Dersler
Kanji
Hiragana ve katakanayı öğrendikten sonra kanji öğrenmeye başlayabilirsiniz.
0/34
Japon Alfabesi
Ders İçeriği

Japon Alfabesi Hiragana Tablosu

Hiragana, toplam 46 temel heceden oluşmaktadır. Her hece ise 1 sese eşittir. Aşağıdaki tabloda bunları görmektesiniz. Bu hecelerin sağ üst köşelerine eğik çift tırnak (dakuten) ya da küçük bir yuvarlak işareti (handakuten) konarak daha yumuşak veya sert heceler de oluşturulmaktadır. Bu heceleri de hiragana çizim derslerinde göreceksiniz. Bu 46 heceyi incelediğimizde 5 adet sesli a, i, u, e, o karakteri, 1 adet sessiz n karakterini ve yanlarında 1 adet sesli harf bulunan heceler görmekteyiz.

Ek olarak shi hecesi şi, chi hecesi de çi olarak okunur. Bazı yerlerde ki ve sa hecelerinin biraz daha farklı çizildiğini görebilirsiniz. Bu farklılık tamamen bilgisayardaki yazı fontları ile alakalı olup bu çizimler de doğrudur.

japon alfabesi hiragana-tablosu-1a

Aşağıda ileride ezberleyeceğiniz hiragana tablosunu görüyorsunuz. Bu aşamada ezberlemenize gerek yoktur.

japon alfabesi hiragana tablosu

Hiragana sessiz karakter (ん)

hiraganada yanında sesli harf bulundurmayan tek sessiz karakterdir. Genel olarak kelimelerin sonunda yer alır. Japonya kelimesi ile görelim.

にほ – Nihon – Japonya

Hiragana nerede kullanılır?

Hiragana, temelde Japonca kökenli sözcükleri yazmak için kullanılır. Günlük hayatın hemen her yerinde görmemiz mümkündür. Özellikle çizimi zor olan kanjilerin yazımında hiragana kullanılır. Eğer bir Japon
gazetesi alırsanız içerisindeki kanjilerin hiragana hallerinin de yazılı olduğunu görebilirsiniz. Bunların dışında, cümle içerisindeki ek ve bağlaçlar da hiragana ile yazılır.

Bir metni hiragana ile yazacaksanız kelimeler arasında boşluk bırakmalısınız. Aksi halde okuması çok zor olur.

Bir sonraki dersimize Japon Alfabesi Hiragana Yazım Kurallarını göreceğiz.

Japonca Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
0% Biten
tr_TRTürkçe