Dersler
Bölüm 1
Japonca Deyişler 1 dersinde こんにちは, ありがと, はい,そうです, さようなら, どういたしまして, なんだこれは,ようこそ, もちろん, お元気ですか, だいじょうぶ kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 2
Japonca Deyişler 2 dersinde たいへんお世話になりました, あの, おはよう, こんばんは, お休みなさい, どうぞ, ただいま, おかえりなさい, もしもし, お目出度うご座います kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 3
Japonca Deyişler 3 dersinde ごめんなさい, すみません, しりません, しっています, どうげんき, 久しぶりだね, 行ってきます, いってらっしゃい, いただきます, 邪魔するな kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 4
Japonca Deyişler 4 dersinde どちらのしゅっしんですか, おだいじに, 乾杯, 助けて, がんばって, さびしいです, わかりました, わかりませんでした, おっす, どうするの kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 5
Japonca Deyişler 5 dersinde きにしないで, ごちそうさまでした, あぶね, ちゃうちゃう, チェ, ちくしょう, ちょっと待って, だめ, どけ, ええ kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 6
Japonca Deyişler 6 dersinde えと, ファイト, ごめんね, 話がある, ほら, いやだ, じゃ, じゃあね, じゅんびおっけい, こんちゃ kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 7
Japonca Deyişler 7 dersinde くそ, まーね, 面倒くさい, おは, オイ, 了解 , 仕舞った , お蔭様で元気です, 初めまして, ゆっくり話してください kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 8
Japonca Deyişler 8 dersinde いくらですか, あっち いって, あほ, あほんだら, ばか, いいだろ, 行けない, いくぜ, なんちゃって, 何てこと kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 9
Japonca Deyişler 9 dersinde かみさま, お待たせ, そんな, うるさい, 嘘, おなかすいた, お腹ペコペコ, 喉が乾いた, 気を付けて, おねがいします kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Bölüm 10
Japonca Deyişler 10 dersinde よくできました, 誕生日おめでとう, よろしくお願いします, もう一度お願いします, かっこいい, 好きです, 愛しています, ほんとう, おいしい, おわりだ kelimelerini öğreneceksiniz.
0/2
Japonca Deyişler
Ders İçeriği
4.7/5 - (12 Oy)

Japonca Deyişler 2

Japonca Deyişler 2 dersinde たいへんお世話になりました, あの, おはよう, こんばんは, お休みなさい, どうぞ, ただいま, おかえりなさい, もしもし, お目出度うご座います kelimelerini öğreneceksiniz. Japonca kelimelerin Latin harfleri ile yazılışının okunuşları biraz farklıdır. Bu yüzden mp3’leri de dinleyerek öğrenmeniz daha uygundur. Bu eğitimden önce Japon alfabesini öğrenmenizi öneririz. Böylece Japonca değişleri daha iyi öğrenebilirsiniz. Fakat alfabe gene de şart değildir. Dilerseniz LearNihongo Japon Alfabesi kitabımızı kullanarak görsel hafıza teknikleri ile hiragana, katakana ve kanji öğrenebilirsiniz. Japon alfabesi kitabımızı kitap satan sitelerden sipariş edebilirsiniz.

Japonca deyişler 2 dersinde aşağıdaki Japonca deyişleri göreceksiniz. Kelimeye tıklayarak doğrudan o kelimenin açıklamasına ulaşabilirsiniz. Veya okumaya devam ederek sırasıyla hepsini görebilirsiniz.

Japonca deyişler 2 kelimeleri

Japonca deyişler

たいへんお世話になりました

Taihen osewa ni narimashita

Çok yardımcı oldunuz

Bu da gene güzel bir teşekkür etme sözü.

あの…

Ano…

Şey…

Şey… ımmm… gibi bir ünlem sözü.

おはよう

Ohayou

Günaydın

Bildiğiniz günaydın sözü.

こんばんは

Konbanwa

İyi akşamlar

İyi akşamlar demek için kullanılan bir selamlama sözü.

お休みなさい

Oyasumi nasai

İyi geceler

Birisine iyi geceler demenin nazik bir şeklidir.

どうぞ

Douzo

Buyurun, lütfen

Özellikle animelerde çokça duyacağınız bir sözdür. Mesela birisine yol verirken biz de buyurun deriz. İşte bu sözün karşılığı Japoncada douzo.

ただいま

Tadaima

Merhaba, ben geldim

Eve dönen kişi tadaima der. Biz de eve döndüğümüzde ben geldim deriz. İşte bu anlamdadır.

おかえりなさい

Okaeri nasai

Hoş geldiniz

Eve gelen kişiye söylenir. Nazik bir ifadedir.

もしもし

Moshi moshi

Alo

Telefon konuşmasında alo demek için kullanılır. Bir animeden sahne isterseniz One Piece animesindeki Kizaru karakterinin telefon konuşmasını dinlemenizi öneririm.

お目出度うご座います

Omedetou gozaimasu

Tebrikler, kutlu olsun

Japoncadaki en yaygın kutlama sözüdür. Kısaca omedetou diyerek de kullanabilirsiniz. Sondaki gozaimasu sözü yüceltme ifadesi olarak kullanılır. Böylece daha saygılı bir ifade olur.

Japonca deyişler 2 dersinde yukarıdaki Japonca deyişleri öğrenmiş oldunuz. Bu derste öğrendiğiniz günlük deyişlerden en çok hoşunuza giden hangisi? Yorum yaparak lütfen belirtiniz.

Derse Ait Sık Sorulan Sorular

Bu dersle ilgili sizlerden gelen sık sorulan soruları bir araya getiriyoruz. Böylece başkalarının sorduğu soruları da görebilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Aradığınız cevap aşağıda yoksa yorum yaparak sorunuzu iletiniz. Eğer biliyorsanız başkalarının sorularına da cevap veriniz. Asialogy Topluluğu bizim için çok önemlidir. Katkıda bulunmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Eklenmiş bir soru bulunamadı.

Japonca Kitaplarımız

learnihongo-japonca-serisi
Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten
Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.