Beni Asla Bırakma – Kazuo İshiguro

Sanat ve Aşk zamanı durdurabilir mi?

Yatılı okul Hailsham’ın öğrencileri, bahçe duvarının arkasındaki karanlık ormandan çok korkarlar. Hafta sonları veya tatillerde evlerine gitmez, Hailsham’dan önceki yaşamlarını hatırlayamazlar. Dış dünyayla bağlantıları yoktur. Öğretmenler değil, gözetmenler tarafından eğitilirler. Spor ve sanata büyük önem veren gözetmenler, Hailsham öğrencilerine çok iyi bakmaları gerektiğini tekrarlar.

Kathy H. de bir Hailsham mezunudur. Otuz bir yaşında bakıcılık yapıyor. Hailsham’daki en yakın iki arkadaşının yeniden hayatına girmesi üzerine, onlarla paylaştığı geçmişi gözden geçirmek zorunda kalıyor. Onları özel kılan şeyin ne olduğunu ve bundan sonra hayatlarını nasıl biçimlendireceğini daha derinden anlamaya ihtiyacı var.

 

Şu sorunun cevabını da bulması gerek: Sanat ve Aşk zamanı durdurabilir mi?

 

beni-asla-birakma-kazuo-ishiguro

2017 Edebiyat alanında Nobel almış Japon asıllı İngiliz yazar bu kitabı ile yayımlandığı yıl Time tarafından İngilizce yazılmış en iyi 100 roman listesine alınmıştır. Akıcı bir dil, merak uyandıran konusu ile günümüzde yazılmış olan güzel distopya örneklerindendir. 2005 yılında yazılmış olan eser Türkçeye Yapı Kredi Yayınları tarafından 2008 yılında çevrilmiş şimdilerde en çok satılan kitap listesine girmiştir.

DİKKAT! Kazuo İshiguro, Japon asıllı olmasına rağmen kitabında Japon kültürüne ait kırıntı dahil yoktur. İngiliz edebiyatı tadında bir kitaptır.

Kitabın 2010 yılına ait filmi de bulunmaktadır. Kitap ile neredeyse birebir yapılmış olan filmde ufak tefek değişimler vardır. Gözlemlediğim kadarıyla değişimler film için vurucu hale gelmiş olsa da kitaptaki kısımlar daha güzeldir. Örneğin; Kathy’nin müzik dinleyip kucağında yastık ile dans ettiği sahnede kapıda onu gözetleyen kişi X (Spolier olmasın:)’dır ve gözyaşları içindedir. (Kitap için çok etkileyici bir sahnedir) ancak filmde farklı biridir.

Okumayan arkadaşlara tavsiye edilir.

FRAGMAN

KİTAPTAKİ ŞARKI “Adını aldığı”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Beni Asla Bırakma - Kazuo İshiguro"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.