9 üyesinden birisi. Grupta en esmer tenli üye. Boy pos da maşallah 1.82.

kim-Jong-ln

CHANYEOL

Grubun ana rapçisi. Aynı zamanda grubun en uzun üyesi. Tam adı PARK Chan-Yeol. Özel gücü ‘alev’. Birçok enstrüman da çalmakta.  Dişlerine çok önem verdiğinden ‘Zengin diş’ lakabı takılmıştır. Oylamalar sonucu grupta en çok fana sahip üye olduğu belirlendi.

park-chan-yeol

SUHO

EXO grubunun lideri. Tam adı KIM Joon-Myeon Her zaman üyeleri koruduğundan EXO’nun annesi de denir ve anneler gününde fanlar Suho’nun da anneler gününü kutlar. Grubun vokallerinden biridir. Özel gücü ise ‘Su’dur.

kim-joon-myeon

BAEKHYUN

Grubun ‘ana vokalidir. Tam adı BYUN Baek-Hyun’dur. Özel gücü ise ‘ışık’tır. Kesinlikle sesi çok güzel. Yüksek notalara çok rahat vurabilmekte. Moon Lovers dizisini izlediyseniz orada da 10. Prens karakterini canlandırıyordu.

baekhyun

SEHUN

Tam adı Oh Se-Hun. Özel gücü ‘rüzgar’. Alt vokal, dansçı ve rapçi. Grubun en küçük üyesi olduğundan ona ‘Maknae’ denmekte.

sehun

D.O.

Tam adı Do Kyung-Soo. Ana vokal olarak grupta bulunmakta. Özel gücü ‘toprak’. Gözleri en büyük olan üye galiba.

do

Ayrılan üyelerin 3’ü de EXO-M üyesiydi.

EXO-M ÜYELERİ


KRİS

Gruptan ayrılan 3 üyeden birisi. Çinli bir üyeydi. Gerçek adı Wu Yi Fan. Özel gücü ‘uçmak’. Exo-M’in lideriydi. Pozisyonu ana rapçi ve alt vokaldir.

exo-korean-kris

XIUMIN

Koreli bir üyedir. EXO grubunun en büyük üyesidir. Gerçek adı KIM Min-Seok’tur. Özel gücü ‘dondurmak’. Ana vokal.

xiumin

LUHAN

Gruptan ayrılan Çinli bir üyedir. Özel gücü ‘telepati’.  Lider vokal ve grup yüzüdür.

luhan

TAO

Tam adı Huang Zi Tao’dur. Gruptan ayrılan Çinli üyelerden birisidir. Özel gücü ‘zamanı kontrol edebilmek’tir. Rapçi ve vokaldir.

tao

LAY

Grupta kalan son Çinli üyedir. Gerçek adı Zhang Yi Xing. Özel gücü ‘iyileştirme’. Pozisyon ana dansçı ve vokal

lay-exo

CHEN

Koreli bir üyedir. Gerçek adı Kim Jong-Dae’dir. Özel gücü ‘şimşek’tir. Ana vokaldir.

chen


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


7 Yorum "EXO"

  1. koreceyi bir tek sizin için öğreniyorum aşklarom

  2. aşklarım yaaa sizi yerim dünyanın en iyi grubu sizsiniz kim ne derse desin de öyle kalcaksınız

  3. kai esmer şekerim exo ne kadarda harika bir grup…

  4. D.O için SatanSoo yazmayı unutmuşsunuz 😂😂 boy pos maşallah 1.82 😂😂😂

Mesaj At