Ansatsu Kyoushitsu-Suikast Sınıfı tanıtımı

Matsui Yuusei tarafından çizilmiş olan Shounen, Okul, Komedi şeklinde türlerden oluşan, oldukça eğlenceli ve anlamlı bir seridir.

Açıkça söylemek gerekirse bu seri ile ilk karşılaştığımda özellikle ana karakterden dolayı başlamamıştım. İlk başta çok saçma gelmişti. Uzaylı bir öğretmen mi? Yine Japonlar nasıl bir şeyler geçirmiş aklından diye düşünmüştüm. 2013 yılında çıkmış olan OVA’sını ilk görmüştüm. Yorumumu tamamen görsel olarak, hiç değerlendirme yapmadan,ucundan dahi izlemeden vermiştim. Şimdi anladım ki ne büyük HATA! Geçen yıl anladım ki muhteşem bir seriyi, harika bir konuyu uzun zaman önce izleme şansım varken bunu değerlendirememişim.

Bu serinin ülkemizde çıkan kitap sayısı 9dur. Seri Japonya’da bitmiş durumda. Genel olarak hikaye bağlamından kopmadan hem anime hem de film olarak aktarılıyor. Mangalarını okumanızı tavsiye ederim. Koro-sensei çok seveceksiniz. Duygularına göre yüzünün rengi değişen ana karakterimiz. Bu resimde görmüş olduğunuz kapak resimleri de koro-sensei’nin duygusal durumuna göre sıralanmış ifadeleridir.

Nagisa’nın notlarından (Suikast Sınıfı 1.kitap) Koro-sensei çok rahat olduğu zaman yüzünde yeşil çizgiler oluyor, öğrenci yanlış cevap verdiğinde koyu mor , doğru olduğunda parlak kırmızı…

ansatsu-kyoushitsu

KONU


Kunugigaoka Orta Okulu 3-E sınıfı, okulun çöplerinin olduğu sınıf. Okul başarısı düşük olan öğrencilerin atıldığı, ana binadan izole edildiği bir sınıftır. Okul notlarını yükseltmek için kulüplere dahi üye olmaları yasaktır. Tek amaçları notlarını düzeltmek olmalıdır. Diğer öğrenciler notlarını yüksek tutmalıdır yoksa onların da sonu E sınıfıdır ve bu onlar için ölüm anlamına gelmektedir.

Dünyada tuhaf bir olay yaşanmıştır. Sarı bir yaratık Ay’ın %70’ini yok etmiştir. (20 Mart) ve Dünyayı da yok edecektir bir sonraki ekinoksta. Bu yaratığı hiç bir ülke hiç bir güç durduramamaktadır.  Çünkü Koro-sensei tam olarak 20 Mach hızında hareket edebilmektedir. 1 Mach = 340 metre/saniye olarak hesaplanmıştır ve Koro-sensei saniyede 6,8 Km hızındadır. Bu yaratığın Japon hükümetine bir talebi vardır. Kunugigaoka Orta Okulu 3-E sınıfının sınıf öğretmeni olmak. Ancak oradaki öğrencilerin kendisini öldüreceğine inanmaktadır. 1 yılları vardır ya Koro-sensei’yi öldürüp mezun olacaklar ya da Dünya diye bir şey kalmayacak. Koro-sensei’yi öldüren öğrenciye 100 Milyar Yen para ödülü vardır. Bizlerde öğrencilerin öğretmenlerini öldürmek için geliştirmiş oldukları fikirleri izlemezsek olmaz değil mi 🙂

Koro-sensei adını Korosu*öldürmek* öğretmen kelimelerinden almaktadır. Bu ismi öğrencileri koymuştur.

Hikaye bu şekilde başlamaktadır. Hikayenin güzel taraflarından bir tanesi mangaka bir çok karakter eklemiştir ve hiç biri arasında ayrımcılık yapmadan her bir karakteri özenle işlemiştir. Her karakteri tanıyorsunuz, tüm sınıfa aşinasınız. Göz ardı edilmiş tek kişi yok. Öğretmenlerinden öğrencilerine 3-E sınıfının olduğu yerdeki herkes bizimle bir oradalar.

Koro-sensei Dünyayı yok edecek olmasına rağmen, öğrencilerin gelişimi ile çok güzel ilgilenmektedir. Onların geleceğini düşünerek plan kurmakta, onların en iyisi olması için çaba harcamaktadır. Kimseyi göz ardı etmeden. Her öğrenci ile hızlı bir şekildeki kendisi hız konusunda aşmış biridir farklı dersleri aynı anda anlatabilmektedir.

Koro-sensei sevilesi bir öğretmendir. Emin olun onun öğrencisi olmaktan mutluluk duyardık.

Anime olarak OVA(2013) 1.sezon (2015) ve 2.sezon(2016) yılları seyirci ile buluşmuştur. Seri bitmiştir. 1.Sezon 22 sonrasında bir özel bölüm, 2.sezon 25 bölümden oluşmaktadır. Çizimleri oldukça başarılı olan seri izlenmeye değer.

Serinin 2 filmi vardır. Manga ve Animeye sadık kalınarak yapılmış olan film oldukça başarılıdır. Çok nadir olarak animeden uyarlanan ve memnun eden film görmekteyiz. Bence bu gayet başarılı. 2.film ile seri bitmiştir.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Ansatsu Kyoushitsu-Suikast Sınıfı tanıtımı"

  1. Bizim koro-sensei miz vardı da biz mi prof olmadık😢

Mesaj At