Dersler
Kanji
Hiragana ve katakanayı öğrendikten sonra kanji öğrenmeye başlayabilirsiniz.
0/34
Japon Alfabesi
Ders İçeriği

Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri: あ, い, う, え, お

Japon Alfabesi Hiragana a, i, u, e, o heceleri: あ, い, う, え, お dersinde ilk hiragana hecelerini öğreneceğiz. あ, い, う, え, お heceleri Japoncadaki sesli hecelerdir.

HiraganaOkunuş
a
i
u
e
o

Hiragana hecelerini farklı stillerde yazabilsek de her stil birbirine çok benzediğinden hangi hece olduğu anlaşılabilmektedir. Biz kitabımızda / eğitimimizde en sade stillerden birisini tercih ettik. Bu stilleri katakana ve kanjilerde de verdik. Bu stiller kullanılan yazının fontu ile alakalıdır. Gelin bunu Latin alfabesindeki a harfi ile görelim. Aşağıdakilerin hepsi a harfidir ve sadece görünüşleri farklıdır.

japon alfabesi hiragana-heceleri

Ama hepsinin a olduğunu görünce anlıyoruz öyle değil mi? a harfini farklı şekiller de yazsak da bulunduğu kelimenin anlamını değiştirmez. İşte Japoncada da böyledir. Görünüş değişir ama anlam değişmez. Yüzlerce farklı stilde harfleri yazabiliriz.

Farklı stillerde yazmak kelimenin anlamını değiştirmez dedik. Mesela kalem kelimesini farklı stillerde yazalım. Aşağıdaki kelimelerin hepsinin anlamı aynıdır.

japon alfabesi hiragana-heceleri-kalem 1

Bu küçük açıklamayı neden yaptığımızı merak ediyor olabilirsiniz. Birçok öğrencimiz farklı fontlarla hiragana hecelerini gördükleri zaman farklı şeyler düşünüyor ve sürekli bu konuda soru soruyorlardı. Bu sebeple açıklama gereği duyduk.

Şimdi aşağıdaki resim ile başlayalım. Aşağıdaki resimde hiraganadaki あ hecesinin çizim sırasını görüyorsunuz. 3 hamlede çizilebilmektedir. Hiragana öğrenirken doğru çizim sırası ile çizmelisiniz. Aksi halde başkalarının el yazısını okurken zorlanabilirsiniz.

Hiragana hece çizimleri

japon alfabesi hiraga-hece-cizimleri1

Bu aşamada şunu da söylemek isterim ki; Japon alfabesini yazmadan öğrenemezsiniz. Bu sebeple lütfen bu eğitimden tam verim almak ve kalıcı bir şekilde öğrenmek için Japon Alfabesi Kitabımızı da alıp kullanınız. İçerisindeki yazma alıştırmaları sizler için çok faydalı olacaktır.

Şimdi sırası ile bu dersteki heceleri öğrenelim.

japon alfabesi Hiragana-a-i-u-e-o-heceleri-あ-い-う-え-お1

Japoncada 5 adet sesli hece bulunmaktadır. Bunlar a, i, u, e ve o heceleridir. E hecesi çizilirken 2. hareket el kaldırılmadan bir defada çizilir.

あ – a

い – i

う– u

え – e

お – o

Hiragana öğrenirken hecelerin doğru çizim sırasını takip ederseniz, bir sonraki heceleri öğrenmeniz de kolaylaşacaktır. Yukarıdaki resimden hecelerin çizim sıralarını öğrenip her birini en az 5 kere yazınız.

Hiragana kelime yazma

Yukarıda ilk 5 heceyi öğrendik. Peki bu heceler ile nasıl kelime yazacağız? Son derece basit. Nasıl ki Türkçede mavi yazarken önce ma sonra vi hecesini yazıyorsak Japoncada da aynını yapıyoruz. Japoncada mavi anlamına gelen kelime aoi kelimesidir. Dikkat ettiyseniz önce a, sonra o, en sonda da i yazmam lazım.

あ – a

お – o

い – i

Yukarıdaki harfleri yan yana getirince aoi yazmış olacağız. Bir başka kelime daha yazalım. Japoncada hayır anlamında kullanılan kelime iie kelimesidir. Arka arkaya iki tane i geldiği için ii şeklinde uzatarak okuruz.

Aoi

Mavi

Ai

Aşk

İie

Hayır

Ue

Üst

Şimdi sizler de bir Japonca sözlükten sadece bu derste öğrenmiş olduğunuz 5 hece ile kelimeler yazarak yorum yapınız.

Sonraki dersimizde Japon Alfabesi Hiragana ka, ki, ku, ke, ko heceleri: か, き, く, け, こ konusunu göreceğiz.

Japonca Kitaplarımız

Yorum yaparak etkileşime geçin!
İrem 3 hafta önce
yazım şekillerini ezberleyecek miyiz?
Cevapla
Asialogy 3 hafta önce
Merhaba, öğrenene kadar bu şekilde çizmeye devam edebilirsiniz. Öğrendikten sonra istediğiniz sırada çizebilirsiniz.
Ercan Çağıl 2 ay önce
あい、うえ、いえ、いいえ。
Cevapla
Burak Gökbalık 3 ay önce
あい aşk うえ üst いえ ev あう buluşmak
Cevapla
0% Biten