ABU TV Şarkı Festivali – Asya-Pasifik Şarkı Yarışması 2

ABU TV Şarkı Festivali diğer adıyla Asya-Pasifik Şarkı Yarışması’na 2013 yılında Vietnam’ın başkenti Hanoi ev sahipliği yaptı

ABU TV Şarkı Festivali diğer adıyla Asya-Pasifik Şarkı Yarışması’na 2013 yılında Vietnam’ın başkenti Hanoi ev sahipliği yaptı. Yarışmada 15 ayrı ülkeden yarışmacılar yarıştı.

Lafı uzatmadan performanslara ve değerlendirmelerime geçelim. Zira 15 ülkenin en az 10’u etkileyici performans sergiledi. Geçen yarışmada pek fazla sahne gösterisi olmadığını düşünmüştüm. Bir nebze de olsa daha iyi olmuş bu konuda önceki yıla göre. Bir önceki yazımda da yazdığım gibi Orta Doğu ve Orta Asya ülkelerinin katılımının yarışmayı biraz daha güzelleştireceğini söylemiştim. İran da bu yıl yarışmada yer aldı ve gerçekten çok beğendim performansı. Performans değerlendirmesi başlıyor:

Tayland’la başlayalım yukarıda da değindiğim gibi, 2012 yılı görsel şovlar açısından biraz eksikti. Kandy Rakkaen bizi duymuş olacak ki(nereye duyuyor arkadaşım sen bu yazıyı 2014 Ekim’de yazıyorsun) Aeb Saeb performansından önce dövüş sanatları temalı bir gösteri yaptı. Keşke bu performansı şarkı söylediği esnada yapsaydı. Ama yine de geçen yıla göre görsel olarak seviye atlattı yarışmaya, önümüzdeki yıllarda daha da iyileri yapılacaktır. Aeb Saeb de gayet hoş bir performans olmuş.

 

Avustralya’yı 2012 performansı üzerinden bayağı eleştirmiştim. Onlar da eleştirilerimi dikkate alıp 2013’te gayet güzel bir performansla gelmişler. Sahne şovları, performans vs. çok güzel olmuş, izliyoruz efendim.

Bir önceki yazımda 2012’de benim için en değerli performansların başında Abdulhamid Sakizade’nin söylediği halk ezgisinin geldiğini söylemiştim. 2013’te de beni en çok etkileyen performansların başında yine Farsça bir halk ezgisi geliyor. Melodisi de hiç uzak değil ama tam çıkaramadım. Mohsen Mirzadeh dinlediğim anda beni benden aldı, başka diyarlara yolladı. Galiba biri bana Farsça küfür etse gidip öpebilirim, Japonca gibi Farsça da fonetik olarak çok hoş geliyor bana.(yazar konudan iyice sapar)

Gelelim Sri Lanka’ya, bu yıl öyle bir ekip yollamışlar ki yarışmaya 3 5 seneye kalmaz Justin Bieber, One Direction yerine genç kızlarımız onlara hayran olacak(Allah göstermesin) Henüz 2000 doğumlu olan ikizler sadece yaşlarının avantajını kullanarak değil ciddi manada övgüye layık yetenekleriyle katılmışlar. Özellikle Sarith(elektro gitar çalan)’in blenderla ve diliyle gitar çalışını izlemenizi tavsiye ediyorum. Parça da çok güzel “Together,Forever”

Ve merakla beklenen ülke: Japonya! Japonya 2013 yılında yarışmaya çok tanıdık bir parçayla katıldı: ViVid. Blood Lad animesinin openingi de olan ViVid bence yarışmadaki en heyecanlandıran parça olmuş. May’n parçayı söylerken benim de kalkıp oynayasım geliyor, çok ta güzel dans ediyor 😀 Performansından sonra May’n’la kısa bir süre konuşuyor sunucular ve May’n da aynı bir önceki yıl Perfume’un yaptığı gibi tatlılığı ve tatlı diliyle herkesi kendine hayran bırakıyor. İlk kez Vietnam’a geldiğini ve Vietnam’ın yemeklerinin en iyisi olduğunu söylüyor(bi’ ara gelsin de Hatay’a Antep’e falan götürelim şu kızcağızı)

Ev sahibi Vietnam’ın ilk performansı olan Van Mai Huong da gayet güzeldi. Bu performansı da dinleminizi tavsiye ederim.

Bu performanslar dışında dikkatimi çeken performanslar: Endonezya, Güney Kore(içlerinden en dikkat çekici performans), Bruney, Singapur.

2013’le ilgili naçizane değerlendirmelerim böyle. 2014 yarışması 25 Ekim’de Makao’da düzenlenecek. Makao’daki yarışmaya Türkiye ilk defa katılacak. Türkiye’yi Makao’da temsil edecek MaNga, Fazla Aşkı Olan Var mı? İsimli parçası ile yarışmaya gidiyor. Bana kalırsa MaNga yarışma için doğru seçim, ki grubun Eurovision’da da neler yaptığını biliyoruz. MaNga doğru seçimdi fakat yarışmanın tanıtımı pek yapılmadı. Söz konusu yarışma bir sonraki yıl(2015) İstanbul’da yapılacak, umarım daha fazla ilgi toplayabilirler.

Yarışmaya katılacağı şarkıyı dinlemedim ama bana kalırsa MaNga’nın en büyük rakibi Japonya’dan Sekai no Owari olacaktır. Yazımı burada sonlandırıyorum, daha sonra görüşmek üzere, okuduğunuz için teşekkürler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "ABU TV Şarkı Festivali - Asya-Pasifik Şarkı Yarışması 2"

Mesaj At