Amaterasu – Güneş Tanrıçası

Cennet düzlüklerinin hakimi ve güneş tanrıçasıdır

Bizler amaterasu sözcüğünü Naruto animesinde ilk Uchiha İtachinin gücü olarak gördük. Sönmeyen kara alev olarak adlandırılmıştı. Öyleki bu alev bir ateşi bile yakabiliyordu. Buyrun sizlere Japon mitolojisinde amaterasu yani güneş tanrıçasının hikayesi.

Amaterasu (天照), ismi “parlayan cennet” ya da “cennette parlayan” anlamına gelen, cennet düzlüklerinin hakimi ve güneş tanrıçasıdır. Amaterasu önemli bir figürdür ve Japon kraliyet ailesi onun soyundan geldiğini idda eder. Doğduğunda o kadar parlak ve göz alıcıymışki ailesi onu hüküm sürdüğü tanrısal basamağa göndermiş.

Ağabeyi, fırtına tanrısı Susanowa, dünyayı kırıp geçirdiğinde ortalık çok gürültülü olduğu için bir mağaraya çekilmiş :). Mağarayı büyük, aşınmış bir kaya parçası ile kapatmış. Onun ortadan kayboluşu dünyayı aydınlık ve yaşamdan mahrum bırakmış. Şeytanlar bunu fırsat bilerek dünyaya hükmetmişler. Diğer tanrılar onu mağaradan çıkarabilmek için her yolu denemişler, fakat nafile! Sonunda Uzume bunu başarmış. Uzume’nin komik ve bir o kadar müstehcen dansını izleyen tanrıların şamatası Amaterasu’da merak uyandırmış. Mağarayı kapatan kayayı aralayınca dünyaya küçük bir ışık sızmış ki bugün “şafak sökmesi” olarak adlandırılan şeyin bu olduğu söyleniyor :). Mağaradan çıkarken Amaterasu, Uzume’nin yakındaki bir ağaca astığı aynada kendi yansımasını görmüş, daha yakından bakmak için yaklaşırken diğer tanrılar onu yakalamışlar ve gökyüzüne göndermişler. Böylece dünya yeniden ışığına kavuşmuş ^^


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


8 Yorum "Amaterasu - Güneş Tanrıçası"

  1. Ay tanrısı tuskiyomi’yi unutmayalım

  2. Amaterasu ve Susanoo.. Direk aklıma Uchiha geliyor.. zaten dün yeni bölüm geldi daha izleyemedim.. Bence de mitolojileri çok zengin ve komik buluyorum xD Arigato gozaimasu!!

  3. Amaterasu ve Susanoo… Naruto hayranları bilirler 😉 Sharingan’ın nimetleri 😀

  4. UCHİHA İTACHİ 😀
    bende bu bu amaterasu’yu nereden duydum diyordum 😀

  5. Amaterasu Full metal Alchemist’te ilk bölümlerde geçiyordu oradan öğrenmiştim.
    Tanrının etrafı yıktığında gürültüden mağaraya çekilmesine çok güldüm 😀

  6. Japonların tanrılarının hikayelerini toplasak 1 ansiklopedi seti oluşur sanırım. Tanrılarına inanmasak ta hikayeleri çok güzel :). Çeviri için teşekkürler.

Mesaj At