Another anime tanıtım

Korku animesi severler için çok güzel bir seri

Hani bazı korku filmleri vardır, izlerken hiç etkilenmezsiniz hatta sıkılırsınız “korku mu bu şimdi?” diyerek… Fakaaat, gece ışıkları kapatıp yatağınıza girdiğinizde, film kafanızın içinde dönmeye başlar… Korktukça korkar, en sonunda bütün geceyi uykusuz geçirirsiniz…

Tür: Korku,Okul

Yapım Yılı: 2012

Bölüm Sayısı: 6/12

Ja ne,Sa…ka…ki…ba…ra…kun!

İşte Another’ın benim üzerimde bıraktığı etki tam olarak bu oldu.

Yayın tarihi açıklandığından beri merakla beklediğim bu seri hakkında yazmak için senaryonun biraz ilerlemesini istedim açıkçası… Mangalarında insanı derinden etkileyen hikayeler nedense iş animeye gelince ya çarçabuk geçiştirilmiş oluyor ya da önemli bölümler boşlukta kalıyor. Dürüstçe söylemek gerekirse, ilk birkaç bölüm hakkında görüşlerim hiç parlak değildi. Konunun tamamen harcanmış olduğunu, Loveless örneğindeki gibi hikayeyi 12 bölümlük bir animeye sığdırmak için çok fazla şeyin kesilip biçildiğini düşünüyordum.

Ancak geçtiğimiz hafta yayınlanan 5.bölüm beni tam anlamıyla ters köşeye yatırdı. (Hala aklıma geldikçe tüylerim diken diken oluyor:) )

Japon korku hikayelerinden uyarlanan pek çok film izledik şimdiye kadar. The Ring, Grudge, One Missed Call gibi. Yani korkutmak isteyince korkuttuklarını çok iyi biliyoruz. Nitekim Another’da Yukito Ayatsuji tarafından yazılan ve 29 Ekim 2009’da yayınlanan Japon korku romanından uyarlanmış.

Hikayemiz 1972 yılında başlıyor. Derslerde ve sporda olan başarısıyla beraber güzelliği ile de okulun en parlak öğrencisi konumunda olan Misaki, son sınıfa geçctiği sene ölür.

Onun ölümü bütün okulu yasa boğar, özellikle sınıf arkadaşlarını…

Bir gün, sınıf arkadaşlarından biri parmağını onun sırasına doğrultarak “Bakın! Misaki ölmemiş işte orada!” diye bağırır. Ardından bütün sınıf hatta öğretmenler bile Misaki hiç ölmemiş gibi davranmaya başlar.

Nihayet 3-3 sınıfının mezuniyet günü gelir çatar. Törenden sonra çektirilen hatıra fotoğrafına bakan herkes şok olur;

Misaki oradadır.

Aradan 26 yıl geçmiştir. 1998 baharında, Sakakibara Koichi, Tokyo’dan annesinin doğduğu şsehir olan Yomiyama’ya taşınır. Annesinin mezun olduğu ortaokulun 3-3 sınıfına kaydolur yani ölen Misaki’nin sınıfı...

Akciğerlerindeki rahatsızlık dolayısıyla hastanede yatmak durumda kalan Koichi, gece asansörde tek gözünde göz bandı olan bir kız ile karşılaşır. Bodrum katına (morg) inen kız, orada ne işi olduğunu merak eden Koichi‘ye, “Diğer yarım orada kaldı” cevabını verir ve adının Misaki Mei olduğunu söyleyerek asansörden iner.

İyileştikten sonra okula dönen Koichi, asansörde karşılaştığı Misaki ile aynı sınıfta olduklarını görünce onunla konuşmak ister. Fakat sınıfta garip bir atmosfer vardır; kimse Misaki’yi görmüyor gibidir. Koichi olayın üzerine gitmeye devam edince sınıf arkadaşları tarafından uyarılır:

“Olmayan ile uğraşmayı bırak.”

Peki “olmayan” nedir?

Yazarken bile tırsıyorum. Ya ben çok korkağım ya da anime gerçekten korkunç 🙂 Özellikle ilk bölümlerde olayların ağır ilerlemesi can sıkıcı olsa da takip eden bölümlerde taşlar yavaş yavaş yerlerine oturmaya başlıyor.

Takdiri sizlere bırakıyor, uykunuz kaçarsa kulaklarımı çınlatmamanızı rica ediyorum 🙂

ANOTHER FRAGMAN


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


13 Yorum "Another anime tanıtım"

 1. Ben bu animelere fazla hakim değilim ama bunu çok sevdim buna benzer önerebileceğin korku ve gizem unsurlarını iyi kullanan bir anime var mı ?

 2. işte gece otobüste Van a giderken izlediğim anime ilk beş bölümü yolculuk da izlemiştim size tavsiyem sakın gece otobüs yolculuğunda bunu izlemeyin yemin ediyorum 9.sınıfa geçtim artık okuldan tırsıyorum bunu izledikten sonra

 3. İlk izlediğim korku/gerilim animesiydi, hatta ilk izlediğim animelerdendi 🙂 İlklerden olmasının sebebi korku içerikli olduğunu görüp merak etmemdi yoksa bi ayrıcalığı yok. Ama bu anime kötü demek değil, AŞIRI hatta bazen bayan derecede gizemli bi animeydi ama sizi öyle sürüklüyor ki inatla izliyorsunuz bi türlü bırakamıyorsunuz. Bir günde bütün bölümlerini izleyip bitirmiştim, sonra da hemen başka animeye başlama gereği duydum çünkü içimde bi boşluk bıraktı 🙂 “Şimdi ne izlicem ben” falan oldum. Kötü bi etkisi olsa bi daha anime izlemek istemeyebilirdim mesela. Genel olarak baktığınızda güzel ve heyecanlı bir anime ama “Off hayatımı değiştirdi!'” falan diyemem ahaha 😀 Bana sorarsanız, gizemlerin sonucu beklentinizi karşılamıyor gibi, bazen altından basit şeyler çıkıyor ve hikaye otursun diye biraz fazla uğraşılmışa benziyor bazı yerlerde kafanız karışıyor. Yani eğer sıkılırsanız izleyin 🙂
  Not: Sakakibara ismini ilk duyduğumdan beri çok kolay söylüyorum ve ağzıma takılmıştı, hala da unutmuyorum bende ters etki yaptı 😀

 4. Mükemmel bir anime ama keşke önce mangasını okusaydım 😀

 5. gerçekten sağlamdı da şu sakakibara ismini bi türlü aklımda tutamamıştım c(:

 6. Çizimler gerçekten çok güzel. Korku filan pek dikkatimi çekmemişti. Ama izleyince gerçekten bir harika =)

 7. çizimleri güzeldi ama amerikalı ergen korku filmleri gibiydi beğendiğimi söyleyemem

 8. Bu animenin son 6 bölümünü tek oturuşta izledim.Sonra tansiyonum düştü 😀
  Benim gibi korkaklar kısım kısım izlesin 😀

 9. İlk başlarda gerçekten o kızı bir tek bizim eleman görüyor zannetmiştim 😀 ama güzel ve ilginç bir konu işlenmiş 😀

 10. izlediğim ilk korku/gerilim anime diziydi. ve gerçekten mükemmel bir anime, eğer anime izliyorsanız another ı da mutlaka izlemelisiniz.

 11. 5 bölüm izledim ve söylemem gerek tüylerimi diken diken etti, aynı yaşlarda olan biri olarak çok feci oldum:D

 12. Sevmedim ne de olsa sadece ölüyo ölüyo falan filan. Eee tabi insanlar ölünce ciddi oluyor… Hehooh

  • ryuzaki olmak5 Ekim 2012 at 20:33

   ya bana inanmayacaklar ama ben izleyemem bende çok korkağımdır. 😀 hele o fotoğrafta Misakinin görünmesi, arkadaşların Olmayanla uğraşmayı bırak demesi falan ben korkarım yaa.. =(( 😀

Mesaj At