Dersler
Kanji
Hiragana ve katakanayı öğrendikten sonra kanji öğrenmeye başlayabilirsiniz.
0/34
Japon Alfabesi
Ders İçeriği

Japon Alfabesi Kanji

Kanji; hiragana ve katakanayı öğrendikten sonra kanji öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kanji örneklerinde bol bol hiragana ve katakana yazım görmeniz mümkündür. Genel olarak kanjilere ait olan on ve kun okunuşlarından on okunuşu katakana ile, kun okunuşu ise hiragana ile verilmiştir.

Jlpt

Kanji nedir?

Niçin kanji kullanıyoruz?

Kanjilerin kökeni

Yukarıdaki linklere tıklayarak yazı için sıçrama yapabilirsiniz.

Jlpt

İngilizce açılımı Japanese language proficiency test olan JLPT anadilleri Japonca olmayanlar için hazırlanmış bir sınavdır. Türkiye’de bu sınav Japonca yeterlilik sınavı adıyla yapılmaktadır. Bu sınava girerek Japonca seviyenizi ölçebilirsiniz. Her yıl çok makul bir fiyata Jlpt sınavına girebilirsiniz.

Sınava girecek adayların bildikleri kanji sayısına, kelimeler ve gramerine göre seviyelendirme yapılır. En düşük seviye JLPT N5 seviyesidir. Biz bu eğitimimizde / kitabımızda bilinmesi gereken ilk 103 kanjiyi ele aldık. Bu kanjiler Japonca öğrenen birisinin öğrenmesi gereken ilk kanjilerdir. Sınavdaki her seviyenin sınav süresi de değişiklik gösterebilmektedir.

Doğru ve hızlı bir öğrenme yöntemi ile temel 103 kanjiyi rahatlıkla öğreneceğinizden eminiz.

Kanji nedir?

Kanji, Çince yazı karakterlerine Japoncada verilen isimdir. Çince okunuşuna on yomi, Japonca okunuşuna ise kun yomi adı verilir. Kanjiler Japon hükümeti tarafından daha basite indirgenmeye çalıştırılmıştır. Bu sayede daha kolay öğrenilmesi amaç edinilmiştir. Öğrenilmesi gereken kanji sayısı 2000 civarındadır. Bu kadar kanji öğrenildiğinde bir Japon gazetesini okuyabilmeniz mümkündür. Normalde ise 10.000’lerce kanji bulunur.

Niçin kanji kullanıyoruz?

Buna hiragana bölümünde değinmiştik. Burada bir kez daha değinmeyi uygun gördük ki hatırlamış olalım.

KanjiKun yomiAnlamı
はなÇiçek
はなBurun
Niçin kanji kullanıyoruz?

Yukarıdaki tabloya bakacak olursak 2 adet kanjinin de kun yomi okunuşlarının aynı olduğunu görüyoruz. Fakat anlamlarının farklı olduğunu dagörüyoruz. Eğer biz bir cümlede はな sözcüğünü yazacak olursak burada burundan mı yoksa çiçekten mi bahsettiğimiz belirgin olmayacaktır. Bu tür belirsizlikleri ortadan kaldırmak için kanji kullanmak daha uygundur.

Kanjilerin kökeni

Kanjilerin kökeni genel olarak doğadır. Doğadaki bir şey bir kanjiyi oluşturabilir. Asialogy Japon Alfabesi kitabımızda da bu yol izlenmiştir. Bu yöntem en kolay kanji öğrenme yöntemidir. Dünyanın hemen her yerinde bu yöntemle kanji öğrenilir. Aşağıda Güneş kanjisinin nasıl oluştuğunu görüyorsunuz. Bu sebeple kanji eğitimi lütfen kitabımızla beraber kullanınız. Aksi halde öğrenmeniz çok uzun bir zaman alacaktır.

kanji güneş

Bu dersle kanjiye giriş yaptık. Sonraki dersimizde Japon Alfabesi Kanjilerin Okunuşu konusunu göreceğiz.

Japonca Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten