Dersler
Korece Sözcük Türleri
Korecede yer alan isimler, edatlar ve ekler, sıfatlar, fiiller ve zarflar hakkında temel bilgiler verilmiştir.
0/6
İlk 1000 Kelime Arasına Almadıklarımız
Sayılar, aylar, günler, organlar gibi bazı kelimeler ilk 1000 kelime arasına alınmadan bu kısımda listelenmiştir.
0/3
Korece Kelimeler 1-200
Korecede en sık kullanılan ilk 200 adet kelimenin okunuşu ve anlamı verilmiştir. Ayrıca örnek cümle ve alıştırmalarla pekiştirmeniz de sağlanmıştır.
0/47
Korece Kelimeler
Ders İçeriği

Korece Okunuş Kuralları

Korece okunuş kuralları; Korecede bazı kelimelerin okunuşları bilinenden farklı olabilmektedir. Çünkü Korecede çok fazla okunuş kuralı bulunur. Örneğin 악몽 kelimesi normalde agmong olarak okunması gerekirken, angmong* olarak okunur. Bu tür kelimelerin sayısı çok az olduğundan okunuş kurallarını ezberlemek yerine direkt kelimenin okunuşunu ezberlemek daha hızlı öğrenmenizi sağlayacaktır. Ben de bu tür kelimelerin sağ üst köşesine * şeklinde bir yıldız koydum ki kafanız karışmasın.

Eğitime devam etmeden önce mutlaka Kore alfabesini öğreniniz. Ücretsiz öğrenmek için Kore Alfabesi eğitimimize kayıt olabilirsiniz.

Korece bazı okunuş kuralları

Kitaptaki / Eğitimdeki kelimelerin okunuşunda aşağıdaki kurallar dikkate alınmıştır.

harfi kelimenin başında iken G ve K arası bir sesle okunur. Bu ses K’ya yakın olduğu için kitapta / eğitimde K ile gösterilmiştir.

Örnek:

고추

Koçu

Acı biber

harfi kelimenin başında iken D ve T arası bir sesle okunur. Bu ses T’ye yakın olduğu için kitapta / eğitimde T ile gösterilmiştir.

Örnek:

드라마

Tırama

Dizi

harfi kelimenin başında iken B ve P arası bir sesle okunur. Bu ses P’ye yakın olduğu için kitapta / eğitimde P ile gösterilmiştir. harfi hecenin altındayken NG şeklinde okunur. Fakat G baskın söylenmez. Çıkan ses daha çok N gibidir.

Örnek:

Pang

Oda

Korecede bazı birleşik sesli harflerin farklı okunuş şekilleri olabilmektedir. Özellikle ㅚ, ㅙ ve ㅟ içeren bazı kelimelerde istisna okunuşlar olabilir. Birkaç örnekle görelim. Aşağıdaki kelimelere benzer olan kelimeler için
parantez içerisinde veya * konarak not alanında bilgi verilmiştir.

Örnek:

회의 kelimesi höwi veya hwei şeklinde okunabilir.

돼지 kelimesi tweci veya tüeci şeklinde okunabilir.

귀 kelimesi kwi veya küi şeklinde okunabilir.

Böylece bu eğitimdeki sözcük türleri bölümünü bitirdiniz. Bu kısımdan sonra ilk 1000 kelime arasına koymadığımız kelimeleri toplu halde vereceğiz. Ondan sonraki bölümde ise tüm kelimeleri örnek cümleler içerisinde kullanacağız.

Sonraki dersimizde Korece Günler, Aylar ve Mevsimler konusunu göreceğiz.

Korece Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
dilek 6 ay önce
Daha önce başka yerlerden çalışmaya başlamıştım , ama sizin sitenizi görüp sizi dinledikten sonra, sanki her gün özel ders alıyormuş gibi şevkle çalışıyorum, kitaplarınız daki yalın anlatım sayesinde zevkle çalışabiliyorum. Videolardaki anlatımınız ve özellikle renklendirme yaparak kelime ve ekleri göstermeniz çok faydalı emeğinize sağlık. ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN. Teşvik edici sözleriniz sayesinde sizin de dediğiniz gibi " Korece mi çalışıyorsun " söylemlerine kulak tıkayabiliyorum.
Cevapla
Hasan Selçuk 6 ay önce
Çok güzel bir uygulama
Cevapla
0% Biten