Dersler
Japonca Dersleri
Ders İçeriği
4.9/5 - (43 Oy)

Japonca samimi isim cümlesi だ ve ない

Japonca samimi isim cümlesi だ ve ない dersinde yakın arkadaşlarımızla kullanabileceğimiz samimi yapıyı göreceğiz. Geçen derslerimizde Japoncadaki kibar olumlu, olumsuz ve soru cümlelerini gördük. Peki yakın arkadaşlarımızla konuşurken bu derece kibar olmak zorunda mıyız? Tabii ki de hayır. İşte bu dersimizde geçen derste gördüğümüz tüm yapıların samimi dildeki karşılıklarını göreceğiz.

Aşağıdaki linke tıklayarak yazı içinde sıçrayabilir veya okumaya devam ederek sırası geldiğinde öğrenebilirsiniz.

Japoncada samimi cümle yapısı – だ

Japonca Kelimeler

Japoncada samimi olumsuz cümle yapısı – ない

Japoncada samimi soru yapısı

Japonca Günlük Deyiş

Japonca Dersleri

Japoncada samimi cümle yapısı – だ

Desu yardımcı fiilinin samimi dildeki karşılığı Da oluyor. Desu ile kurduğumuz cümlelerden desu kelimesini çıkarıp yerine da koymanız yeterlidir.

Japoncada sıfatlar temelde ikiye ayrılırlar. Bunlar i ve na sıfatlarıdır. İ sıfatlarından sonra だ – Da gelmez. Bu dilbilgisi kurallarına aykırı olsa da anime karakterlerinin veya sokakta konuşan Japonların buna dikkat etmediğine şahit olabilirsiniz. Fakat dilbilgisi olarak hatalı bir kullanımdır. Bu konuya renkler ve sıfatlar konusunda ayrıntılı değineceğiz.

Çok Önemli!

Japonca Kelimeler

いろ

İro

Renk

若い

わかい

Wakai

Genç

ドア

どあ

Doa

Kapı

建物

たてもの

Tatemono

Bina

お金

おかね

Okane

Para

ひと

Hito

İnsan, kişi

Daha önce desu ile kurduğumuz yapıların benzerlerini yukarıdaki kelimelerle Da kullanarak yapalım.

だ。

İro da.

Renktir.

建物だ。

Tatemono da.

Binadır.

ドアだ。

Doa da.

Kapıdır.

だ。

Hito da.

İnsandır.

Yukarıdaki kelimelerde yer alan wakai kelimesi bir i sıfatıdır. Bu sebeple sonuna da gelmez. Desu ile kullanılması uygundur. Peki ben desu kullanmak istemiyorsam ve da getirmek istemiyorsam samimi konuşma dilinde ne yapmalıyım? O zaman sadece wakai demeniz yeterlidir. Yani samimi dile sokmak için illa da getirmek zorunda değilsiniz.

Buraya Dikkat!

Japoncada samimi olumsuz cümle yapısı – ない

Şimdi de aynı yapıları samimi formda nasıl olumsuz yapacağımıza bakalım. Bu da son derece basittir. Arimasen‘in samimi dildeki karşılığı nai‘dır. Nay diye okunur. Bu sebeple ja arimasen ve dewa arimasen‘deki arimasen yerine nai getirmek yeterlidir. Birer örnekle görelim.

ドアじゃない。

Doa ja nai.

Kapı değil.

お金ではない。

Okane dewa nai.

Para değil.

Gördüğünüz üzere son derece basit. Dilerseniz nai’lı yapıların sonuna desu ekleyebilirsiniz. Yani gakusei ja nai desu veya gakusei dewa nai desu diyebilirsiniz. 2 örnek de bunun için yapalım.

じゃないです。

Otoko ja nai desu.

Adam değil.

トルコじゃないです。

Toruko ja nai desu.

Türkiye değil.

Japoncada samimi soru yapısı

Peki samimi formda soru cümlesi nasıl yapılır? Bunun için de gene cümlenin sonuna か – Ka getirmeniz yeterlidir. Fakat samimi olumlu soru formunda だ – Da ekini kullanmayız. Yani だ – Da kullanmadan sadece か – Ka getirmeniz gerekiyor. Olumsuz soru halinde ise ないか – Nai ka demeniz yeterlidir. Dilerseniz ないですか – Nai desu ka şeklinde de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örneklere bakalım.

サッカーか。

Sakka- ka.

Futbol mu?

コーヒーじゃないか。

Ko-hi- ja nai ka.

Kahve değil mi?

ではないですか。

Mizu dewa nai desu ka.

Su değil mi?

じゃないですか。

Kuruma ja nai desu ka.

Araba değil mi?

Gördüğünüz üzere bir zorluğu yok. Türkçe ile hemen hemen aynı. Bu yüzden düzenli çalışmanız halinde rahatça öğrenebilirsiniz.

Gelelim derslerin en sevdiğim kısmına :)

Japonca Günlük Deyiş

Sayounara! Vedalaşırken kullanırız. Elveda gibidir. Günlük hayatta ise ja ne, mata ne, bai bai gibi kelimeler kullanırız. Bai bai bizim Türkçedeki bay bay ile aynıdır. Mata ne ise sonra görüşürüz, tekrar görüşelim gibi anlamlara gelir. Ja ne de aynı anlamdadır. Kimi zaman da ja mata ne şeklinde söyleriz.

Ja! Mina san! Mata ne!

さようなら

Sayounara

Elveda, hoşça kal

Çok sık duyacağınız bir vedalaşma sözcüğü. Genelde elveda demek için kullanılır.

Derse Ait Sık Sorulan Sorular

Bu dersle ilgili sizlerden gelen sık sorulan soruları bir araya getiriyoruz. Böylece başkalarının sorduğu soruları da görebilir ve yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Aradığınız cevap aşağıda yoksa yorum yaparak sorunuzu iletiniz. Eğer biliyorsanız başkalarının sorularına da cevap veriniz. Asialogy Topluluğu bizim için çok önemlidir. Katkıda bulunmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Eklenmiş bir soru bulunamadı.

Japonca Kitaplarımız

learnihongo-japonca-serisi
Yorum yaparak etkileşime geçin!
Lale Çırak 2 ay önce
desu eki bazı yerlerde dır anlamı kattığı için desu ka denildiğinde mıdır midir anlamına mı geliyor. örneğin kuruma ja nai desu ka: araba değil midir gibi mi oluyor yoksa öylesine eklemek gibi mi
Cevapla
Asialogy 2 ay önce
Evet dediğiniz gibi oluyor. mıdır, midir.
0% Biten
Ask ChatGPT
Set ChatGPT API key
Find your Secret API key in your ChatGPT User settings and paste it here to connect ChatGPT with your Tutor LMS website.