Dersler
Japonca Dersleri
Ders İçeriği

Japonca fiiller ve fiil grupları く, う, つ, る, す, ぐ, む, ぶ, ぬ

Artık fiillere geçelim diyorum. Sizlere bu derste fiiller hakkında bilgi vereceğim. Bu dersin amacı Japoncadaki fiilleri tanımak ve bir fiili öğrenirken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlamaktır.

japonca kelime karti 12

Japoncada fiiller 3 gruba ayrılır. 1. grup, 2. grup ve düzensiz fiiller. Bunlara ayrıntılı bir şekilde değineceğim. Öncesinde bilmeniz gereken bir şey var:

Japoncada fiiller şahsa göre çekimlenmezler.

Japoncada fiiller bulundukları gruba göre çekim eki alırlar. Bu yüzden bir fiilin hangi grupta olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun için ben size 2 tane yöntem göstereceğim. Bunlardan biri fiilin yazım kuralı, diğeri ise fiilin kibar çekimidir. Ama bu 2 yöntemi bilseniz bile bir fiilin %100 grubunu bilemeyebilirsiniz. Bu sebeple fiilleri öğrenirken fiile ait şu 3 bilgiyi de öğrenmelisiniz:

1) Fiilin grubunu

2) Fiilin sözlük halini

3) Fiilin masu çekimini

Normalde fiilin grubunu biliyorsanız sözlük halinden masu (kibar) haline ulaşabilirsiniz. Veya masu halinden sözlük heline ulaşabilirsiniz. Öyleyse en önemli şey fiilleri ezberlerken grubunu da bilmemiz gerektiğidir. Japoncada fiillerin son heceleri her zaman hiragana ile yazılır. Fiil çekimlerinde de bu hecede değişiklik yapılır.

1. GRUP FİİLLER

Bu gruptaki fiillerin son hecesi ku, u, tsu, ru, su, gu, mu, bu veya nu hecelerinden birisidir. Bu gruptaki fiiller hareket veya değişim bildiren fiillerdir.

Eğer bir fiil ru hecesinden başka bir hece ile bitiyorsa kesinlikle 1. gruptur.

Aşağıda bazı 1. grup fiiller görüyorsunuz.

買う

Kau

Satın almak

歩く

Aruku

Yürümek

待つ

Matsu

Beklemek

遊ぶ

Asobu

Oynamak

貸す

Kasu

Ödünç vermek

急ぐ

İsogu

Acele etmek

死ぬ

Shinu

Ölmek

読む

Yomu

Okumak

Ru ile biten 1. grup fiil yok mu? Elbette var. Fakat 2. grup fiillerin tamamı ru ile bitiyor. Dolayısı ile ru ile biten bir fiil kesin olarak 1. gruptur diyemiyoruz. Aşağıda 1. grupta yer alan ru ile bitmiş fiillere örnekler verdim.

入る

Hairu

Girmek

要る

İru

Gerekmek

知る

Shiru

Bilmek

喋る

Shaberu

Konuşmak

走る

Hashiru

Koşmak

切る

Kiru

Kesmek

帰る

Kaeru

Dönmek

滑る

Suberu

Kaymak

Dikkat ettiyseniz hepsi iru veya eru ile bitiyor. Eğer fiil iru veya eru ile bitmiyorsa kesinlikle 1. gruptur. Yani fiilin okunuşunda ru hecesinden önce a, u, o sesli harflerinden birisi var ise kesinlikle o fiil 1. gruptur. Aşağıda görüyorsunuz. Bu vermiş olduğum fiilleri not alıp ezberleyin lütfen.

ある

Aru

Var olmak

振る

Furu

Sallamak

配る

Kubaru

Dağıtmak

潜る

Moguru

Batmak

成る

Naru

Olmak

剃る

Soru

Traş etmek

塗る

Nuru

Boyamak

乗る

Noru

Binmek

2. GRUP FİİLLER

Bu grubun tamamı ru ile biter. Her ru ile biten 2. grup fiil değildir çünkü 1. grupta da olabilir. Fakat ru ile biten 1. grup fiillerin sayısı çok az ve sınırlıdır. Bu yüzden gördüğünüz ru ile biten fiillerin büyük bir kısmı 2. gruptur. 2. gruptaki fiiller genelde durum bildiren fiillerdir.

食べる

Taberu

Yemek

見る

Miru

Bakmak

決める

Kimeru

Karar vermek

借りる

Kariru

Ödünç almak

2. gruptaki tüm fiiller iru veya eru ile biter. Eğer son hece iru veya eru değil ise kesinlikle 1. gruptur. Mesela aru 1. gruptur. Çünkü ru hecesinden önce i veya e harfi gelmiyor. Grupları doğru öğrenmeliyiz. Çünkü fiilin çekimini grubuna göre yapacağız. Bu yüzden doğru grubu bilmeliyiz.

3. DÜZENSİZ FİİLLER

Bu grupta sadece 2 adet fiil bulunmaktadır.

する – Suru – Yapmak

来る – Kuru – Gelmek

Suru fiili, isimden fiil yaparken de kullanılır.

SURU FİİLLERİ

Bir isimden sonra suru yani yapmak fiili getirilerek oluşturulan fiillerdir. Bazen isim ile suru arasına wo edatı gelir. Bu edatı daha sonra göreceğiz.

愛する

Ai suru

Sevmek

暗記する

Anki suru

Ezberlemek

勉強する

Benkyou suru

Ders çalışmak

ゲームする

Ge-mu suru

Oyun oynamak

スポーツする

Supo-tsu suru

Spor yapmak

挨拶する

Aisatsu suru

Selamlamak

電話する

Denwa suru

Telefon etmek

空手をする

Karate wo suru

Karate yapmak

Bu dersimizde fiil gruplarını tanımış olduk. Sonraki dersimizde temel fiil çekimlerini göreceğiz.

Gelelim deyişimize. Evimin altında yakiniku yani ızgara et restoranı vardı. Bir gün Japonya’da berbere gitme ihtiyacı duydum ve o restorana gidip yakınlarda bir berber var mı diye sordum. Dükkan sahibi internetten berberleri buldu. Bir tanesini arayıp adresi netleştirdi. Ardından dükkanın kepengini indirdi. Benimle beraber caddenin başına kadar geldi. Buradan aşağı git sağda göreceksin dedi. Ben tabii ki bu boyutta bir yardım beklemiyordum. 3 kere eğilip teşekkür ettim. Zira çok şaşırdım benim için dükkanını kapatmasına :) Bu adama denecek en güzel şeylerden birisi deyiş olarak aşağıda duruyor. Taihen osewa ni narimashita!

Günlük Deyiş

たいへんお世話になりました

Taihen osewa ni narimashita

Çok yardımcı oldunuz

Sonraki dersimizde Japonca fiillerin sözlük, masu ve olumsuz hali る, ない, ます, ません konusunu göreceğiz.

Eklenmiş bir soru bulunamadı.

Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten