Dersler
Korece Dersleri
Ders İçeriği

Korece şahıs zamirleri

Korece şahıs zamirleri dersinde Korece ben, sen, o, biz, siz, onlar demeyi ayrıntıları ile göreceğiz.


Asialogy Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız!

Artık cümle kurmaya başlayacağımız için bu bölümde şahıs zamirlerini görerek biraz hızlanalım.

Korecede şahıs zamirlerinin de yarı resmi yarı samimi ve resmi formları bulunur.

ÇoBen (Resmi)
NaBen (Yarı resmi yarı samimi)
당신TangşinSen (Resmi)
NoSen (Yarı resmi yarı samimi)
O (Erkekler için)
그녀KınyoO (Kızlar için)
저희ÇohıiBiz (Resmi)
우리UriBiz (Yarı resmi yarı samimi)
당신들TangşindılSiz (Resmi)
너희NohıiSiz (Yarı resmi yarı samimi)
그들KıdılOnlar
Korece şahıs zamirleri

Korecede ben, sen, biz ve siz zamirlerini yarı resmi yarı samimi veya resmi şekilde ifade edebiliriz. Fakat o ve onlar zamirlerini böyle ayırmayız. Korece şahıs zamirleri çok da zor değil, öyle değil mi?

Korece Cümle Yapısı

Korecede cümleye yarı resmi yarı samimi bir zamirle başlarsanız yarı resmi yarı samimi fiil çekimi ile bitirmeniz daha uygundur. Bunu Türkçeden bir örnekle anlatayım.

Sen kimsin?

Cümlede sen ve kimsin diyerek samimi bir kullanım yaptık. Gramer ve mantık olarak doğru bir cümle.

Siz kimsiniz?

Cümlede siz ve kimsiniz diyerek resmi bir kullanım yaptık. Gramer ve mantık olarak doğru bir cümle.

Sen kimsiniz?

Cümlede sen ve kimsiniz diyerek samimi başladığımız cümleyi resmi bir şekilde bitirdik. Ne kadar saçma ve komik olduğunu görüyorsunuz değil mi?

Her ne kadar Türkçede bu durum komik olsa da Korecede komik değildir ve gramer olarak doğru bir cümle olur. Fakat gene de en doğru cümle yapısı, yarı resmi yarı samimi zamirle başladıysak yarı resmi yarı samimi fiil çekimi ile, resmi zamirle başladıysak resmi fiil çekimi ile bitirmektir. Aşağıda örnekle görelim.

Korece Resmi Cümle Yapısı

저…………….입니다.

당신…………입니다.

저희…………입니다.

당신들……..입니다.

Korece Yarı Resmi Cümle Yapısı

나…………….이에요 / 예요.

너…………….이에요 / 예요.

우리…………이에요 / 예요.

너희…………이에요 / 예요.

Diğerleri

그…………….이에요 / 예요 / 입니다.

그녀…………이에요 / 예요 / 입니다.

그들…………이에요 / 예요 / 입니다.

그녀들……..이에요 / 예요 / 입니다.

Normalde olması gereken cümle yapısı yukarıdaki gibidir. Fakat şart değildir. Yukarıdaki yapı en doğru yapıdır. Bu vermiş olduğum cümle yapıları en doğru konuşma yapısı olsa da cümleyi yarı resmi yarı samimi zamirle başlayıp resmi fiil çekimi ile de bitirebilirsiniz. Bu konuda bir anımı da anlatmak isterim.

Kore’de Bir Anı

Kore’de kursa gittiğim sırada hocamız bize gramer kurallarını öğretiyor, ardından da bir tane örnek cümle kurmamızı istiyordu. Bir arkadaşımız cümleye 나 (yarı resmi yarı samimi zamir) ile başlayıp 입니다 (resmi fiil) ile bitirdi. Hocamız bize verilen örnek cümlenin doğru olup olmadığını sordu. Herkes “doğru” dedi. Hocamız da “doğru” dedi. Bense “yanlış” dedim. Hocamız cümleyi tekrarlattı. Gene herkes “doğru” dedi ben ise “yanlış” demeye devam ettim. Hocamız da bana neden böyle düşündüğümü sordu. Ben de “cümleye 나 ile başlarsa, 입니다 ile bitiremez, 이에요 / 예요 yapısı ile bitirmelidir” dedim. Hocamız bana hak verdi ve dedi ki “senin dediğin şekilde bitirirse cümle mükemmel doğru olur, fakat bu şekilde bitirmesinde de bir hata yok. Gene de en güzeli senin dediğin gibi bitirmektir.” Daha sonra birçok Korece kitapta da yarı resmi yarı samimi zamirle başlandığı halde resmi fiil çekimi ile biten cümleler gördüm ve tam tersi olarak resmi zamirle başlanıp, yarı resmi yarı samimi fiille biten yapılara da denk geldim.

Bu konuyu netleştirelim. Aşağıdaki tüm cümle yapıları gramer olarak doğrudur. En doğru ve doğal olan ise 1 ve 2 numaralı olanlardır. Mümkün olduğunca 1 ve 2 yapılarındaki gibi cümleler kurmanızı öneririm. Ben de hep bu şekilde cümleler kuracağım.

  1. Yarı resmi zamir……..yarı resmi fiil çekimi.
  2. Resmi zamir…………….resmi fiil çekimi.
  3. Yarı resmi zamir……..resmi fiil çekimi.
  4. Resmi zamir…………….yarı resmi fiil çekimi.

Sonraki dersimizde konulaştırma ve özne edatlarını göreceğiz. Sonrasında da ilk cümlelerimizi kuracağız.

Korece Günlük Deyiş

Şimdi gelelim günlük deyişimize. Geçen derste vedalaşma sözcüklerinden bir tanesini görmüştük. Şimdi ise size hoşça kal diyen birisine ne cevap vereceksiniz onu görelim. Aşağıdaki sözü bir yerde kalan kişi giden kişiye söyler. Eğer samimi bir arkadaşınız ise sadece annyong demeniz de yeterlidir.

안녕히 가세요

Annyonghi gaseyo

Güle güle

Sonraki dersimizde Korece konulaştırma ve özne edatları 은, 는, 이, 가 konusunu göreceğiz.

Korece Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten