Dersler
Kanji
Hiragana ve katakanayı öğrendikten sonra kanji öğrenmeye başlayabilirsiniz.
0/34
Japon Alfabesi
Ders İçeriği

Japon Alfabesi Katakana Tablosu ve Katakana Yazım Kuralları

Katakana 46 temel heceden oluşmaktadır. Bu hecelerin sağ üst köşelerine “ ya da küçük bir yuvarlak işareti konarak daha yumuşak veya sert hecelerde oluşturulmaktadır. Bu 46 heceyi incelediğimizde 5 adet sesli hece, tek sessiz karakter n ve yanlarında 1 adet sesli harf bulunan heceler görmekteyiz. Ayrıca shi hecesi şi, chi hecesi de çi diye okunur.

katakana tablosu

Sessiz Karakter n (ン)

ン hecesi katakanada yanında sesli harf bulundurmayan tek sessiz karakterdir. Genel olarak kelimelerin sonunda yer alır.

Katakana Yazım Kuralları

1) Uzun sesli denen aa, ii gibi yan yana bulunan 2 seslinin yazımında “ー” kullanılır. コーヒー kelimesi üzerinden inceleyelim. コ (ko) hecesinden sonra bir adet “ー” çizgi gelmiştir. Bu durumda コ (ko) hecesinin sonundaki o’yu uzatarak telaffuz etmelisiniz. Koo gibi. コーヒー kelimesinin sonunda ヒ (hi) bulunmaktadır. Ardından “ー” geldiği için i’yi uzatarak okuyacağız. Bu durumda kelimeyi koohii şeklinde okuruz. Ben romaji yazımında ko-hi- şeklini kullanacağım. Siz “ー” gördüğünüzde uzatmanız gerektiğini bilmelisiniz.

2) Yan yana 2 sessiz harfin yazımında küçük tsu hecesi kullanılır. メッセージ kelimesi üzerinden inceleyelim. Bu kelimenin romaji yazımı messe-ji şeklindedir. Messeeci diye okuyacağız. Çünkü j sesi Japoncada c olarak okunur. セ (se) hecesinden sonra “ー” geldiği için セー kısmını see diye uzatarak okuyacağız. Fakat Japoncada çift ss bulunmamaktadır. Bu sesi verebilmek için küçük tsu kullanılır. Kelimeye dikkat edecek olursanız ッセー kısmındaki ッ diğer karakterlerden daha küçük çizilmiştir. ッ bir heceden önce küçük çizilmişse o hecenin sessizi çiftlenir. Böylece sse sesine ulaşmış oluruz.

3) Katakanada hecelerin sağ üst köşelerine tırnak veya yuvarlak işareti getirilerek yumuşak veya sert heceler oluşturulur.

katakana yumusak heceler

Sonraki dersimizde Japon Alfabesi Katakana a, i, u, e, o heceleri: ア, イ, ウ, エ, オ konusunu göreceğiz.

Japonca Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten